Skip to content

Układanie paneli podłogowych

Zlecenie wykonania pracy innej osobie nie jest tanie. Natomiast właściwe podejście pozwoli wykonać większość prac samodzielnie. Korzystając z instrukcji krok po kroku dostępnych na stronie SKIL, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Wspomniane instrukcje krok po kroku, zawierające czytelne objaśnienia od A do Z, podzielono na kategorie prac w domu i wokół niego.Wystarczy tylko kliknąć jedną z naszych instrukcji krok po kroku i można od razu przystępować do pracy!

  1. Rozścielenie folii paroizolacyjnej

    Folia paroziolacyjna chroni podłogę przed przenikaniem wilgoci z podłoża. Jest ona szczególnie ważna w przypadku układania paneli podłogowych bezpośrednio na nowej posadzce betonowej.

    Łączenie paneli na zatrzask
    Ułożyć pierwszy rząd paneli, zaczynając od lewej strony, rowkiem od strony ściany. Unieść panel lekko w górę, wsunąć w zatrzask i położyć.

  2. Czy pierwszy rząd tworzy linię prostą?

    Sprawdzić, czy pierwszy rząd tworzy linię prostą. Jeżeli szczelina między panelami a ścianą nie jest równa, można to skorygować za pomocą klocków dystansowych i klinów.

  3. Wskazówka

    Dobrze jest mieć pewien zapas paneli na wypadek ewentualnego uszkodzenia podłogi. Wówczas można szybko dokonać stosownej naprawy. Panele najlepiej układać w taki sposób, aby ich kierunek był zgodny z kierunkiem padania światła (oknami). Z uwagi na możliwe różnice w odcieniach kolorów, przy układaniu podłogi wskazane jest dobieranie paneli z różnych paczek.
  4. Korzystanie z łyżki

    Starannie połączyć panele na zatrzask i pobić je delikatnie za pomocą dobijaka. Na końcu rzędu paneli, gdzie nie ma wystarczającej ilości miejsca, do dobijania paneli używać łyżki.

  5. Docinanie paneli na długość

    Jeżeli używana jest piła z drobnymi zębami, panel należy położyć wierzchnią warstwą skierowaną do góry.
    W przypadku korzystania z wyrzynarki lub pilarki tarczowej, panel należy położyć wierzchnią warstwą skierowaną do dołu.

  6. Wskazówka

    Dostępne są specjalne tarcze tnące i brzeszczoty do paneli podłogowych. W ich przypadku kierunek pochylenia zębów jest odwrotny, co pozwala ciąć panele wierzchnią powierzchnią skierowaną ku górze (zamiast odwrotnie). Wówczas postrzępiona krawędź cięcia będzie znajdować się na spodniej powierzchni.
  7. Wstawianie klocków dystansowych

    Podłoga z paneli laminowanych kurczy się i rozszerza wraz ze zmianami temperatury i wilgotności w pomieszczeniu. Aby umożliwić ten ruch, należy pozostawić szczelinę szerokości 8 mm z każdej strony podłogi. W przypadku każdej ściany odstęp ten można regulować używając 2 klocków dystansowych lub klinów.

  8. Dołączanie drugiego rzędu paneli

    Układanie kolejnego rzędu paneli należy rozpocząć od pozostałego kawałka panelu z poprzedniego rzędu. Powinien on być jednak dłuższy niż 40 cm. Gotowa podłoga lepiej będzie się prezentować, gdy wszystkie pozostałe fragmenty paneli będą miały tę samą długość. W ten sposób można uzyskać regularny wzór i zminimalizować odpad. Decydując się natomiast na nieregularny wzór, można uzyskać mniej oficjalny efekt.

  9. Układanie kilku paneli na raz

    Po ułożeniu mniej więcej 8 rzędów paneli, podłoga będzie na tyle sztywna i mocna, że można do niej dołączać całe rzędy składające się z kilku paneli. W tym celu cały rząd należy odchylić delikatnie w górę i wsunąć zatrzask w rowek poprzedniego rzędu. Czynność tę łatwiej wykonać w dwie osoby.

  10. Układanie ostatniego rzędu paneli

    W przypadku ostatniego rzędu paneli konieczne będzie prawdopodobnie docięcie paneli wzdłuż dłuższego boku. Najłatwiej to zrobić, kładąc panel na przedostatnim rzędzie wierzchnią stroną skierowaną ku dołowi. Następnie ustawić klocki dystansowe o grubości 8 mm wzdłuż ściany i oprzeć o nie nowy panel. Teraz wystarczy wzdłuż krawędzi tego panelu narysować linię cięcia na panelu znajdującym się pod spodem. Teraz można dociąć panel na odpowiednią szerokość. Należy się upewnić, że rowek znajduje się z prawej strony.

  11. PRACE POKREWNE
    Mocowanie profili wykończeniowych

    Do łączenia podłogi laminowanej z innymi rodzajami pokryć podłogowych, typu wykładzina dywanowa lub winylowa, służą specjalne profile wykończeniowe. Najpierw należy przykręcić listwę montażową do podłogi, po czym osadzić w niej na wcisk listwę wykończeniową. Można również zakupić listewki mocowane bezpośredni do podłogi, ale wówczas widoczne będą wkręty mocujące, Dostępne są specjalne rozety w różnorodnej kolorystyce do maskowania otworów na rury centralnego ogrzewania.

  12. Montaż cokołów
    Mocowanie cokołów na klamry lub klej

    Cokoły można mocować na klej montażowy lub na klamry w przypadku cokołów profilowanych. Cokoły profilowane można wykorzystać do ukrycia kabli internetowych lub przewodów zasilających.

  13. Montaż cokołów
    Docinanie cokołów na długość pod kątem

    Do estetycznego docinania cokołów dokładnie pod kątem 45° idealnie nadaje się piła ukosowa. Można to również zrobić przy użyciu zwykłej piły ręcznej i skrzynki uciosowej. Oczywiście cokoły można również przyciąć pod kątem 90° i zastosować specjalne zakończenia z PCW w odpowiednim kolorze.

  14. Dodatkowe porady
    Układanie paneli podłogowych pod futryną drzwiową

    Jeżeli futryna drzwiowa jest docięta od dołu na wymiar, umożliwiając tylko wciśnięcie panelu, nie ma możliwości odchylenia panelu, aby wczepić zatrzask w następny panel. Problem ten można rozwiązać szlifując uniesioną część wystającego pióra zatrzasku (drugi rysunek poniżej). Wówczas będzie można wepchnąć pióro w odpowiadający mu rowek bez odchylania panelu w górę.

  15. Wskazówka

    Należy sprawdzić, czy po ułożeniu paneli podłogowych nadal można otworzyć drzwi i czy pod futrynami przewidziano wystarczającą przestrzeń, aby wcisnąć tam panel. Może zajść potrzeba docięcia drzwi i futryn drzwiowych od dołu.

Ocena

Oceń ten opis krok po kroku.

Układanie paneli podłogowych

4.1
4.1 of 5

1553 liczba głosów

  • 5
    903
  • 4
    302
  • 3
    121
  • 2
    76
  • 1
    150