1. Jak można zapobiec zbyt szybkiemu stępianiu noży?

    Mimo że większość noży do strugów to noże dwustronne, które można obracać i wykorzystywać z obu stron, to jednak dobrze jest zadbać o to, aby noże były ostre przez możliwe najdłuższy czas.
  2. Ważne jest zatem, aby przed przystąpieniem do pracy usunąć z obrabianego elementu wszystkie wkręty, gwoździe i inne przedmioty. Nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale również w celu uniknięcia uszkodzenia noża. Przed rozpoczęciem pracy należy upewnić się, że na drodze strugania nie ma żadnych elementów mogących uszkodzić noże, i oczyścić narzędzie z zebranych w nim odłamków drewna.
  3. Przed odłożeniem struga elektrycznego doradzamy również, aby odczekać, aż noże zatrzymają się całkowicie. Obracające się noże mogą zetknąć się z powierzchnią, grożąc nie tylko utratą kontroli na strugiem, ale również uszkodzeniem noży i obrabianego elementu.
  4. Aha, i ostatnia sprawa. Sprawdź, czy strug elektryczny, do zakupu którego się przymierzasz, jest wyposażony w stopę umożliwiającą zaparkowanie narzędzia. Chroni ona zarówno strug jak i obrabiany element po pracy.
  5. Tak przy okazji, wskazane jest, aby jak najszybciej wymieniać stępione ostrza. Na filmie pokazano, jak można to zrobić.