Wieszanie szafki kuchennej

74% of 100%

Szafkę kuchenną można bez problemu zamocować samodzielnie. Można ją również zawiesić w innym pomieszczeniu niż kuchnia, o ile znajdziemy odpowiednie miejsce. Szafka kuchenna zakupiona w sklepie dla majsterkowiczów lub w sklepie meblowym zaopatrzona jest już w wymagane okucia. Odpada więc problem zakupu specjalnych uchwytów. Nie będą również potrzebne specjalistyczne narzędzia.

 1. Jaki rozmiar?

  Rozmiary szafek kuchennych są oparte na znormalizowanych wymiarach i elementach. Zwykle do wyboru są szafki o wysokościach 45, 75 i 90 cm i szerokościach 30, 45 i 60 cm.

 2. Jaka wysokość?

  Górne szafki zwykle mocuje się w taki sposób, aby ich dolna krawędź znajdowała się na wysokości około 135 cm od podłogi. Taka wysokość zapewnia odpowiednią przestrzeń na dolną szafkę z blatem roboczym i odstęp od 45 do 60 cm między jedną szafką a drugą. Odstęp między górną szafką a zlewem powinien wynosić 90 cm.

 3. Rodzaj wykończenia

  Do wyboru jest szeroki asortyment kolorów i materiałów wykończeniowych frontów lub drzwiczek szafek. Drzwiczki prawie zawsze są mocowane na zawiasach ukrytych wewnątrz skrzyni szafki. W przypadku niektórych wzorów szafek kuchennych stosowane są zewnętrzne zawiasy, które stanowią dodatkowo element dekoracyjny.

 4. Wieszanie szafki

  Zaznaczyć na ścianie pozycję zewnętrznych krawędzi szafki lub szafek. Upewnić się, że wysokość zawieszenia szafki nad podłogą jest właściwa. Korzystając z poziomicy wykreślić na tej wysokości linię poziomą. Pozycję w poziomie można również precyzyjnie ustalić za pomocą laserowego przyrządu do poziomowania. Wieszaki są zwykle regulowane, dzięki czemu po ich zamocowaniu istnieje nadal możliwość regulacji pozycji zawieszenia szafki w poziomie i w pionie.

 5. Idealnie linii prostej

  Jeżeli zależy nam na idealnym wypoziomowaniu szafki, poniżej wyznaczonej linii na ścianie można przymocować łatę drewnianą o przekroju 20 x 45 mm. Można na niej oprzeć szafkę w trakcie jej zawieszania. Później listwę można odkręcić, a widoczne otwory zaszpachlować. Zaznaczyć na ścianie punkty mocowania szafki określające miejsca przykręcenia wieszaków.
  Uwaga: Szafki kuchenne są wyposażone w różnego rodzaju wieszaki i systemy mocowania. Najprostszy system polega na zastosowaniu drewnianych klocków w kształcie klina. W przypadku tego systemu należy zachować dużą precyzję, zwłaszcza w przypadku zawieszania kilka szafek w linii prostej jedna obok drugiej.

 6. Stosować dobre kołki ścienne

  Wywiercić w ścianie wymagane otwory i osadzić w nich plastikowe kołki ścienne. Zamocować wsporniki dostarczone w zestawie z szafką. Należy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego wykonano ścianę. Należy stosować kołki dobrego gatunku, gdyż muszą one wytrzymywać obciążenie wynikające z ciężaru szafki i znajdujących się w niej przedmiotów! Teraz można przystąpić do zawieszenia szafki na ścianie. Każdy z wieszaków wewnątrz szafki zaopatrzony jest w dwie śruby: jedna do regulacji wysokości zawieszenia, umożliwiająca wypoziomowanie szafki, a druga do dosuwania szafki do ściany.

 7. Wieszanie dwóch szafek jedna obok drugiej

  Dwie szafki wiszące jedna obok drugiej można razem skręcić. W tym celu szafki należy wyrównać i unieruchomić za pomocą ścisków. Następnie wywiercić otwór przelotowy przez obie szafki i skręcić je razem przy użyciu śruby i nakrętki. Dzięki temu szafki będą idealnie przylegały jedna do drugiej.

 8. Mocowanie drzwiczek

  Teraz nadszedł czas, aby zamocować drzwiczki. Istnieje możliwość wyboru kierunku otwierania. Należy więc dobrze się zastanowić, który wariant będzie korzystniejszy, na przykład w przypadku szafki wiszącej w narożniku. Różnica może również wynikać z tego, czy dana osoba jest prawo-, czy leworęczna. Jedną część zawiasu należy przykręcić od wewnątrz do ścianki szafki, a drugą część osadzić w przeznaczonym do tego celu okrągłym gnieździe w drzwiczkach. Wsunąć obie części zawiasu jedną w drugą i skręcić je razem. Zawiasy są regulowane w trzech kierunkach, co umożliwia zawieszenie drzwiczek idealnie w linii prostej.

 9. Regulacja wysokości

  W celu przeprowadzenia regulacji drzwiczek należy poluzować śruby wskazane przez strzałki. Przesuwając zawias w górę lub w dół można uzyskać właściwą wysokość zamocowania drzwiczek. Następnie należy dobrze dokręcić śruby.

 10. Prostowanie drzwiczek

  Jeżeli drzwiczki nie są proste, wówczas można wyregulować ich położenie za pomocą śruby wskazanej strzałką. Najpierw należy ustalić, czy regulacji wymaga górny, czy dolny zawias.

 11. Regulacja głębokości

  Regulacja głębokości zawiasów umożliwia poprawienie przylegania drzwiczek do krawędzi skrzyni szafki. Poluzować śrubę wskazywaną przez strzałkę. Teraz można przesuwać zawias w przód lub w tył, aby poprawić przyleganie drzwiczek. Następnie należy ponownie dobrze dokręcić śrubę.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Wieszanie szafki kuchennej

3.7
3.7 of 5

456 łącznie

 • 5
  200
 • 4
  102
 • 3
  40
 • 2
  27
 • 1
  87