Przygotowanie trawnika do zimy

84% of 100%
Odpowiednie przygotowanie trawnika jest istotną sprawą, aby mógł on bezpiecznie przetrwać zimę. Zrób to we właściwy sposób, a nie będziesz musiał kiwnąć palcem całymi miesiącami. Przeczytaj tutaj, w jaki sposób przygotować trawnik do zimy.
 1. Punkt 1: Usunięcie z trawnika wszystkich liści i innych pozostałości

  Zacznij od usunięcia z trawnika liści i innych pozostałości, takich jak gałązki. Dmuchawa do liści pozwoli szybko wykonać tę pracę. Oprócz (uschłych) liści dmuchawa może również zasysać i rozdrabniać drobne odpady po przycinaniu. Są one gromadzone w worku, który można łatwo opróżnić.
 2. Punkt 2: Koszenie trawnika po raz ostatni przed zimą

  Trawnik można dalej kosić do momentu, aż trawa przestanie rosnąć. Ostatnie koszenie w roku powinno mieć miejsce mniej więcej pod koniec października. Radzimy kosić trawę na wysokość około 4 cm. Pozostawienie dłuższej trawy przez zimę lepiej chroni trawnik przed zarastaniem go przez mech.
 3. Punkt 3: Usunięcie mchu

  Spulchnianie trawnika jesienią jest wskazane, jeżeli zaobserwowano wzrost mchu latem. Specjalny aerator z łatwością usunie mech z trawnika. Następnie wystarczy po prostu zgrabić mech i usunąć go. Usuwanie mchu zapewnia trawie więcej światła i tlenu. Składniki odżywcze łatwiej docierają do trawy, co jest ważniejsze jesienią i zimą niż kiedykolwiek indziej.
 4. Punkt 4: Wapnowanie

  Podnieś poziom walki z mchem i chwastami zimą na wyższy poziom sprawdzając kwaśność (wartość pH) gleby. W centrum ogrodniczym powinien być dostępny zestaw do testu gleby.

  Jeżeli wartość pH jest zbyt niska, trawa nie będzie w stanie pobrać wszystkich składników odżywczych, których potrzebuje, będzie więc rosła wolniej. To daje szansę mchowi do wzrostu pomiędzy trawą. Wapnowanie zwiększy wartość pH gleby, czyniąc ją mniej kwaśną. Należy stosować specjalne wapno do trawników, rozsypując je równomiernie wraz z nadejściem zimy. Można rozważyć powtórzenie tej procedury w środku zimy. Wapno można rozsypywać nawet wówczas, gdy na ziemi leży śnieg. Gleba wchłonie wapno, gdy śnieg stopnieje.

 5. Punkt 5: Nawożenie

  Trawnik można zasilić nawozem ostatni raz przed zimą około 6 tygodni po rozsianiu wapna. Specjalne składniki odżywcze w glebie zapewniają trawie lepszą ochronę przed chorobami, przyspieszą jej regenerację i zmniejszą prawdopodobieństwo tworzenia się mchu przez zimę.

  Dostępne są różne rodzaje nawozów. Można je podzielić na dwie grupy: nawozy organiczne i nawozy sztuczne. Nawóz sztuczny jest tańszy niż nawóz organiczny i zawiera wszystkie minerały potrzebne trawnikowi. Nawóz organiczny zawiera tylko naturalne składniki odżywcze i działa dłużej niż nawóz sztuczny. Należy pamiętać, że większość nawozów zawiera substancje szkodliwe dla dzieci i zwierząt. Mając to na uwadze, najlepiej nie dopuszczać dzieci i zwierząt do trawnika przez kilka dni, aby nawóz mógł przedostać się do gleby. Zawsze należy postępować zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu produktu.

 6. Punkt 6: Wykaszanie krawędzi trawnika

  Wykaszanie krawędzi trawnika to jeden z elementów pielęgnacyjnych przed zimą, który zapobiegnie nadmiernemu zarastaniu trawą. Oto co należy zrobić:

  Punkt 1: Rozciągnij kawałek sznurka wzdłuż krawędzi trawnika
  Jeżeli chcesz wyrównać prostą połać trawnika, wystarczy po prostu podążać wzdłuż sznurka. Wbij dwa paliki na końcach krawędzi trawnika, a następnie umieść dodatkowe paliki pomiędzy nimi. Teraz rozciągnij kawałek sznurka między nimi wzdłuż krawędzi trawnika. Upewnij się, że jest dobrze naciągnięty, aby się nie przesuwał.

  Punkt 2: Wyrównaj wzdłuż krawędzi
  Teraz możesz wyrównać krawędź za pomocą specjalnej przycinarki krawędziowej. Ustaw przycinarkę krawędziową od wewnętrznej strony sznurka. Upewnij się, że przycinarka krawędziowa jest ustawiona w ziemi pod kątem w taki sposób, aby krawędź trawnika nie rozpadała się. Przesuwaj przycinarkę krawędziową wzdłuż sznurka wykonując cięcie.

  Punkt 3: Zgrab krawędzie trawnika
  Grabiami zbierz w jedno miejsce odcięte kawałki krawędzi.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Przygotowanie trawnika do zimy

4.2
4.2 of 5

17 łącznie

 • 5
  12
 • 4
  2
 • 3
  0
 • 2
  1
 • 1
  2