Skip to content

Przycinanie winorośli

Zlecenie wykonania pracy innej osobie nie jest tanie. Natomiast właściwe podejście pozwoli wykonać większość prac samodzielnie. Korzystając z instrukcji krok po kroku dostępnych na stronie SKIL, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Wspomniane instrukcje krok po kroku, zawierające czytelne objaśnienia od A do Z, podzielono na kategorie prac w domu i wokół niego.Wystarczy tylko kliknąć jedną z naszych instrukcji krok po kroku i można od razu przystępować do pracy!

  1. Kiedy należy przycinać winorośle?

    Ważne jest, aby winorośl przyciąć zanim zaczną krążyć soki, w przeciwnym razie można uszkodzić roślinę, albo będzie ona „krwawić”. Soki zaczynają krążyć już na początku marca. Winorośl należy więc przycinać wcześniej. Najlepsza pora na to jest przed nadejściem zimy, ale nie wolno przycinać w przypadku mrozów. Rany po przycinaniu potrzebują kilka dni i nocy bez przymrozków, aby mogły się zagoić. Przycinanie latem zapewnia prawidłowy wzrost winorośli.

  2. Narzędzia potrzebne do przycinania winorośli

    Do przycinania winorośli należy używać sekatora jednoręcznego z zagiętymi ostrzami. Do grubszych, twardszych gałązek lepsza będzie piła ogrodowa.

  3. Sposób przycinania winorośli - Pierwsze trzy lata

    W pierwszym roku można przyciąć cały pęd główny winorośli mniej więcej na wysokości około 3 oczek nad ziemią. Dzięki temu winorośl będzie szybciej rosła i wzmocni się przez kolejne lata. W drugim roku ten pęd wypuści kilka pędów bocznych. Należy usunąć wszystkie za wyjątkiem dwóch najlepszych. Nowe pędy boczne można dalej przycinać przez cały okres wzrostu. Jesienią najsilniejszy i najgrubszy z dwóch pędów należy podwiązać do belki, ściany lub kawałka drutu. Drugi pęd można całkowicie odciąć. W trzecim roku pozostawiony pęd będzie pędem głównym i wypuści własne pędy boczne. Te pędy można również podwiązać.

  4. Sposób przycinania winorośli - Po upływie trzech lat

    Winogrona rosną w kiściach na gałązkach bocznych. Rosną tylko na młodych gałązkach, tak więc gałązki boczne, które wydają winogrona, należy przyciąć przed zimą. Wspomniane gałązki należy przyciąć tuż powyżej pierwszego pączka, po którym widać, że się rozwija. Często jest to drugi pączek na gałązce, ponieważ pierwszy pączek zwykle nie rozwija się. Zawsze należy zachować odległość 20 cm między pędami, aby zapewnić im optymalne możliwości rozwoju.

  5. Sposób przycinania winorośli - Przycinanie latem

    W okresie wzrostu należy odcinać wszelkie pędy dodatkowe rozwijające się w pachwinie liścia gałązki. Jeżeli na gałązce bocznej rozwiną się małe kiście winogron, należy przyciąć tę gałązkę mniej więcej do drugiego listka na gałązce. Jeżeli pojawi się kilka kiści, powinno się usunąć wszystkie za wyjątkiem kiści rosnącej najbliżej pędu. Gałązki, które nie wydają żadnych kiści, można usunąć całkowicie. Ten sposób przycinania sprawia, że winorośl koncentruje się na gałązkach, na których rosną winogrona, gwarantując dorodne, soczyste owoce. Winogrona można zbierać po lecie (wrzesień/październik).

Ocena

Oceń ten opis krok po kroku.

Przycinanie winorośli

3.7
3.7 of 5

584 liczba głosów

  • 5
    273
  • 4
    122
  • 3
    50
  • 2
    38
  • 1
    101