Skip to content

Wykonanie pojazdu „mydelniczki”

Zlecenie wykonania pracy innej osobie nie jest tanie. Natomiast właściwe podejście pozwoli wykonać większość prac samodzielnie. Korzystając z instrukcji krok po kroku dostępnych na stronie SKIL, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Wspomniane instrukcje krok po kroku, zawierające czytelne objaśnienia od A do Z, podzielono na kategorie prac w domu i wokół niego.Wystarczy tylko kliknąć jedną z naszych instrukcji krok po kroku i można od razu przystępować do pracy!

  1. Wymiary „mydelniczki”

    „Mydelniczka” ma od 1,2 do 1,5 metra długości i około 75 cm szerokości. Wysokość jest uzależniona od średnicy kół. Im większe koła, tym wyżej nad ziemią będziemy siedzieć. Wymiary będą również zależały od osoby kierującej „mydelniczką”. Można je dobrać zgodnie z własnymi upodobaniami. To samo dotyczy wyboru materiału na ramę, średnicy kół, mechanizmu sterowania, hamulca(-ów) oraz siedzenia.

  2. Koła „mydelniczki”

    Do „mydelniczki” będą potrzebne cztery koła o jednakowej średnicy. W sklepach dla majsterkowiczów dostępne są różne rodzaje kół, przykładowo koła do taczek. Można również zastosować koła ze starego wózka dziecięcego lub dziecięcego roweru. Dobór metalowej osi odpowiadającej średnicy kół może nastręczać pewne trudności. Można w tym celu wykorzystać stare poręcze lub słupki ogrodzeniowe. Można również zakupić metalowe pręty do nabycia w sklepie dla majsterkowiczów. W naszym wypadku użyto kółek od taczki o średnicy 360 mm oraz osi o średnicy 20 mm. Koła „mydelniczki” są mocowane przy użyciu podkładek i zawleczek.

  3. Metalowe ośki

    W metalowych ośkach o średnicy 20 mm i długości 750 mm należy wywiercić osiem 5-milimetrowych otworów. Zaczynając od środka, wiercimy po dwa otwory z lewej i prawej strony w odstępach 100 mm. Umożliwi to solidne przykręcenie ośki do przedniej i tylnej belki poprzecznej mydelniczki. Następnie, należy wywiercić po dwa otwory na końcach ośki pod zawleczki do mocowania kół. Odległość pomiędzy otworami zależy od wartości będącej sumą szerokości piasty koła, grubości podkładek mocujących oraz luzu.

    Średnica zastosowanych kół od taczki wynosi 360 mm, szerokość opony - 85 mm, średnica otworu pod ośkę - 20 mm, a szerokość piasty - 75 mm. W takim przypadku odległość pomiędzy otworami pod zawleczki będzie wynosiła: 75 mm + 6 mm (2 razy grubość podkładki, która wynosi 3 mm) + 4 mm (2 razy 2 mm luzu z każdej ze stron), co łącznie daje 85 mm. Odstęp pomiędzy wewnętrzną zawleczką a tylną belką poprzeczną wynosi około 10 mm z każdej ze stron.

  4. Tylna belka poprzeczna „mydelniczki”

    Przednia (sterująca) i tylna poprzeczka są wykonane z drewnianej belki o wymiarach 45 x 120 mm i długości 540 mm. Obie belki na środku posiadają wyżłobienie do mocowania metalowej ośki. Wyżłobienie o szerokości 20 mm i głębokości 15 mm jest wykonane na całej długości belki. Pilarką tarczową ustawioną na głębokość 15 mm wykonujemy dwa równoległe nacięcia w belce. Będą one stanowiły krawędzie wyżłobienia. Następnie za pomocą dłuta usuwamy pozostałą część materiału znajdującą się pomiędzy dwoma nacięciami. Wyżłobienie można znacznie prościej wykonać frezarką. Na koniec, solidnie przykręcamy tylną ośkę w wyżłobieniu w tylnej belce poprzecznej.

  5. Przednia (sterująca) belka poprzeczna „mydelniczki”

    Następnym etapem jest montaż przedniej ośki „mydelniczki”. Robimy to w ten sam sposób, jak w przypadku tylnej osi. Jedyna różnica to wykonanie przed montażem ośki otworu o średnicy 12 mm pod śrubę M12 o długości 12 lub 16 cm. Następnie za pomocą wiertła o średnicy 20 mm wykonujemy zagłębienie pod łeb śruby M12 na głębokość około 30 mm.

    1. Łeb śruby, należy dokładnie osadzić w 30-milimetrowym zagłębieniu, aby zapobiec obracaniu się śruby podczas montażu.
    2. Następnie metalową ośkę osadzamy centralnie w wyżłobieniu w przedniej (sterującej) belce poprzecznej.
    3. Na koniec, zamontowaną ośkę należy mocno przykręcić do przedniej belki poprzecznej.
  6. Rama wózka „mydelniczki”

    Odległość pomiędzy przednią i tylną osią „mydelniczki” nie jest ustalona. Musi być jednak na tyle duża, aby umożliwić swobodny skręt przedniej (sterującej) belki poprzecznej. W kolejnym etapie, z deski o szerokości 220 mm montujemy ramę o długości 150 cm. Użyjemy drewnianej deski zamiast materiału kompozytowego z uwagi na jej większą odporność na warunki pogodowe. W odległości 18 cm od przedniej krawędzi, wiertłem 12 mm należy wywiercić otwór, w którym osadzona zostanie śruba przedniej (sterującej) belki poprzecznej. Następnie w tylnej części „mydelniczki” mocujemy tylną belkę poprzeczną.

  7. Mocowanie przedniej (sterującej) belki poprzecznej

    Jak wspomniano wcześniej, przednia (sterująca) belka poprzeczna obraca się na 12-milimetrowej śrubie osadzonej w ramie „mydelniczki”. Górna część tej śruby jest bez gwintu. Aby umożliwić swobodne obracanie się przedniej (sterującej) belki poprzecznej, niezbędny jest niewielki luz. Na śrubę M12 należy założyć dwie duże podkładki, a pomiędzy nie a śrubę dodać odrobinę smaru. Wystającą końcówkę śruby M12 wsuwamy w otwór w ramie, następnie na gwintowaną końcówkę śruby zakładamy podkładkę i przykręcamy dwie sześciokątne nakrętki M12. Można również użyć nakrętek sześciokątnych z wkładką nylonową, aby zapobiec ich poluzowywaniu pod wpływem drgań. Nakrętki dokręcamy kluczem o odpowiednim rozmiarze lub kluczem nastawnym, obracając nimi w przeciwnych kierunkach.

  8. Mocowanie kół

    W dwóch otworach na obu końcach metalowej ośki osadzamy zawleczki zabezpieczające koła wraz z dwiema podkładkami. W celu uniknięcia nadmiernego zużycia, na oba końce ośki dobrze jest nałożyć odrobinę smaru, który umożliwi swobodne obracanie się kół. Po kilku tygodniach wskazane jest uzupełnienie smaru. W przypadku stosowania opon pneumatycznych, najlepiej zamocować koła tak, aby wentyle znalazły się po stronie wewnętrznej.

  9. Wskazówka

    Zamocowany z przodu „mydelniczki” hak holowniczy umożliwi ciągnięcie pojazdu.
  10. Siedzenie

    „Mydelniczkę” warto wyposażyć w dobre siedzenie, które można wykonać w prosty sposób. Do wykonania siedziska potrzebnych będzie 5 desek o długości 50 cm i kolejne 4 o tej samej długości do wykonania oparcia. Pod siedziskiem, po jego obu stronach, należy przykręcić dwie jednakowe deski o długości około 45 cm. Umożliwią one solidne przykręcenie siedzenia do ramy. Oparcie z 4 desek, należy zamocować pod pewnym kątem w stosunku do tylnej części siedziska. W tym celu wykonujemy dwa trójkątne elementy o kącie około 60° i przykręcamy je do desek oparcia oraz tylnej części ramy. Komfort jazdy poprawi położona na siedzisko poduszka!

  11. Ograniczniki przedniej (sterującej) belki poprzecznej

    Pod ramą należy zamocować ograniczniki przedniej (sterującej) belki poprzecznej. Ograniczniki te pełnią funkcję blokady bezpieczeństwa i zabezpieczają przednią oś przed nadmiernym skrętem, co grozi wywróceniem się „mydelniczki” lub obrażeniami stóp.

  12. Hamulec

    Hamulec można wykonać w formie ruchomego drążka z wyżłobieniami lub zamontowanym na jej końcu kawałkiem opony samochodowej, która ograniczy zużycie materiału.

    Drążek hamulca należy solidnie przykręcić do ramy. Hamulec można zamontować zarówno po lewej jak i prawej stronie. Pociągnięcie drążka hamulca do tyłu spowoduje jego docisk do ziemi i tym samym spowolnienie „mydelniczki”. Do ramy dobrze jest zamocować element wzmacniający, aby wytrzymała siłę hamowania.

  13. Układ kierowniczy

    Aby wykonać najprostszy układ kierowniczy, należy na końcu przedniej (sterującej) belki poprzecznej po prawej i lewej stronie wywiercić dwa poziome otwory na linę do kierowania. Otwory należy wiercić pod kątem w taki sposób, aby wychodziły w górnej części przedniej belki poprzecznej w połowie jej szerokości. Linę do kierowania można również zamocować za pomocą dwóch śrub oczkowych. Należy upewnić się, czy węzły na końcach liny są wystarczająco duże, aby uniemożliwiały wyślizgiwanie się liny przez otwory. W górnej części liny montujemy krótką drewnianą deseczkę chroniącą ręce kierowcy przed przecięciem.

Ocena

Oceń ten opis krok po kroku.

Wykonanie pojazdu „mydelniczki”

3.5
3.5 of 5

853 liczba głosów

  • 5
    368
  • 4
    149
  • 3
    71
  • 2
    53
  • 1
    212