1. Jakiego rodzaju wiertła używać w przypadku danego materiału

    Dobór wiertła zależy od rodzaju materiału, w którym będą wykonywane otwory. Występują trzy rodzaje wierteł:
  2. 1) Wiertła do metalu:

    wiertła do metalu przeznaczone są do wiercenia w aluminium, miedzi, mosiądzu, cynku, żelazie i stali niestopowej. W przypadku stali nierdzewnej konieczne jest zastosowanie wiertła wykonanego ze stali szybkotnącej z dodatkiem stopowym kobaltu (HSS-E), albo wręcz wiertła z powłoką tytanową. Są one droższe od zwykłych wierteł HSS, lecz pozwalają one wiercić w specjalnej stali bez nadmiernego zużywania się wiertła.
  3. 2) Wiertła do drewna:

    zaopatrzone są one w długi szpic centrujący z dwoma rowkami wiórowymi. Dobrze nadają się do bezodpryskowego wiercenia w drewnie.
  4. 3) Wiertła do betonu:

    przeznaczone są one do wiercenia w murze i betonie z użyciem wiertarki udarowej lub młota udarowo-obrotowego (w przypadku wiercenia w betonie konieczny jest młot udarowo-obrotowy). Przy ścianie wykonanej z porowatego, perforowanego kamienia należy jednak korzystać tylko z funkcji zwykłego wiercenia (bez udaru). To samo dotyczy porowatych cegieł i ścian z płyt. Do wiercenia w tych materiałach należy używać wiertła do muru z wlutowanymi w szpic wiertła płytkami z węglika wolframu.