Wiercenie w kamieniu lub szkle

72% of 100%

Różne rodzaje kamienia wymagają stosowania różnego rodzaju wierteł. Występują zarówno twarde rodzaje kamienia (marmur, granit, cegły i bloczki silikatowe, kwarcyt i beton), jak i miękkie (wapień, iłowiec, piaskowiec, gips i beton komórkowy). W zasadzie zawsze należy stosować wiertła do muru lub betonu. W przypadku większości rodzajów kamienia nie ma nawet potrzeby stosowania mechanizmu udarowego wiertarki.

Podczas pracy z elektronarzędziami, Skil zaleca stosowanie rękawic roboczych, zabezpieczenia oczu, maski przeciwpyłowej oraz zabezpieczenia słuchu, zgodnie z zaleceniami podanymi w instrukcji obsługi.

 1. Wiertło do muru

  Wiertło do muru można rozpoznać po szerszej wstawce na końcu, która stanowi krawędzie tnące. W przypadku wiercenia w twardym materiale, należy włączyć mechanizm udarowy wiertarki. Do wiercenia w cegle i płytkach wystarczy zwykłe wiertło do muru. W przypadku wiercenia większych otworów, dobrze jest nawiercić otwór wstępny wiertłem do muru o średnicy 4 mm.

 2. Wiertło do betonu

  Wiertło do muru i wiertło do betonu różnią się przede wszystkim końcówką. W przypadku obu tych typów wierteł, materiał tak naprawdę nie jest przecinany, lecz skuwany za pomocą płaskiej końcówki wiertła. Końcówka wiertła do muru jest wykonana z twardego metalu, natomiast końcówka wiertła do betonu wykonana jest z diamentu lub węglika spiekanego. Ta bardzo twarda końcówka sprawia, że wiertło to nadaje się do wiercenia w betonie, ceramice, granicie i płytkach. Dostępne są również profesjonalne wiertła do betonu z 3 krawędziami tnącymi, które nadają się nawet do wiercenia w betonie zbrojonym. Wiertła innego typu, nadające się do wiercenia w bardzo twardych materiałach, to wiertła SDS+. Wiertła SDS+ mogą być stosowane tylko i wyłącznie w młotach udarowo-obrotowych ze specjalnym uchwytem SDS+.

 3. Otwornica I

  Większe otwory w kamieniu, na przykład pod gniazdo elektryczne lub włącznik światła, można wykonywać przy użyciu otwornicy o regulowanej średnicy. Otwornica wymaga użycia specjalnej wiertarki elektrycznej. W zestawie znajduje się kilka wymiennych końcówek o określonych średnicach. Ostrze takiej otwornicy tworzą diamentowe lub widiowe zęby.

 4. Otwornica II

  Fachowcy zazwyczaj wolą korzystać z otwornicy o stałej średnicy. Jest ona znacznie solidniejsza i bardziej sztywna. Zwykle otwornice o stałej średnicy są dostępne w tych samych średnicach co otwornice o regulowanej średnicy. Najpierw wiertło do muru, osadzone w środku otwornicy, wykonuje w ścianie otwór prowadzący, a następnie ostrze otwornicy wycina otwór właściwy o określonej średnicy.

 5. Wiertło diamentowe

  Profesjonalne wiertła diamentowe muszą być chłodzone wodą, zwłaszcza przy wierceniu otworów o dużej średnicy. Nadają się one do wiercenia w cegle, granicie, cegłach silikatowych, porowatych iłowcach oraz betonie zbrojonym. Wiertarki z wiertłami diamentowymi zazwyczaj mocuje się na stojaku. Zaleca się korzystanie z wiertaki o mocy od 1500 do 2500 W.

 6. Wiertła do szkła

  Do wiercenia w szkle potrzebne jest specjalne wiertło do szkła. Wiercić należy bardzo ostrożnie, bez stosowania nadmiernej siły. O ile to możliwe, otwór w szkle należy wiercić z obu stron. Dobrze jest również położyć szybę na drewnianej desce lub płycie.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Wiercenie w kamieniu lub szkle

3.6
3.6 of 5

133 łącznie

 • 5
  48
 • 4
  37
 • 3
  19
 • 2
  10
 • 1
  19