Usuwanie mchu z trawnika

80% of 100%
Jeżeli masz trawnik, prawdopodobnie problem zarastania mchem nie jest Ci obcy. Mech często rośnie na trawnikach, co nie tylko nie sprzyja wzrostowi trawy, ale również szpeci. Przeczytaj tutaj, jak pozbyć się mchu z trawnika i w jaki sposób zapobiec jego tworzeniu.
 1. Przyczyny tworzenia się mchu

  Mech na trawniku to powszechne źródło frustracji. A prawdziwe problemy mogą pojawić się wówczas, gdy mech zaczyna przeważać nad trawą. Są różne przyczyny tworzenia się mchu: gleby zbyt kwaśne (niska wartość pH) lub zbyt wilgotne, gleby jałowe, jak również zbyt krótkie przycinanie trawy nasilają problemy.
 2. Dlaczego należy usuwać mech?

  Jeżeli zależy Ci na zielonym trawniku o atrakcyjnym wyglądzie i ładnie rosnącej trawie, musisz usuwać mech i zapobiegać jego tworzeniu. Usuwanie mchu z trawnika zapewnia trawie lepszy dostęp do światła i tlenu. Korzenie trawy będą również w stanie lepiej pozyskiwać substancje odżywcze z gleby, co wpływa korzystnie na zdrowy stan trawnika.
 3. Kiedy należy usuwać mech?

  W ciągu roku są dwa główne okresy wzrostu trawy: wiosną (kwiecień/maj) i jesienią (wrzesień październik). Usunięcie mchu przed tymi okresami umożliwi trawie regenerację podczas wzrostu. W zależności od stanu trawy, mech można usuwać z trawnika raz lub dwa razy do roku. Jeżeli sporo mchu pojawia się w ciągu roku po jego usunięciu, można powtórzyć procedurę po raz drugi. Jeżeli mech usuwany jest tylko raz w roku, najlepiej to zrobić w kwietniu.

  Mech powinno się usuwać w suchy dzień. Jest wówczas mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie on przylegał do trawy. Wiosna czasami rozpoczyna się wcześniej i wówczas można przystąpić do usuwania mchu już w marcu. Należy śledzić na pogodę.

 4. Punkt 1: Usunięcie z trawnika wszystkich liści i innych pozostałości

  Zacznij od usunięcia z trawnika liści i innych pozostałości, takich jak gałązki. Dmuchawa do liści pozwoli szybko wykonać tę pracę. Oprócz (uschłych) liści dmuchawa może również zasysać i rozdrabniać drobne odpady po przycinaniu. Są one gromadzone w worku, który można łatwo opróżnić.
 5. Punkt 2: Koszenie trawnika

  Skoś trawnik, gdy trawa urośnie na wysokość 2 – 3 cm. Jeżeli trawa urosła niewiele, nie trzeba jej kosić.
 6. Punkt 3: Usunięcie mchu lub spulchnienie ziemi

  Do usuwania mchu należy używać specjalnego aeratora. Aerator z łatwością usunie mech z trawnika. Następnie wystarczy po prostu zgrabić mech i usunąć go. W niektórych miejscach może być trudniej usunąć mech. Aeratora można użyć tam dwukrotnie: raz w jednym kierunku, a następnie pod kątem prostym.
 7. Punkt 4: Sianie

  Po usunięciu mchu pozostaną łyse miejsca na trawniku tam, gdzie wcześniej było dużo mchu. Można temu zaradzić wysiewając nasiona trawy. Trawa najlepiej kiełkuje, gdy temperatura nie jest za wysoka. Należy zadbać o odpowiednią wilgotność trawnika do momentu wykiełkowania nasion i unikać chodzenia po świeżo wyrosłych źdźbłach trawy, które można łatwo uszkodzić. Należy pamiętać, że ptaki uwielbiają nasiona traw. Można je odstraszać umieszczając kawałki folii aluminiowej na patykach powbijanych w różnych miejscach trawnika.
 8. Punkt 5: Wapnowanie (zima)

  Kwaśność gleby – wartość pH – to bardzo istotny czynnik w przypadku wzrostu trawy. W centrum ogrodniczym powinien być dostępny zestaw do testu gleby.

  Jeżeli wartość pH jest zbyt niska, trawa nie będzie w stanie pobrać wszystkich składników odżywczych, których potrzebuje, będzie więc rosła wolniej. To daje szansę mchowi do wzrostu pomiędzy trawą. Wapnowanie zwiększy wartość pH gleby, czyniąc ją mniej kwaśną. Należy stosować specjalne wapno do trawników, rozsypując je równomiernie wraz z nadejściem zimy. Można rozważyć powtórzenie tej procedury w środku zimy. Wapno można rozsypywać nawet wówczas, gdy na ziemi leży śnieg. Gleba wchłonie wapno, gdy śnieg stopnieje.

 9. Punkt 6: Nawożenie

  Każdy trawnik potrzebuje składników odżywczych. Mając to na uwadze, należy nawieźć trawnik po upływie około 6 tygodni od wapnowania. Zapewni to dodatkową ochronę przed chorobami, umożliwi szybszą regenerację trawy i zapewni trawnikowi zdrowy wygląd i zieloną barwę. Gęściej rosnąca trawa ogranicza również ryzyko powstawania mchu.

  Dostępne są różne rodzaje nawozów. Można je podzielić na dwie grupy: nawozy organiczne i nawozy sztuczne. Nawóz sztuczny jest tańszy niż nawóz organiczny i zawiera wszystkie minerały potrzebne trawnikowi. Nawóz organiczny zawiera tylko naturalne składniki odżywcze i działa dłużej niż nawóz sztuczny. Należy pamiętać, że większość nawozów zawiera substancje szkodliwe dla dzieci i zwierząt. Mając to na uwadze, najlepiej nie dopuszczać dzieci i zwierząt do trawnika przez kilka dni, aby nawóz mógł przedostać się do gleby. Zawsze należy postępować zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu produktu.

 10. Zapobieganie tworzeniu się mchu na trawniku

  Z całą pewnością zapobieganie zawsze jest dużo lepsze niż leczenie. Do rutynowej pielęgnacji trawnika można dodać kilka rzeczy, aby zminimalizować tworzenie się mchu w przyszłości.

  Regularnie należy usuwać z trawnika liście, odpady po przycinaniu i inne pozostałości. Dzięki temu trawa będzie miała więcej tlenu, który niszczy wilgotne, cieniste środowisko tak bardzo lubiane przez mchy.

  Regularnie należy kosić trawnik (dopóki trawa rośnie, co najmniej raz w tygodniu), ale nie za krótko. Jeżeli trawnik ma pełnić funkcje ozdobne lub gdy znajduje się w cieniu przez dużą część dnia, należy kosić go na wysokość 2 – 3 cm. Jeżeli trawnik ma raczej służyć do zabawy dzieciom lub zwierzętom, można pozwolić trawie, aby była ciut wyższa. Wystarczy jak ustawimy wysokość koszenia na 4 – 5 cm.

  W przypadku rozsiewania wapna co roku z nastaniem zimy i w środku zimy, wartość pH gleby raczej nie powinna spadać zbyt nisko. Przed przystąpieniem do wapnowania należy przeprowadzić test gleby celem określenia wartości pH.

  Mech lubi rosnąć w cieniu. Można zastanowić się nad delikatnym przycięciem krzewów lub drzew, które rzucają cień na trawnik, aby dopuścić więcej światła słonecznego.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Usuwanie mchu z trawnika

4
4 of 5

451 łącznie

 • 5
  252
 • 4
  92
 • 3
  18
 • 2
  20
 • 1
  69