Skip to content

Wybór właściwych narzędzi do przycinania

Zlecenie wykonania pracy innej osobie nie jest tanie. Natomiast właściwe podejście pozwoli wykonać większość prac samodzielnie. Korzystając z instrukcji krok po kroku dostępnych na stronie SKIL, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Wspomniane instrukcje krok po kroku, zawierające czytelne objaśnienia od A do Z, podzielono na kategorie prac w domu i wokół niego.Wystarczy tylko kliknąć jedną z naszych instrukcji krok po kroku i można od razu przystępować do pracy!

  1. Sekator jednoręczny – niezbędne narzędzie dla każdego ogrodnika

    Żaden ogrodnik nie poradzi sobie bez sekatora przy przycinaniu cienkich i średniej grubości pędów. Sekatory jednoręczne dostępne są w dwóch wersjach: nożycowe (typu „dziób papugi”) i kowadełkowe.

    Sekatory nożycowe (A)
    Sekatory nożycowy typu „dziób papugi” są wyposażone w dwa ostrza, które działają jak nożyce. Ten rodzaj bardzo dobrze się sprawdza w przypadku roślin z miękkimi lub dętymi łodygami.

    Sekatory kowadełkowe (B)
    Sekatory kowadełkowe składają się z pojedynczego ostrza i płaskiego bloku. Łodyga opiera się płaski blok, a ostrze tnące porusza się w dół przecinając ją. Typ kowadełkowy bardzo dobrze sprawdza się w przypadku roślin i krzewów o zdrewniałych gałązkach. Płaskie ostrze sprawia, że łodygi nie są dociskane podczas czynności przycinania.

    Należy zawsze upewnić się, czy sekator jest ostry. W ten sposób można zaoszczędzić sporo czasu i energii. Hartowane ostrza stalowe pozostają ostre najdłużej, więc nie wymagają tak częstej konserwacji.

  2. Piła ogrodowa – do grubszych gałęzi

    Ręczna lub elektryczna piła ogrodowa jest praktyczniejszym rozwiązaniem w przypadku grubszych gałęzi. Piła ogrodowa dobrze się również sprawdza przy przycinaniu w trudno dostępnych miejscach. Piły ogrodowe oferowane są w różnych kształtach i rozmiarach, z wymiennym ostrzem tnącym lub bez. Przy wyborze ręcznej piły ogrodowej ważne jest sprawdzenie zębów. Zęby hartowane impulsowo pozostają dłużej ostre; piły z zębami ze stopu twardego pozostają ostre jeszcze dłużej.

    Ręczną piłę trzeba mocno pchać ku dołowi, co jest jej wadą. Elektryczna piła ogrodowa jest wygodna, gdy zachodzi potrzeba przecięcia grubszych gałęzi. O narzędzia należy dobrze dbać, aby nie uległy stępieniu.

    W przypadku grubszych gałęzi można nawet używać piły szablastej.

  3. Sekator dwuręczny – do twardszych, grubszych gałęzi

    Podobnie jak piła ogrodowa, sekator dwuręczny jest przeznaczony do grubszych gałęzi. Sekatory dwuręczne wyglądają podobnie jak sekatory jednoręczne, ale mają dłuższe rączki pozwalające wywierać większy nacisk i z łatwością wykonywać prace nad głową. Często istnieje możliwość regulacji długości rączek. Sekator dwuręczny nadaje się idealnie do cięcia twardych, grubych gałęzi. Może być również wykorzystywany do cięcia gałęzi na odpady zielone.
  4. Pilarka łańcuchowa – do grubszych gałęzi i pni drzew

    Pilarka łańcuchowa idealnie nadaje się do grubszych gałęzi i pni drzew. Dostępne są zarówno elektryczne jak i spalinowe pilarki łańcuchowe. Elektryczna pilarka łańcuchowa jest lżejsza i wygodniejsza w przypadku majsterkowania. Przed rozpoczęciem należy ustalić sposób cięcia, aby pracę wykonać w możliwie najbezpieczniejszy sposób.

    Sposób cięcia określa kierunek upadku drzewa. Zacznij od nacięcia od strony, w którą drzewo ma upaść. Teraz zrób nacięcie z drugiej strony odrobinę wyżej niż pierwsze. Możesz kontynuować cięcie po tej stronie do momentu zwalenia drzewa. Dla własnego bezpieczeństwa wyłącz pilarkę łańcuchową, jak tylko drzewo upadnie.

    Z uwagi na duży ciężar drzewa, pilarka może zakleszczyć się w rzazie. W takim przypadku dobrze jest wbić klin w rzaz, aby odciążyć pilarkę.

  5. Wskazówka

    Zawsze należy stosować gogle ochronne, mocne rękawice i grube obranie. Maska i kask zapewnią dodatkową ochronę przed trocinami rozpylanymi przy wysokiej prędkości.
  6. Nożyce do żywopłotu – formowanie żywopłotów i krzewów

    Nożyce do żywopłotu występują w trzech różnych wersjach: ręczne, elektryczne i spalinowe. Ręczne nożyce do żywopłotu pozwalają formować drzewa, żywopłoty i krzewy. Elektryczne lub spalinowe nożyce do żywopłotu to idealne rozwiązanie, aby przyspieszyć pracę. Można je wykorzystywać do większych i cięższych prac przy żywopłocie. Dla własnego bezpieczeństwa, do pracy z użyciem nożyc do żywopłotu należy zakładać gogle ochronne i rękawice.
  7. Nożyce do trawy – łatwiejsze w obsłudze niż nożyce do żywopłotu

    Najlepszym narzędziem do bukszpanu są nożyce do bukszpanu (lub nożyce do trawy). Nożyce do trawy są dużo mniejsze niż nożyce do żywopłotu i łatwiej mini manipulować, co umożliwia łatwiejsze formowanie bukszpanu. Ręczne nożyce do trawy nadają się do lekkiego przycinania. Przy większych pracach do wykonania lub w celu ułatwienia pracy idealnym rozwiązaniem będą elektryczne nożyce do trawy.
  8. Oczyszczanie odpadów zielonych po cięciu za pomocą dmuchawy do liści

    Dmuchawa do liści doskonale nadaje się do usuwania liści i innych drobnych odpadów zielonych po cięciu, zwłaszcza tam, gdzie można łatwo użyć grabi. Za pomocą dmuchawy do liści zdmuchnij drobne odpady roślinne z krzaka lub żywopłotu. Kieruj wszystkie odpady zielone w jedną stronę, aby można je było łatwo usunąć. Niektóre modele dmuchaw do liści mają również funkcje zasysania liści i ich rozdrabniania. Dzięki temu sprzątanie i porządkowanie ogrodu jest jeszcze łatwiejsze.
  9. Usuwanie odpadów zielonych po cięciu za pomocą rozdrabniacza ogrodowego

    Rozdrabniacz ogrodowy służy do dokładnego rozdrabniania odpadów zielonych po przycinaniu, na przykład gałęzi. Jest to bardzo dobry sposób oszczędzania miejsca w koszu. Rozdrobniony materiał organiczny również szybciej kompostuje. Dokładnie rozdrobnione odpady po przycinaniu można również od razu wykorzystać jako kompost dla właśnie przyciętego żywopłotu, krzewu lub drzewa, zapewniając optymalny wzrost.
  10. Wskazówka

    O narzędzia ogrodowe należy właściwe dbać. Ważne jest, aby zawsze były czyste i naostrzone. Nie tylko ze względu na własne bezpieczeństwo, ale również, aby móc ich używać przez długi czas i efektywnie nimi pracować. Środek czyszczący w aerozolu to jedna z możliwości czyszczenia narzędzi ogrodowych.

Ocena

Oceń ten opis krok po kroku.

Wybór właściwych narzędzi do przycinania

4
4 of 5

83 liczba głosów

  • 5
    49
  • 4
    15
  • 3
    4
  • 2
    2
  • 1
    13