Wykonanie drewnianej choinki

74% of 100%

Wielosezonową choinkę drewnianą można ustawić zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Może to być mała, płaska choinka z ozdobami do postawienia na blacie stołu lub pełnowymiarowe drzewko bożonarodzeniowe. Drzewko zrobione z wodoodpornej sklejki można używać na różne sposoby i postawić w różnych miejscach. Po świętach można je w łatwy sposób zdemontować i przechowywać na płasko, oszczędzając miejsce. Płyty sklejki są do nabycia w różnych rozmiarach i o różnych grubościach. Pomalowanie choinki bezbarwnym lakierem zapewni jej atrakcyjny, naturalny wygląd. Można również użyć lakieru koloryzującego o wybranym odcieniu. Krawędzie sklejki dobrze jest zabezpieczyć masą uszczelniającą. Zwiększy to odporność choinki na warunki atmosferyczne i takie drzewko może posłużyć przez wiele lat.

 1. Pomysły na drewnianą choinkę

  Tutaj widać kilka różnych rodzajów drewnianych choinek: model na stół o trójkątnych bokach, płaski model wykonany z listewek do zawieszenia na ścianie, wersja wykonana z okrągłych prętów drewnianych ustawionych względem siebie pod różnymi kątami. W innym 3-wymiarowym modelu wykorzystano proste listwy drewniane tworzące określony układ. Ta wersja może być dowolnie wysoka. Wystarczy użyć więcej lub mniej poziomych listewek drewnianych.

 2. Wykonanie stojącej choinki

  W przypadku choinki stojącej warto rozważyć delikatniejszą konstrukcję. Można to uzyskać stosując węższe elementy drewniane, co pozwoli zmniejszyć szerokość drzewka u dołu i ułatwi zwiększenie jego wysokości. Drewniane trójkąty są mocowane pod kątem 15°. Do drzewka można przymocować różnorakie ozdoby, na przykład miniaturowe światełka LED, bombki i gwiazdki, zarówno wewnątrz konstrukcji, jak i na zewnątrz niej.

 3. Wybór formatu choinki

  Choinkę najlepiej wykonać z wodoodpornej sklejki, bez względu na to, czy będzie to mała choinka na stół, czy też większe stojące drzewko. W przypadku małego drzewka można użyć sklejki o grubości 9 mm, a przy większym –o grubości 12 lub 18 mm. Na rysunku podano wymiary choinki o wysokości około 145 cm. Można oczywiście wybrać sobie dowolny inny kształt gałązek choinki.

 4. Wykonanie „gałązek”

  Wybrać liczbę drewnianych profili, albo „gałązek”, na drzewko bożonarodzeniowe. Zwykle będzie ich 4, 6 lub 8. Aby wszystkie gałązki były takie same, najlepiej zacząć od wycięcia szablonu z tektury. Następnie odrysować kształt gałązki prowadząc ołówek wzdłuż krawędzi szablonu. Górna część każdej gałązki jest pod kątem 15°, więc końce gałązek będą układać się w atrakcyjny wzór.

 5. Zapobieganie pękaniu drewna

  Wiertłem do drewna o średnicy 8 mm wywiercić otwory w wierzchołkach kątów wewnętrznych profilu gałązek. Zapobiegnie to pękaniu i odpryskom drewna wzdłuż wycinanych krawędzi i ułatwi prowadzenie wyrzynarki.

 6. Wycinanie gałązek

  Wyciąć wyrzynarką pierwszy pełny profil gałązek drzewka. Ciąć należy płynnie i powoli. To narzędzie ma wykonać za nas pracę. Upewnić się, że brzeszczot jest ostry i ostrożnie posuwać się wzdłuż linii zaznaczonych ołówkiem.

 7. Pierwszy profil gałązek stanowi szablon

  Wygładzić wycięte krawędzie papierem ściernym i wykorzystać pierwszy profil gałązek drzewka jako szablon dla pozostałych profili. Prowadząc ołówek wzdłuż krawędzi profilu, zaznaczyć zarys kolejnego profilu gałązek. Płytę sklejki należy starać się wykorzystać możliwie optymalnie, starannie dobierając układ profili na niej.

 8. Wycinanie gałązek

  Wyrzynarką wyciąć profilowane kształty gałązek, a pilarką tarczową – proste krawędzie na wymiar. Usunąć zadziory i wygładzić krawędzie papierem ściernym (ziarnistość 180).

 9. Wykonanie łączników poszczególnych elementów choinki

  Podstawa trójkątnego drzewka, innymi słowy szerokość choinki przy podłodze, wynosi około 780 mm. Dolne części 6 profili gałązek są mocowane razem za pomocą łączników. Mają one wymiar około 40 x 370 mm i można je wyciąć z pozostałych resztek sklejki. Na końcach łączników należy wywiercić otwory o średnicy 8 mm do przewleczenia przez nie sznurka sizalowego, który pozwoli połączyć razem wszystkie profile gałązek.

 10. Montaż choinki

  W przypadku 6 profili gałązek, najpierw należy złożyć 2 profile gałązek leżące naprzeciw siebie, a następnie pozostałe 4. Aby połączyć gałązki, należy wywiercić otwór o średnicy 8 mm u góry każdej gałązki i związać je razem sznurkiem sizalowym.

 11. Montaż łączników

  6 profili gałązek połączonych jest z 6 łącznikami, które z kolei są połączone razem ze sobą w środku. Wspomniane łączniki są związane sznurkiem sizalowym w taki sposób, aby zapewnić równomierne rozmieszczenie 6 profili gałązek. Najlepiej używać sznurka sizalowego, gdyż jest on atrakcyjny „wizualnie i w dotyku” i doskonale harmonizuje z naturalną sklejką użytą do zrobienia choinki.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Wykonanie drewnianej choinki

3.7
3.7 of 5

75 łącznie

 • 5
  41
 • 4
  5
 • 3
  8
 • 2
  5
 • 1
  16