Przygotowanie ogrodu do zimy

88% of 100%
Może wydać się to oczywiste, ale nie trzeba przygotowywać ogrodu do zimy zanim rozpocznie się zimowa pora. Z poniższych informacji dowiesz się dokładnie, dlaczego tak jest i w jaki sposób można to zrobić. W ten sposób będziesz w stanie przygotować ogród do zimy możliwie najefektywniej.
 1. Dlaczego należy przygotować ogród do zimy?

  Czy wiesz, że można uporządkować ogród już jesienią, aby był czysty i uporządkowany następnej wiosny? Należy to zrobić zanim nastanie zima. Pozwoli Ci to zaoszczędzić wiele dodatkowej pracy wiosną i sprawi, że ogród będzie pięknie rozwijał się i kwitł. Można również zminimalizować, a w niektórych przypadkach całkowicie wyeliminować ryzyko szkód spowodowanych zimowymi mrozami.

 2. Kiedy należy przygotować ogród do zimy?

  Nie musisz przygotować ogrodu przed zimą w ciągu jednego weekendu. Jeżeli zabierzesz się do tego w sposób przemyślany, możesz rozciągnąć pracę na kilka tygodni. Ogród należy przygotować przed nadejściem mrozów. Przymrozki nie są w stanie wyrządzić dużych szkód, ale na wszelki wypadek lepiej nie pracować w ogrodzie przy temperaturach poniżej zera w ciągu dnia.

  Październik idealnie nadaje się na przygotowanie ogrodu do zimy. W każdym razie należy zawsze kontrolować wskazania termometru.

 3. Liście

  Liście należy regularnie usuwać z trawnika, aby nie tracił zielonego koloru i miał stały dopływ powietrza, co zminimalizuje tworzenie się mchu. Dmuchawa do liści pozwoli szybko wykonać tę pracę. Usunie ona liście i gałązki. Niektóre modele dmuchaw mają również funkcje zasysania liści i ich rozdrabniania. W takim przypadku można z łatwością opróżnić zawartość worka dmuchawy.

  Nie trzeba usuwać liści przed zimą z krawędzi ogrodu i spod żywopłotu. Stanowią one bowiem warstwę zabezpieczającą dla korzeni przed mrozem. Należy jednak sprawdzić, czy liście nie są zarażone przez grzyby lub bakterie. Jeśli tak jest, trzeba usunąć je niezwłocznie w celu ograniczenia do minimum rozprzestrzeniania się pleśni i chorób.

 4. Trawa

  Trawnik można dalej kosić do momentu, aż trawa przestanie rosnąć. Ostatnie koszenie w roku powinno mieć miejsce mniej więcej pod koniec października. Zalecamy koszenie na wysokość około 4 cm.

  Specjalny aerator ułatwi usuwanie mchu z trawnika. Następnie wystarczy po prostu zgrabić mech i usunąć go. Można rozsypać wapno, aby zwiększyć poziom pH gleby w celu zwalczenia mchu. Najpierw jednak należy wykonać test gleby, aby sprawdzić, czy jest to konieczne. Trawnik można nawieźć ostatni raz przed zimą około 6 tygodni po rozsianiu wapna. Zapewni to dodatkową ochronę przed chorobami, umożliwi szybszą regenerację trawy i zapewni trawnikowi zdrowy wygląd i zieloną barwę. Gęściej rosnąca trawa ogranicza również ryzyko powstawania mchu. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, wapno można rozsiewać również zimą. Wapno można rozsypywać nawet wówczas, gdy na ziemi leży śnieg. Gleba wchłonie wapno, gdy śnieg stopnieje.

 5. Porada!

  Porada: Zimą, w miarę możliwości, nie powinno się chodzić po trawniku, zwłaszcza gdy jest mróz. Chodzenie po trawniku o tej porze grozi zniszczeniem trawy i pojawieniem się nieestetycznie wyglądających miejsc.

 6. Rośliny a mróz

  Przygotowując ogród do zimy, istotne jest zwrócenie uwagi na rośliny. Niektóre rośliny są bardzo wrażliwe na mróz, inne z kolei są wiecznie zielone.

  Rośliny wrażliwe na mróz
  Rośliny wrażliwe na mróz szybko obumierają po zamarznięciu ziemi. Pamiętając o tym, należy koniecznie umieścić je w miejscu przepuszczającym wodę. W miarę możliwości korzystniej jest uprawiać je w doniczkach, aby ułatwić ich przeniesienie do pomieszczenia, powiedzmy do altanki, gdy temperatury spadną poniżej zera.

  Rośliny doniczkowe
  Rośliny doniczkowe są bardziej podatne na mróz niż rośliny w ziemi. Z uwagi na ścianki doniczki, jest większe prawdopodobieństwo, że korzenie zamarzną. Rośliny doniczkowe należy zabezpieczyć owijając doniczki folią bąbelkową. Od spodu folię bąbelkową należy nakłuć, aby woda mogła swobodnie spływać. Jeżeli mrozy utrzymują się lub nasilają, dobrze jest przenieść rośliny doniczkowe do pomieszczenia – na przykład do altanki lub garażu.

  Rośliny wiecznie zielone
  Z reguły rośliny, które są zielone przez cały rok, nie wymagają ochrony. Warto jednak zabezpieczyć wiecznie zielone rośliny przed mrozem, jeżeli temperatury poniżej zera utrzymują się w ciągu dnia. Można owinąć je włókniną ogrodniczą. Swoje zadanie spełniają również stare koce, ręczniki lub worki jutowe. Należy stosować lekki materiał, aby roślina mogła oddychać i aby uniknąć pleśni i butwienia. Zabezpieczenie można usunąć, gdy tylko mrozy odejdą.

  Rośliny zimotrwałe
  Rośliny zimotrwałe są w stanie same zabezpieczyć się przed zimową aurą. Niektóre robią to przez gubienie liści, inne pozwalają, aby część rośliny nad ziemią całkowicie obumarła. Ziemia chroni ich korzenie. Należy pamiętać, że mróz może również zniszczyć rośliny zimotrwałe w doniczkach. Wymagają więc one dodatkowej ochrony zimą.

 7. Przycinanie przed zimą

  Niektóre rośliny i drzewa wymagają zimowego przycięcia. Z reguły przed zimą można przycinać winorośl, klon, brzozę, grab, lawendę i hortensję, które zakwitają ze starych pąków. Z drugiej strony, nie należy przycinać innych drzew owocowych, roślin iglastych, róż i roślin pnących. Należy zawsze zwracać uwagę na to, które rośliny i drzewa można, a których nie należy przycinać w tym okresie.

 8. Sadzenie cebulek

  Przed zimą można zasadzić w ogrodzie cebulki, aby wiosną móc cieszyć się pięknymi, radującymi oko kwiatami. Polecane są żonkile, tulipany, szafirki, śnieżyczki i krokusy. Te kwiaty dodają barw ogrodowi, gdy tylko nadejdzie wiosna.

  Ziemię można spulchnić łopatką ogrodniczą. Następnie zrobić dołek w ziemi wielkości cebulki do zasadzenia i o głębokości równej jej dwukrotnej średnicy. W dołku można umieścić jedną lub więcej cebulek, po czym należy przykryć je ziemią. Po zasadzeniu dobrze jest podlać cebulki wodą, aby pobudzić je do wzrostu.

 9. Oczko wodne

  Oczka wodne również wymagają właściwej pielęgnacji przed nastaniem i w trakcie zimy. Zasadniczą sprawą jest zabezpieczenie oczka przed lodem. Jeżeli oczko nie jest zbyt głębokie i zamarznie na długi czas, ryby mogą zostać uwięzione w lodzie. Naturalne gazy uwalniane przez oczko wodne nie mogą wydostać się przez warstwę lodu.

  Jeżeli oczko zostało wykonane z betonu lub cegieł, co często ma miejsce w przypadku oczek podwyższanych, lód może uszkodzić konstrukcję oczka. W takim przypadku lepiej jest wypompować wodę ze stawu za pomocą powiedzmy pompy zanurzeniowej. Należy upewnić się, że pompa jest przystosowana do brudnej wody, i pozostawić w oczku około 50 cm wody, jeżeli stanowi on środowisko życia dla flory lub fauny.

 10. Zawór wodny na zewnątrz i wąż ogrodowy

  Należy odciąć dopływ wody, aby zabezpieczyć zewnętrzny zawór i rurę wodną przed zamarznięciem. Następnie trzeba odkręcić zawór, aby całkowicie spuścić wodę. Zawory w altankach i przybudówkach mogą również zamarznąć przez zimę, należy więc je wszystkie sprawdzić.

  Pamiętajmy również o wężu ogrodowym. Woda pozostawiona w wężu ogrodowym rozszerza się przy zamarzaniu, co grozi popękaniem węża. Przed odłożeniem węża na przechowanie należy zawsze usunąć z niego resztki wody.

 11. Wyroby ceramiczne porowate

  Wyroby ceramiczne porowate są podatne na mróz i mogą popękać, jeżeli nie zostaną dodatkowo zabezpieczone. Doniczki kwiatowe, wazony, popielniczki i inne wyroby ceramiczne porowate należy schować. Dzięki temu nie nasiąkną one wodą i nie popękają przy temperaturach poniżej zera.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Przygotowanie ogrodu do zimy

4.4
4.4 of 5

20 łącznie

 • 5
  15
 • 4
  2
 • 3
  1
 • 2
  0
 • 1
  2