Wykonanie budki dla ptaków

76% of 100%

Wykonanie budki dla ptaków lub budki lęgowej jest stosunkowo prostym zadaniem, a przy tym sprawiającym ogromną frajdę, zwłaszcza gdy pomagają nam w tym dzieci lub wnuki.

Ważne informacje
Należy koniecznie stosować drewno odporne na działanie czynników atmosferycznych, na przykład dębinę lub buczynę, bądź też wodoodporną sklejkę. Budka powinna wisieć na wysokości co najmniej 1,5 metra nad ziemią, aby ptaki nie były narażone na ataki ze strony kotów lub innych drapieżników. Najlepiej zawiesić ją na drzewie od strony północnej, gdyż wówczas lepiej chroni przed deszczem.

 

Potrzebne materiały
Dla przykładu weźmiemy budkę w rozmiarze odpowiednim dla małych ptaków, na przykład zięb czy sikorek bogatek. Wszystkie ścianki takiej budki można wykonać z pojedynczej deski o szerokości 15 cm. Najlepiej o grubości około 20 mm. Daszek dobrze jest wykonać pod kątem, aby ułatwiał spływanie wody deszczowej.

 

  • 1 tylna ścianka o długości 38 cm
  • 2 ścianki boczne o wymiarach 22 x 26 cm
  • 1 daszek o długości 18 cm lub odrobinę dłuższy w celu łatwiejszego odprowadzania wody
  • 1 przednia ścianka o długości 23 cm z dodatkowym otworem o średnicy 32 mm
  • 1 podstawa o długości 12 cm
  • 1 słupek do zawieszenia budki, w miarę możliwości na trasie przelotu ptaków (z nawierconym otworem)
  • klej do drewna
  • gwoździe
  • wkręty

 

  1. Wybór właściwego rozmiaru otworu

    Rozmiar budki dla ptaków i otworu wlotowego decyduje o rodzaju ptaków, które będą się tam gnieździć. Właściwy rozmiar otworu w przypadku zięb i sikorek bogatek wynosi 3,2 cm, a w przypadku wron i kawek – 15 cm.

  2. Docinanie drewna na wymiar

    ~~Narysować wymiary na desce i przyciąć elementy na odpowiedni wymiar.

  3. Wykończenie elementów wyciętych z deski

    Krawędzie cięcia wygładzić papierem ściernym.

  4. Wiercenie otworu wlotowego

    Za pomocą otwornicy o średnicy 32 mm, wywiercić otwór wlotowy na wysokości 18 cm od spodniej krawędzi ścianki przedniej. Aby zapobiec odpryskom drewna w desce podczas tej operacji, dobrze jest położyć ją na zbędnym kawałku drewna. Deskę należy przewiercić na wylot wwiercając się równocześnie na niewielką głębokość w znajdujący się pod spodem niepotrzebny kawałek drewna. Gwarantuje to elegancką, gładką krawędź.

  5. Montaż bocznych ścianek budki dla ptaków

    Przymocować ścianki boczne do tylnej ścianki wykorzystując w tym celu wodoodporny klej do drewna i gwoździe lub wkręty. W celu uniknięcia pękania drewna należy najpierw nawiercić otwory. Następne nawiercić otwory do zamocowania budki dla ptaków.

  6. Montaż przedniej ścianki

    Przymocować przednią ściankę do ścianek bocznych wykorzystując w tym celu wodoodporny klej do drewna i gwoździe lub wkręty.

  7. Mocowanie daszku

    Podpiłować tylną krawędź daszku albo skrobakiem bądź pilnikiem zebrać z niej pewną ilość materiału pod kątem 20°. Dzięki temu daszek będzie lepiej przylegał do tylnej ścianki.

  8. Czynności wykończeniowe przy daszku budki lęgowej

    Do tylnej krawędzi daszku można przymocować zawiasy, a od spodu przymocować dodatkowe listewki. Powinny one być o 5 mm krótsze niż wewnętrzne wymiary ścianek bocznych i ścianki przedniej, aby daszek ciasno pasował. Daszek budki dla ptaków dobrze jest pokryć kawałkiem papy dachowej lub blachy.

  9. Podstawa

    W celu zapewniania odpływu wody należy wywiercić kilka otworów o średnicy 10 mm od spodu budki. Alternatywnym rozwiązaniem dla okrągłego otworu wlotowego może być obniżenie przedniej ścianki. Zaletą takiego rozwiązania jest uniwersalność budki, z której mogą korzystać różne gatunki ptaków.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Wykonanie budki dla ptaków

3.8
3.8 of 5

1240 łącznie

  • 5
    674
  • 4
    194
  • 3
    77
  • 2
    54
  • 1
    241