Ścienne kołki montażowe

86% of 100%

Gdy zachodzi potrzeba zamocowania czegokolwiek na ścianie z cegieł lub betonu, albo płyt kartonowo-gipsowych, bądź też na innej twardej powierzchni (innej niż drewno), z pewnością będą potrzebne kołki rozporowe. Zapewniają one pewne mocowanie w litych materiałach, albo zakleszczają się w materiałach z pustymi przestrzeniami lub na płytach. 

 1. Rodzaje kołków rozporowych

  Każdy materiał budowlany wymaga stosowania specjalnego rodzaju kołka rozporowego. Oferowane są różnorodne kołki rozporowe do specjalnych zastosowań, które często zapewniają lepsze mocowanie niż kołki uniwersalne. Po dobraniu odpowiedniego rodzaju kołka do danego zastosowania, w następnej kolejności należy ustalić jego właściwy rozmiar. Średnica wiertła powinna być taka sama, jak średnica kołka rozporowego, która zwykle podana jest na kołku. Na przykład S6 na kołku rozporowym oznacza, że należy używać wiertła o średnicy 6 mm.

 2. Uniwersalne kołki rozporowe

  Klasyczny kołek rozporowy z tworzywa sztucznego oferowany jest w różnych wariantach podstawowych. W trakcie dokręcania wkrętu kołek jest rozpierany, co zapewnia solidne zakotwiczenie kołka w ścianie. Wiertarką udarową należy wywiercić otwór i osadzić w nim kołek pobijając go młotkiem. Teraz można przystąpić do zamocowania wkrętu. Należy używać odpowiednich wkrętów, przystosowanych do używanych kołków rozporowych. Wkręty powinny mieć właściwą długość i grubość.

 3. Kołki szybkiego montażu

  W skład tych kołków rozporowych wchodzi gwóźdź stalowy lub specjalny wkręt, który osadzany jest w kołku za pomocą uderzeń młotka. Ten sposób jest dużo szybszy niż wkręcanie tradycyjnego wkrętu i idealnie nadaje się do montażu cokołów, drewnianych belek, ram okiennych, paneli sufitowych i paneli ściennych. Po wbiciu młotkiem, wkręt można jeszcze dociągnąć śrubokrętem.

 4. Kołki skrzydełkowe

  Te kołki z tworzyw sztucznych przeznaczone są do ścian z materiałów zawierających puste przestrzenie. Składają się one z 2 części. W miarę wkręcania wkrętu, kołek zaginany jest coraz mocniej w połowie jego długości, a jego tylna część przesuwa się w przód. Inny wariant tego kołka z 4 „skrzydełkami” idealnie nadaje się do mocowania w płytkich otworach. Kołków tych można używać do zawieszania obrazów, lekkich luster i innych niezbyt ciężkich przedmiotów. Ten rodzaj kołka zapewnia silne mocowanie w przypadku płyt kartonowo-gipsowych i podobnych materiałów.

 5. Śruby kotwowe

  Te kołki montażowe są przeznaczone do dużych obciążeń. Można ich używać do mocowania dużych półek lub regałów. Śruba kotwowa M12 zwykle wytrzymuje obciążenie do 200 kg. W trakcie dokręcania nakrętki lub haka, stożkowa kotwa jest wciągana do środka. Wytwarzany nacisk powoduje rozprężanie metalowych segmentów kotwy, które napierają na ściany otworu.

 6. Kołki do płyt kartonowo-gipsowych

  W przypadku tego kołka, wewnątrz pustej ściany powstaje mocne zgrubienie. Po włożeniu wkrętu i przystąpieniu do jego wkręcania, poszczególne segmenty kołka rozkładają się na wzór parasola. Te kołki można stosować w przypadku różnego rodzaju płyt. Nadają się one również do mocowania lekkich przedmiotów na suficie.

 7. Kołki do sufitów podwieszanych

  Kołki te są przeważnie stosowane w przypadku sufitów podwieszanych i pustych ścian. Wyposażone są one w „skrzydełka” z napiętą sprężyną osadzone na nagwintowanej śrubie. Po wepchnięciu kołka przez otwór przy zamkniętych skrzydełkach następuje zwolnienie naciągu sprężyny, rozchylenie skrzydełek i dociągnięcie śruby.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Ścienne kołki montażowe

4.3
4.3 of 5

928 łącznie

 • 5
  644
 • 4
  142
 • 3
  31
 • 2
  32
 • 1
  78