Skip to content

Wieszanie obrazu

Zlecenie wykonania pracy innej osobie nie jest tanie. Natomiast właściwe podejście pozwoli wykonać większość prac samodzielnie. Korzystając z instrukcji krok po kroku dostępnych na stronie SKIL, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Wspomniane instrukcje krok po kroku, zawierające czytelne objaśnienia od A do Z, podzielono na kategorie prac w domu i wokół niego.Wystarczy tylko kliknąć jedną z naszych instrukcji krok po kroku i można od razu przystępować do pracy!

  1. Wybór formatu

    Środek obrazu powinien wisieć na wysokości oczu. Zwykle będzie to 1,65 m. Duży obraz w małym pomieszczeniu może je optycznie powiększyć. Zawieszenie kilku mniejszych obrazów jeden nad drugim sprawia wrażenie dużej wysokości.

  2. Rozmieszczenie poszczególnych obrazów

    W miarę możliwości należy spróbować zawiesić wszystkie obrazy w jednej linii, gdyż regularne rozmieszczenie jest korzystne ze względów estetycznych. Po wybraniu właściwego miejsca przyłożyć obraz do ściany i skorygować ustawienie. Niewielkie obrazy można zawieszać na jednym wkręcie. W przypadku większych obrazów do mocowania lepiej użyć dwóch wkrętów. Zaznaczyć położenie pierwszego otworu i przy użyciu poziomicy wyznaczyć pozycję drugiego. Ponownie sprawdzić, czy drugi otwór jest wyrównany w poziomie z pierwszym.

  3. Wskazówka

    Przy zawieszaniu obrazów należy kierować się proporcjami ściany. Szeroki obraz najlepiej zawiesić na szerszej ścianie, a wysoki obraz - na wyższej ścianie. Duże obrazy najlepiej prezentują się na ścianie o dużej powierzchni, a mniejsze - na mniejszej. Przy zakupie obrazu należy wziąć pod uwagę miejsce, gdzie ma wisieć.
  4. Wybór rodzaju kołków rozporowych

    W przypadku ściany z cegły lub betonu należy użyć uniwersalnych kołków rozporowych o średnicy 6 mm i wiertła o tej samej średnicy. Do wiercenia w cegle lub betonie używać wiertła do muru.

  5. Oświetlenie (opcjonalne)

    Właściwie dobrane oświetlenie pozwala subtelnie doświetlić obraz i lepiej go wyeksponować. W tym celu potrzebne będzie znajdujące się w pobliżu na ścianie gniazdo elektryczne lub regulowany reflektor punktowy zamontowany w suficie.

  6. System szynowy

    Zamocowanie systemu szynowego jest bardzo proste. Wspomniane systemy idealnie nadają się do zawieszania obrazów i innych ozdób. Szynę należy przymocować u góry ściany za pomocą wkrętów i uchwytów montażowych. Można na niej zawieszać obrazy i inne dzieła sztuki na żądanych wysokościach i w dowolnym momencie można zmienić ich rozmieszczenie.

  7. Mocowanie systemu szynowego

    W odstępach 40 cm, za pomocą kołków rozporowych i wkrętów, przymocować do ściany uchwyty montażowe. Następnie na tak przygotowane uchwyty nałożyć listwę profilowaną i wczepić ją. Linki, na których będą wisiały obrazy, wsuwa się w szynę, która jest estetycznie wykończona zaślepkami. Istnieje możliwość regulacji wysokości haczyków do zawieszenia obrazów.

Ocena

Oceń ten opis krok po kroku.

Wieszanie obrazu

3.9
3.9 of 5

1145 liczba głosów

  • 5
    575
  • 4
    243
  • 3
    99
  • 2
    78
  • 1
    150