Wykonanie piaskownicy

82% of 100%

Piaskownica w ogrodzie to mnóstwo radości zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Można skorzystać z gotowego rozwiązania, albo samemu zabrać się do pracy. W tym drugim przypadku można dopasować rozmiar do miejsca w ogrodzie.

Potrzebne materiały
- strugane deski ogrodowe:
impregnowane środkami chroniącymi przed butwieniem, grzybami i insektami.
O szerokości 142 mm, długości 1800 mm i grubości 16 mm.

- kantówki na 4 pionowe wsporniki: 65 x 65 mm i długości 2400 mm
- mata spowalniająca ukorzenianie
- piasek do piaskownicy
- w celu dodatkowego zabezpieczenia: olej ochronny do drewna twardego lub lakier

 1. Wybór najwłaściwszego miejsca

  Piaskownica nie powinna stać w miejscu silnie nasłonecznionym. Najlepiej ustawić ją w miejscu, gdzie jest i słońce i cień. Nie powinna również stać w ciemnym rogu ogrodu lub w miejscu, gdzie panuje wilgoć. Dzieci często biegają dookoła piaskownicy. Wokół piaskownicy dobrze jest zaplanować ścieżkę amortyzującą upadki wykonaną z gumowych płyt. Mając na uwadze, że psy i koty również lubią piaskownice, należy pamiętać o pokrywie piaskownicy. Można również poprzestać na osłonie z brezentu.

 2. Wymiary

  Piaskownica jest przeznaczona głównie dla małych dzieci i będzie wykorzystywana tylko przez pewien czas. Przy ustalaniu jej rozmiaru trzeba oczywiście mieć na uwadze dostępną przestrzeń w ogrodzie. Aby podwyższyć piaskownicę, wystarczy po prostu użyć więcej desek. Nie należy jednak przesadzać z rozmiarami piaskownicy dla małych dzieci. Zwykle bawią się one same i mogą czuć się zagubione w dużej piaskownicy.

 3. Wykopywanie ziemi

  Pracę należy rozpocząć od zaznaczenia obwodu piaskownicy za pomocą palików i sznurka. Kopanie zaczynamy szpadlem od krawędzi. W następnej kolejności można przystąpić do usuwania ziemi z całego zaznaczonego obszaru na głębokość około 20 cm.

 4. Mata spowalniająca ukorzenianie

  Sprawdzić, czy spodnia powierzchnia dołu piaskownicy jest płaska. W razie potrzeby usunąć łopatą korzenie i kamienie. Wykopany dół wyłożyć matą spowalniającą ukorzenianie. Ogromną zaletą tego materiału jest jego przepuszczalność dla wody deszczowej i hamowanie wzrostu roślin.
   

 5. Budowa ścianek

  Przyciąć deski na ścianki boczne i wsporniki na odpowiedni wymiar. Wsporniki osadzić w ziemi w narożnikach, a następnie przymocować do nich deski. Nawiercić otwory pod wkręty, aby uniknąć pękania drewna. Na każdy z boków składają się 3 lub 4 deski o tej samej długości. 4 deski tworzące górną krawędź piaskownicy należy dociąć pod kątem 45°, aby elegancko do siebie pasowały. Deski krawędziowe należy mocno przykręcić od góry do wsporników.

 6. Wykonanie pokrywy

  Piaskownica powinna być przykrywana pokrywą zabezpieczającą przed psami, kotami, czy odpadami z ogrodu. Przykręcić deski pod kątem prostym do 2 podobnych desek (lub węższych kantówek) w odstępach około 1 cm zapewniających wentylację. Pokrywę wykonaną z 2 części łatwiej podnieść i ustawić na piaskownicy.

 7. Wykończenie

  Drewniane deski i wsporniki można pokryć warstwą lakieru ochronnego, który wydłuży ich żywotność.

 8. Wypełnianie

  Piaskownicę ustawić na ziemi i wypoziomować, a następnie wypełnić piaskiem przeznaczonym do piaskownic. Na piaskownicę o rozmiarach 1,5 m x 1,5 m wystarcza 12 worków 25-kilogramowych. Ze względów higienicznych piasek należy regularnie wymieniać.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Wykonanie piaskownicy

4.1
4.1 of 5

94 łącznie

 • 5
  53
 • 4
  16
 • 3
  10
 • 2
  8
 • 1
  7