Wiercenie w metalu

88% of 100%

Zwykłe wiertła do metalu nadają się do wiercenia w metalach miękkich, takich jak miedź czy aluminium. W przypadku metali twardych, takich jak stal nierdzewna, najlepiej stosować wiertła ze stali chromowo-wanadowej, wiertła kobaltowe lub wiertła z węglików tytanu. Oznaczenie HSS wskazuje, że wiertło wykonano z twardszego metalu. Zwykłe wiertła oferowane są w średnicach od 1 do 13 mm.

Podczas pracy z elektronarzędziami, SKIL zaleca stosowanie rękawic roboczych, zabezpieczenia oczu, maski przeciwpyłowej oraz zabezpieczenia słuchu, zgodnie z zaleceniami podanymi w instrukcji obsługi.

 1. Wiertła do metalu

  Charakterystyczną cechą wierteł do metalu jest ostra końcówka umożliwiająca łatwe skrawanie metalu. Wiertła do metalu mają jednakową średnicę na całej swojej długości oraz ostrze wykonane pod kątem 118°. Wiertła tego typu są określane również mianem wiertła ze stali szybkotnącej (HSS). Kobaltowe wiertła HSS nadają się do wiercenia w twardych metalach, na przykład w stali nierdzewnej, i mają nieco bardziej płaski kąt nachylenia ostrza wynoszący 135°, który zapewnia dobre centrowanie w momencie rozpoczynania wiercenia. Wiertła tego typu wykonane są ze stali HSS z 5-procentową domieszką kobaltu. Podczas pracy wymagają one chłodzenia specjalnym olejem do wiercenia.

 2. Tworzenie się wiórów podczas wiercenia

  W trakcie wiercenia w metalu powstają wióry (w przypadku metali miękkich, takich jak mosiądz) oraz opiłki (w przypadku metali twardych, takich jak żelazo czy stal). Do obu typów wspomnianych metali oferowane są specjalne wiertła. Krawędzie skrawające wierteł do metali miękkich są płaskie (A). Dzięki temu wiertła tego typu tak łatwo nie „wgryzają” się w metal, a tym samym można je stosować do innych typów miękkich materiałów, takich jak tworzywa sztuczne czy nylon. Krawędzie skrawające wierteł do metali twardych są ostre (B).

 3. Wiercenie dużych otworów

  W przypadku wiercenia w metalu otworów o dużych średnicach, najlepiej najpierw nawiercić otwór wiertłem o mniejszej średnicy. Dzięki temu wiercenie większym wiertłem będzie bardziej efektywne z uwagi na mniejsze prawdopodobieństwo ślizgania się wiertła po powierzchni. W miarę potrzeby wstępne nawiercanie otworu można podzielić na etapy wykonując kolejne otwory wiertłami o stopniowo rosnącej średnicy.
  W przypadku nawiercania, średnica mniejszego wiertła (B) powinna być przynajmniej taka sama jak rdzeń większego wiertła (A). Rdzeń wiertła jest to najmniejsza odległość pomiędzy dwiema krawędziami skrawającymi.

 4. Prędkość wiercenia

  Najczęściej popełnianym błędem jest stosowanie zbyt dużej prędkości wiercenia. Im twardszy jest obrabiany materiał, tym mniejszą prędkość wiercenia należy stosować. Na przykład, w przypadku wiercenia 8-milimetrowego otworu w mosiądzu, prędkość wiercenia powinna wynosić 2500 obr./min. Natomiast w przypadku stali nierdzewnej, która jest znacznie twardsza, właściwa prędkość wiercenia wynosi 800 obr./min. Najlepszą oznaką dobrania prawidłowej prędkości wiercenia są ładne i długie wióry.

 5. Wiercenie w cienkich blachach

  Wiercąc w cienkim arkuszu blachy, w żadnym wypadku nie wolno trzymać go w rękach. Po przewierceniu się przez metal, gdy wiertło przejdzie na drugą stronę, istnieje niebezpieczeństwo, że blacha może nagle zakleszczyć się na wiertle, co grozi wyrwaniem jej z ręki. Lepszym sposobem jest solidne zamocowanie blachy pomiędzy dwoma kawałkami drewna. W takim przypadku ryzyko, że zostanie ona wyrwana w sposób niebezpieczny, jest znacznie mniejsze. Zmniejszy się również ilość powstających zadziorów, co znacznie ułatwi obróbkę wykończeniową elementu.

 6. Oliwienie wiertła

  Podczas wiercenia w żelazie lub stali najlepiej stosować jak najmniejszą siłę. To wiertarka ma wykonać pracę! Do smarowania i chłodzenia wiertła można używać oleju do wiercenia. Gdy zbliża się moment przewiercenia się wiertłem przez metal, należy uważać, aby nie wchodziło ono zbyt szybko w materiał. W ten sposób można zminimalizować zadziory powstające w miejscu wyjścia wiertła z metalu.

 7. Wiercenie w metalowych rurach

  W przypadku wiercenia w metalowej rurze, należy upewnić się, że obrabiany element jest dobrze zamocowany. Wskazane jest zamocowanie wiertarki w stojaku i korzystanie z imadła. Włożenie do wnętrza rury kawałka drewna o takim samym kształcie i rozmiarze może zapobiec odkształceniu się rury w wyniku wywieranego wiertarką nacisku. Również i w tym przypadku, nie należy wywierać zbyt dużej siły, gdyż to wiertarka ma wykonać pracę.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Wiercenie w metalu

4.4
4.4 of 5

1435 łącznie

 • 5
  995
 • 4
  262
 • 3
  57
 • 2
  29
 • 1
  92