Narzędzia do cięcia

 1. Jakiego narzędzia do cięcia użyć do wykonania danej pracy?

 2. = Prędkość
  = Dokładność
  = Ciecie wzdłuż krzywych
  = Ciecie wzdłuż linii prostej
  = Cięcie w trudno dostępnych miejscach
 3. 1) Wyrzynarka

  Wyrzynarka jest najbardziej uniwersalnym narzędziem do cięcia. Pozwala ona wykonywać precyzyjne cięcia zarówno wzdłuż linii prostych jak i krzywych. Zwłaszcza w przypadku wycinania krzywych, wyrzynarka jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. W wyrzynarce można stosować szeroką gamę brzeszczotów przystosowanych do różnych materiałów i kształtów oraz zapewniających różną precyzję i szybkość cięcia. Ciąć można między innymi drewno, metal, tworzywa sztuczne, płyty karton-gips, płyty laminowane, a nawet płytki ceramiczne.
 4. 2) Pilarka tarczowa

  Pilarka tarczowa najczęściej wykorzystywana jest do szybkiego, precyzyjnego cięcia wzdłuż linii prostych. Doskonale nadaje się do wykonywania długich cięć w grubszych materiałach. Pilarki tarczowe są głównie wykorzystywane do cięcia drewna, chociaż mogą być również stosowane w przypadku innych materiałów – w niektórych przypadkach z wykorzystaniem specjalnej tarczy. Niektóre z popularnych materiałów, które można ciąć pilarkami tarczowymi to: płyta wiórowa, sklejka, kantówki drewniane, pokrycia podłogowe wykonane z twardego drewna i panele podkładowe.
 5. 3) Piła szablasta

  Piła szablasta, zwana również piłą posuwisto-zwrotną, jest głównie wykorzystywana do zgrubnego cięcia, przycinania gałęzi i przy pracach rozbiórkowych. Dostępne są różne brzeszczoty do określonych materiałów typu drewno, czy metal.
 6. 4) Pilarka uniwersalna

  Pilarka uniwersalna idealnie nadaje się do cięcia przeróżnych materiałów, począwszy od drewna, poprzez laminowane panele podłogowe, a na aluminium i PCW kończąc. Do cięcia tych wszystkich materiałów wystarczy bowiem teraz tylko jedno narzędzie. Pozwala ono wykonywać precyzyjne cięcia wzdłuż linii prostych i jest również bardzo przydatne przy cięciach wgłębnych. W pilarce uniwersalnej można stosować różnego rodzaju narzędzia tnące, na przykład tarcze diamentowe, tarcze ze stali szybkotnącej, czy tarcze z nakładkami z węglików spiekanych. Wszystkie wymienione tarcze można kupić w większości sklepów dla majsterkowiczów.