Wymiana baterii prysznicowej

70% of 100%

Prosta czynność, jaką jest wymiana starej baterii prysznicowej, nie powinna nastręczać majsterkowiczowi większych trudności.

 1. Odcięcie dopływu wody

  W pierwszej kolejności należy zamknąć główny zawór odcinający. Zwykle znajduje się on tuż przed wodomierzem. Następnie wskazane jest otworzyć krany, aby spuścić wodę z instalacji.

 2. Odkręcenie baterii

  Aby zdemontować baterię prysznicową, najpierw należy poluzować obie rozety. Pod nimi znajdują się przyłącza mimośrodowe. w celu zdemontowania starej baterii należy poluzować nakrętki lub pierścienie ustalające.

 3. Montaż dwururowej baterii mieszającej

  Baterie prysznicowe są zwykle montowane do ściany na dwóch rurach wodnych. Rura od ciepłej i od zimnej wody zazwyczaj znajdują się w odległości 16 cm od siebie. w razie potrzeby odległość tę można skorygować za pomocą przyłączy mimośrodowych.

 4. Przyłącza mimośrodowe

  Przyłącza mimośrodowe należy wkręcić w nagwintowane końce rur doprowadzających wodę. Następnie, na przyłączach mimośrodowych mocuje się baterię za pomocą nakrętek i podkładek uszczelniających. Należy pamiętać o nawinięciu taśmy teflonowej na gwinty (w tym samym kierunku, w jakim będzie dokręcana nakrętka).

 5. Dokręcanie baterii bez zarysowań

  Nakrętki mocujące baterię należy porządnie dokręcić kluczem. Aby nie uszkodzić powierzchni chromowanej nakrętek, dobrze jest pod klucz podłożyć szmatkę. Połączeń na taśmę teflonową nie wolno poprawiać, gdyż tracą one szczelność. Otworzyć główny zawór zasilający i sprawdzić instalację pod kątem ewentualnych wycieków.

 6. Baterie wannowe

  Baterie wannowe zwykle wyposażone są w drugie przyłącze do podłączenia słuchawki prysznicowej. Wspomniane baterie mają wbudowaną dźwignię wyboru kierunkiem wypływu wody – przez słuchawkę prysznicową lub przez wylewkę do wanny. Pozycję słuchawki prysznicowej można regulować przysuwając ją wzdłuż drążka.

 7. Bateria termostatyczna

  Na tych bateriach mieszających można ustawić określoną stałą temperaturę. Nadają się więc one idealnie zarówno do natrysku jak i do wanny. Zwykle zaopatrzone są one w blokadę bezpieczeństwa, która uniemożliwia wybór temperatury powyżej 38°C. Dostępne są również modele z ustawieniem ekonomicznym, przy którym szybkość przepływu wody redukowana jest o 50%.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Wymiana baterii prysznicowej

3.5
3.5 of 5

287 łącznie

 • 5
  116
 • 4
  60
 • 3
  26
 • 2
  18
 • 1
  67