Skip to content

Wykonanie inspektu

Zlecenie wykonania pracy innej osobie nie jest tanie. Natomiast właściwe podejście pozwoli wykonać większość prac samodzielnie. Korzystając z instrukcji krok po kroku dostępnych na stronie SKIL, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Wspomniane instrukcje krok po kroku, zawierające czytelne objaśnienia od A do Z, podzielono na kategorie prac w domu i wokół niego.Wystarczy tylko kliknąć jedną z naszych instrukcji krok po kroku i można od razu przystępować do pracy!

  1. Projektowanie inspektu

    Wybraliśmy konstrukcję drewnianą, którą można pomalować na dowolny kolor. Będziemy budować inspekt na pewnej wysokości, co ułatwi w nim pracę i nie będzie wymagać nadmiernego schylania. Inspekt posiada przezroczystą szybę, przez którą wpada do wnętrza mnóstwo światła. Boki inspektu są lekko pochyłe, aby umożliwić wodzie swobodne spływanie. Szklana pokrywa jest wyposażona w zawiasy ułatwiające jej otwarcie w celu wentylacji lub uzyskania dostępu do roślin. Należy jednak pamiętać o ponownym zamknięciu pokrywy późnym popołudniem, aby utrzymać ciepło wewnątrz.

  2. Wycięcie pochyłych boków

    Aby wykonać górną część inspektu, należy zacząć od przecięcia wzdłuż przekątnej 60-centymetrowej deski na dwie równe połówki. Posłużą one jako ukośne ścianki boczne, ułatwiające spływanie wody. Następnie należy zmierzyć różnicę wysokości pomiędzy najwyższym i najniższym końcem ukośnej deski (A). Ta różnica wysokości będzie równa różnicy długości pomiędzy przednimi a tylnimi nóżkami.

  3. Montaż podstawowej ramy

    Pierwszym etapem podczas wykonywania inspektu jest montaż ramy. Składają się na nią połączone ze sobą cztery podpory i cztery poziome deski. Odmierzamy i zaznaczmy różnicę długości pomiędzy przednimi i tylnimi podporami (A). Przed przystąpieniem do cięcia podpór na określoną długość, należy najpierw zamocować drewniane boczne ścianki.

  4. Montaż lewego boku

    Wybraliśmy deski o grubości 2 cm, aby uczynić konstrukcję solidniejszą. Przed przystąpieniem do skręcania poszczególnych części, należy nawiercić otwory pod śruby, co pozwoli uniknąć pękania drewna. Najpierw przykręcamy lewą ukośną deskę do podpór, a następnie piłą ręczną docinamy podpory na właściwą długość.

  5. Montaż prawego boku

    Przykręcamy prawą ukośną deskę do podpór. Poziomicą sprawdzamy, czy deski są wypoziomowane. W celu uzyskania solidniejszej konstrukcji można również rozważyć zastosowanie wodoodpornego kleju w miejscach łączenia. Następnie piłą ręczną docinamy podpory na właściwą długość.

  6. Montaż tylniej ścianki inspektu

    Deski tylniej ścianki mocujemy do dłuższych podpór w taki sposób, aby elegancko pasowały do lewego i prawego boku. Należy upewnić się, że podpory są prawidłowo wyrównane z ramą na obu końcach. Aby łby wkrętów nie wystawały ponad powierzchnię desek, otwory pod wkręty można dodatkowo rozwiercić pogłębiaczem stożkowym.

  7. Montaż przedniej ścianki

    Deski przedniej ścianki należy przymocować do krótszych podpór w taki sposób, aby elegancko pasowały do lewego i prawego boku. Należy upewnić się, że podpory są prawidłowo wyrównane z ramą na obu końcach. Dodatkowo należy zadbać o to, aby boczne ścianki były ze sobą starannie spasowane, a cała konstrukcja stała pionowo.

  8. Mocowanie płyty spodniej

    Deski płyty spodniej należy mocować do górnych desek poziomych. W czterech narożnikach wykonujemy wyrzynarką wycięcia pod podpory, aby deski były elegancko spasowane. Deski płyty spodniej przykręcamy od środka.

  9. Mocowanie dolnej półki

    Dolne deski mocujemy do dolnych poprzeczek. Również w tym przypadku w czterech narożnikach wykonujemy wycięcia pod podpory, aby deski były elegancko spasowane.

  10. Wykonanie ramy okiennej

    Rama okienna ma taką samą szerokość jak sam inspekt, ale przednia krawędź wystaje o 6 cm. Ma to zapobiegać dostawaniu się wody do wnętrza inspektu oraz ułatwiać otwieranie szyby. Elementy ramy okiennej w narożnikach są połączone na zakładkę.

    W przypadku szyby okiennej, z uwagi na jej duży ciężar, ramę okienną warto wykonać z grubszego drewna. Można również podzielić ramę okienną na dwie osobno otwierane części.

  11. Mocowanie szyby z pleksi

    Następnie wzdłuż górnej i dwóch bocznych krawędzi ramy okiennej mocujemy drewniane listwy zapewniające stabilne ustawienie arkusza pleksi. Dolna część ramy pozostanie niezabudowana, aby woda mogła swobodnie spływać. Na koniec mocujemy szybę z pleksi za pomocą wkręcanych haczyków.

  12. Mocowanie górnej pokrywy

    Rama okienna będzie zamocowana w górnej części za pomocą trzech zawiasów.

    Najlepiej użyć zawiasów, które można wsuwać i wysuwać. Ułatwią one demontaż szyby. Do przedniej krawędzi możemy przymocować dwa obrotowe ograniczniki, które pozwolą lekko uchylić szybę dla zapewnienia wentylacji.

  13. Mocowanie podpórek dystansowych

    Ostatnim etapem będzie wykonanie podpórek do uchylania szyby w różnym stopniu. Prostym rozwiązaniem jest zastosowanie podpórki dystansowej przyciętej na odpowiednią długość.

    Jeżeli poszukujemy eleganckiego sposobu na regulację szerokości otwarcia szyby, możemy skorzystać z rozwiązania stosowanego w staromodnych leżakach, czyli drewnianej podpórki blokowanej w wycięciach w drewnianej listwie. Dla poprawy stabilności, drewniane podpórki dobrze jest zamontować po obu stronach inspektu.

  14. Wykończenie inspektu

    Dla ułatwienia przesuwania inspektu po twardych powierzchniach, cztery podpory można osadzić na stalowych kółkach. Ułatwią one przesuwanie inspektu w nasłonecznione lub w zacienione miejsce!

Ocena

Oceń ten opis krok po kroku.

Wykonanie inspektu

4.3
4.3 of 5

118 liczba głosów

  • 5
    80
  • 4
    18
  • 3
    6
  • 2
    2
  • 1
    12