Wykonanie drewutni

74% of 100%

Jeżeli posiadamy kominek lub piecyk na drewno, potrzebny będzie również składzik na drewno. Do palenia używa się wysuszonego drewna, które najlepiej suszyć na zewnątrz na świeżym powietrzu. Z kolei do składowania suchego drewna i zabezpieczenia go przed deszczem najlepiej nadaje się drewutnia.

Ważne informacje

Do wykonania drewutni najlepiej nadaje się impregnowana sosna lub modrzew z atestem stowarzyszenia FSC (Forest Stewardship Council). Dzięki przyjaznej dla środowiska metodzie obróbki, takie drewno nie wymaga już dalszej impregnacji. Dodatkowego zabezpieczenia przed butwieniem wymagają jedynie drewniane słupy zakopywane w ziemi. Rozmiar tych słupów i poprzecznych kantówek wynosi 9 x 9 cm.

 

Należy dokonać obmiaru miejsca, gdzie mają być wkopane słupy i ustalić szerokość i wysokość składu drewna. Najczęściej stawiane drewutnie mają 1,85 m wysokości, 60 cm głębokości i 2 m szerokości. Przy zakupie słupów (lub docinaniu ich na wymiar) należy pamiętać, że muszą być one wkopane w ziemię na głębokość co najmniej 30 cm.

 1. Słupy nośne

  Zaczynamy od dwóch przednich i dwóch tylnych słupów, które należy dociąć zgodnie z kątem nachylenia dachu (25 mm różnicy wysokości między przednią i tylną krawędzią każdego słupa).

 2. Podpory dachu

  Końce dwóch podpór dachowych należy przyciąć pod kątem, znowu z zachowaniem nachylenia 25 mm. Upewnić się, że obie strony są równoległe. Z przodu, podpory dachu powinny wystawać na długość 30 cm w celu zapewnienia dodatkowej ochrony przed deszczem.

 3. Skręcanie ściany z lewej strony

  Na płaskiej powierzchni ułożyć równolegle przednie i tylne słupy w odległości równej ustalonej szerokości drewutni, ściętymi końcami zwróconymi w tym samym kierunku. Podpory dachu połączyć od góry ze słupami uwzględniając 30 cm zapas z przodu. Nawiercić otwory cienkim wiertłem do drewna, aby uniknąć pękania drewna. W każdym miejscu łączenia włożyć po jednym wkręcie, ale nie dokręcać ich jeszcze na tym etapie. Połączyć słupy w połowie ich wysokości przy użyciu deski lub listwy. I tu również nie należy dokręcać wkrętów do oporu. Kątownikiem sprawdzić, czy wspomniana deska tworzy kąty proste ze słupami, po czym włożyć pozostałe wkręty i każdy z nich dociągnąć do oporu.

 4. Skręcanie ściany z prawej stronyel

  Należy powtórzyć tę samą procedurą w przypadku prawej ściany drewutni (pamiętając, że stanowi ona lustrzane odbicie lewej ściany). Przymocować deskę lub listwę w połowie wysokości zgodnie z poniższym rysunkiem.

 5. Mocowanie przednich i tylnych kantówek poprzecznych

  Ustawić obie ściany drewutni w pionie i przykręcić poprzeczne kantówki do słupów nośnych na tej samej wysokości co podpory dachu. Należy pamiętać, aby najpierw nawiercić otwory w słupach nośnych. Następnie w taki sam sposób przykręcić przednią kantówkę poprzeczną do obu ścian drewutni.

 6. Mocowanie środkowych kantówek poprzecznych

  Teraz w połowie wysokości można przymocować środkowe kantówki poprzeczne. Należy zacząć od przykręcenia tylnej kantówki poprzecznej do tylnych słupów nośnych na tej samej wysokości co deski lub łaty pomiędzy słupami nośnymi. Następnie przymocować przednią kantówkę poprzeczną do przednich słupów nośnych.

 7. Mocowanie płyty dachu

  Płytę dachu można wykonać z wodoodpornej sklejki o grubości 18 mm. Należy pamiętać, że dach powinien wystawać z obu stron i z przodu drewutni na długość mniej więcej 30 cm. Umieścić płytę dachu na konstrukcji nośnej, wyrównać tylną jej krawędź z tylną częścią konstrukcji i wyregulować położenie dachu, aby z obu stron wystawał na taką samą odległość. Następnie przykręcić płytę dachu do konstrukcji nośnej.

 8. Pokrycie płyty dachu

  Płytę dachu można pokryć samoprzylepną papą dachową lub blachą falistą mocowaną za pomocą gwoździ dachowych.

 9. Pokrycie boków

  Boki drewutni można ściśle zabudować drewnem, ale w celu zapewnienia lepszej wentylacji lepiej jest pokryć je w poziomie deskami lub listwami pozostawiając między nimi szczeliny. Teraz można przystąpić do zamocowania środkowej półki. Można ją wykonać z wodoodpornej sklejki, albo z tego samego materiału, jaki wykorzystano do obicia boków drewutni.

 10. Impregnowanie drewnianych słupów

  Dolne części słupów drewnianych można zaimpregnować kreozotem przeznaczonym specjalnie do zastosowań zewnętrznych.
  Oprzeć drewutnię o ścianą i zakopać słupy nośne na głębokość co najmniej 30 cm w ziemi. Przykręcić słupy do ściany za pomocą wkrętów i kołków rozporowych o średnicy 8 mm.

 11. Prace wykończeniowe przy dachu

  Szczelinę między ścianą a dachem należy wypełnić silikonem, aby zapobiec przedostawaniu się wody do środka drewutni.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Wykonanie drewutni

3.7
3.7 of 5

870 łącznie

 • 5
  383
 • 4
  177
 • 3
  115
 • 2
  78
 • 1
  116