Wieszanie karnisza

74% of 100%

Firany w pokoju gościnnym lub sypialni zapewniają prywatność i chronią przed światłem. Tłumią one również hałas docierający z zewnątrz i izolują przed zimnem (lub ciepłem). Najczęstszym sposobem zawieszenia firan jest zastosowanie metalowego lub aluminiowego karnisza mocowanego do ściany lub sufitu za pośrednictwem wsporników.

 1. Wybór właściwego miejsca

  Jest wiele sposobów zamocowania karnisza nad oknem w zależności od dostępnej przestrzeni i upodobań użytkownika.

  1. Na ramie okiennej
  Wsporniki kątowe mocowane są do ramy okna.

  2. Wewnątrz ramy okiennej
  Wsporniki kątowe mocowane są do ramy okna od wewnątrz przed szybą.

  3. Na ścianie
  Wsporniki kątowe mocowane są do ściany nad oknem.

  4. Od ściany do ściany
  Wsporniki kątowe mocowane są do ściany lub sufitu na całej szerokości ściany. Przy tym sposobie mocowania, firanę można zawiesić w taki sposób, aby zakrywała całą ścianę.

 2. Dostępne rodzaje karniszy

  Można kupić różne rodzaje karniszy, wsporników i żabek opartych na dwóch systemach (wymienione w takiej samej kolejności, jak rysunki).

  Stalowy karnisz typu U:
  Rolki żabek i ograniczniki schowane są w profilu w kształcie litery U, są więc mniej widoczne.

  Karnisz typu I:
  Rolki żabek i ograniczniki nasuwane są na dolną krawędź profilu w kształcie litery I, są więc widoczne z zewnątrz.

  Aluminiowy karnisz typu U:
  Ślizgi żabek i ograniczniki schowane są w profilu w kształcie litery U, są więc mniej widoczne.

 3. Pomiar długości karnisza

  Aby firany nie przeszkadzały przy otwartym oknie, należy z każdej strony doliczyć po mniej więcej 20 cm. Karnisz powinien więc być o 40 cm dłuższy niż szerokość okna z uwzględnieniem ramy okiennej. Zewnętrzne wsporniki należy zamocować w odległości 10 cm od końców karnisza. Pozostałe wsporniki mocuje się w odstępach 50 cm. Takie rozmieszczenie zapewnia estetyczny wygląd i zapobiega wyginaniu się karnisza po zawieszeniu firan.

 4. Docinanie karnisza na wymiar

  Przy docinaniu karnisza na właściwy wymiar należy go ustawić płaską stronę skierowaną do góry.

 5. Odstęp między karniszem a ścianą

  Karnisz należy zamocować w taki sposób, aby firana swobodnie zwisała. W tym celu należy pozostawić odstęp 7 cm między zasłoną a ścianą. W przypadku podwójnego karnisza, umożliwiającego zawieszenie również zasłon, należy dodać kolejne 5 cm do wspomnianych 7 cm.

 6. Mocowanie wsporników karnisza do ramy okiennej lub ściany

  Wymierzyć pozycję zamocowania pierwszego wspornika, zaznaczyć miejsca otworów i nawiercić je wstępnie przy użyciu cienkiego wiertła do drewna (w przypadku mocowania wsporników do ramy okiennej). W przypadku mocowania wsporników do murowanej ściany należy użyć wiertła do muru 6 mm i kołków rozporowych. Następnie zamocować pierwszy wspornik nie dokręcając jednak jeszcze wkrętów do oporu. Wsunąć karnisz we wspornik i wypoziomować go przy użyciu poziomicy. Teraz należy zaznaczyć pozycję drugiego wspornika. Upewnić się, że wsporniki z lewej i z prawej strony znajdują się w takiej samej odległości od ramy okiennej.

 7. Mocowanie uchwytów karnisza do sufitu

  Odmierzyć środek ramy okiennej i zaznaczyć środek karnisza na suficie (przy użyciu kątownika). Od tego miejsca na suficie odmierzyć odległości uchwytów z lewej i z prawej strony. Upewnić się, że odstęp między uchwytem a oknem jest na tyle duży, aby móc swobodnie przesuwać firany. W przypadku podwójnych karniszy dostępne są specjalne uchwyty sufitowe.

 8. Porada!

  Sufity mogą być również wykonane z paneli lub płyt kartonowo-gipsowych, za którymi jest pusta przestrzeń. W takim przypadku potrzebne będą specjalne kołki do ścian kartonowo-gipsowych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć również w artykule „Krok po kroku – Ścienne kołki montażowe

 9. Prowadniki, rolki, ślizgi i haczyki

  Firanę przyczepia się do prowadników, rolek lub ślizgów (w zależności od typu karnisza). Dostępne są różne rodzaje prowadników, rolek i ślizgów, ale wszystkie one działają w ten sam sposób. Haczyk przeprowadza się przez otwór w taśmie firany, obraca w przód i wsuwa lub nasuwa na prowadnik. Następnie należy przykręcić ograniczniki na końce szyny karnisza. Zapobiegają one wypadaniu rolek z szyny. Dostępne są różne rodzaje ograniczników w zależności od typu zastosowanego karnisza.

 10. Mocowanie lambrekinu

  Górną część firany można zasłonić lambrekinem. Jeżeli lambrekin nie jest zbyt ciężki, można go przymocować do wsporników karnisza za pomocą dodatkowych uchwytów. Końce lambrekinu można elegancko zagiąć w stronę ściany.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Wieszanie karnisza

3.7
3.7 of 5

338 łącznie

 • 5
  160
 • 4
  68
 • 3
  23
 • 2
  23
 • 1
  64