Ścienne kołki montażowe (część 2)

90% of 100%

Zamocowanie przedmiotu do ściany lub sufitu wymaga użycia kołków rozporowych, w których można osadzić wkręty. Dobór właściwego rodzaju kołka rozporowego zależy od materiału, z którego wykonano ścianę. Dostępne są różne rodzaje kołków rozporowych do betonu, cegły, bloczków gipsowych, gazobetonu, kamienia porowatego, pustaków budowlanych, płyt budowlanych z wełny drzewnej oraz płyt gipsowo-kartonowych.

Kupując zestaw kołków wraz z wkrętami, masz pewność, że pasują one do siebie. Należy kupować wkręty wysokiej jakości oraz nylonowe kołki rozporowe. Tanie kołki (z tworzywa sztucznego) często nie gwarantują solidnego mocowania. Natomiast tanie wkręty mogą się wygiąć lub nawet złamać podczas mocnego dokręcania. Aby uniknąć frustracji i ewentualnych obrażeń, zawsze należy korzystać z wysokiej jakości narzędzi i materiałów. (Więcej informacji na ten temat można znaleźć również w artykule „Krok po kroku – Ścienne kołki montażowe”).

 1. Ustawienie głębokości

  Aby wykonywany otwór nie był zbyt głęboki, należy skorzystać z ogranicznika głębokości wiercenia. Jeżeli wiertarka nie jest wyposażona w ogranicznik głębokości wiercenia, na wiertło można nasunąć pierścień dystansowy, który należy przykręcić w miejscu odpowiadającym właściwej głębokości wiercenia. W przypadku braku pierścienia dystansowego, na wiertle we właściwym miejscu można przymocować kawałek kolorowej taśmy.

 2. Właściwy dobór wkrętu, kołka i wiertła

  Właściwy dobór wkrętu oraz kołka zależy od materiału, z którego wykonana jest ściana oraz od ciężaru mocowanego elementu. Poniżej podano właściwe kombinacje wkrętów, kołków i wierteł.

 3. Uniwersalne kołki rozporowe

  Kołki tego typu nadają się do wszelkiego rodzaju powierzchni i oferowane są w dwóch wersjach. Jeżeli kołek posiada kołnierz, opiera się on o powierzchnię wykonanego otworu i uniemożliwia zbyt głębokie osadzenie kołka w otworze. Kołek bez kołnierza można wepchnąć znacznie głębiej w ścianę lub schować go w płytce. Dostępne średnice od 5 do 14 mm.

 4. Kotwa mosiężna

  Kotwa mosiężna nadaje się do wszelkiego rodzaju materiałów pełnych o wysokiej gęstości. Po umieszczeniu jej w otworze nie można jej obrócić, więc idealnie nadaje się do stosowania w płytach. Kotwy tego typu mogą być stosowane ze śrubami o średnicy M6 oraz M8.

 5. Kołek szybkiego montażu

  Kołki szybkiego montażu umożliwiają błyskawiczne wykonanie pracy. Wystarczy w przygotowany otwór wbić młotkiem wspomniany kołek wraz z umieszczonym w nim wkrętem. Ten rodzaj mocowania zalecany jest zarówno w przypadku zwykłych prac montażowych (innych niż konstrukcyjne), jak i do montażu grubych ram okiennych.
  Dostępne średnice to 5, 6 oraz 8 mm oraz długości do 120 mm.

 6. Kołek rozporowy krótki

  Kołki tego typu nadają się do osadzania w płytach o grubości co najmniej 6 mm.
  Ich część rozporowa jest bardzo krótka, dlatego stosuje się je w połączeniu z wkrętami do płyt wiórowych.
  Dostępne średnice: 8, 10 i 12 mm.

 7. Kołek do płyt gipsowo-kartonowych

  Kołki tego typu są wyposażone w zewnętrzny gwint samogwintujący, dzięki czemu można je osadzać bezpośrednio w płycie za pomocą specjalnej końcówki, bez konieczności nawiercania otworu. Można je stosować w połączeniu z wkrętami do płyt paździerzowych o średnicy do 5 mm.

 8. Kołek skrzydełkowy

  Kołek skrzydełkowy posiada „skrzydełka”, które podczas dokręcania wkrętu rozkładają się zwiększając jego nośność. Kołki tego typu nie obracają się w otworze, podczas dokręcania wkrętu. Kołki skrzydełkowe mogą być stosowane w przypadku płyt gipsowo-kartonowych, płyt pilśniowych oraz podobnych materiałów miękkich.
  Dostępne dla średnic gwintu wkrętów M5 oraz M6.

 9. Kołek do gazobetonu

  Jest to specjalny rodzaj kołka do betonu komórkowego lub gazobetonu. Przy kołkach tego typu najpierw konieczne jest nawiercenie otworu o mniejszej średnicy, w którym należy osadzić kołek za pomocą młotka.
  Dostępne średnice: 8, 10 i 14 mm.

 10. Kotwy chemiczne

  Kotwy chemiczne stosuje się do osadzania gwintowanych prętów lub prętów kotwiących w betonie lub murze. Są to po prostu tuby z szybkowiążącym klejem żywicznym, który wiąże mocowany pręt, zapewniając mocowaniu wysoką nośność. Nadają się do stosowania w betonie oraz cegle i są dostępne w rozmiarach od M8 do M16.
  Montaż
  1 Wywiercić prosty otwór o średnicy nieco większej niż średnica tuby.
  2 Oczyścić otwór z pyłu, na przykład za pomocą słomki do picia.
  3 Umieścić tubę wewnątrz otworu.
  4 Do otworu wsunąć pręt gwintowany lub pręt kotwiący, co spowoduje pęknięcie tuby.
  5 Wepchnąć pręt gwintowany lub pręt kotwiący możliwie jak najgłębiej, wyrównać go i odczekać, aż klej żywiczny stwardnieje. W razie potrzeby, po utwardzeniu kleju żywicznego można przyciąć pręt gwintowany na odpowiednią długość.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Ścienne kołki montażowe (część 2)

4.5
4.5 of 5

45 łącznie

 • 5
  30
 • 4
  11
 • 3
  1
 • 2
  0
 • 1
  3