Przycinanie hortensji

54% of 100%

Hortensja to mocny krzew wymagający niewielkiej pielęgnacji. Kwitnie przez sześć miesięcy i może nawet służyć jako żywopłot. Przy przycinaniu hortensji ważne jest, aby pamiętać, że dzielimy je na dwie grupy: te, które zakwitają ze starych pąków, i te, które zawitają z młodych pąków.

Tak zgadłeś: te pierwsze zakwitają z pąków powstałych rok wcześniej. Te hortensje można przycinać pod koniec zimy (po zakończeniu kwitnienia) lub po zimie (przed marcem). Rzadko będą kwitnąć, jeżeli zostaną przycięte wiosną.

W przypadku hortensji rozkwitających z młodych pąków, kwiaty pojawiają się na gałązkach, które wyrosły wiosną i które dalej rosną po przycięciu. Te hortensje można przycinać wczesną wiosną.

 1. Narzędzia potrzebne do przycinania hortensji

  Przycinanie hortensji jest stosunkowo łatwe.

  Do ścinania kwiatów hortensji i do przycinania gałązek można używać sekatora jednoręcznego z zagiętymi ostrzami.

 2. Sposób przycinania hortensji

  Hortensje, które zakwitają ze starych pąków, przycina się odcinając uschłe główki tuż nad górną parę grubych, zdrowych pąków. Hortensjom, które zakwitają ze starych pąków, należy zapewnić dodatkową ochronę przed nocnymi mrozami, aby młode kwiatostany nie przemarzły. Można to zrobić okrywając krzak włókniną ogrodniczą lub folią bąbelkową. Włókninę lub folię można usunąć, gdy mrozy ustąpią.

  Nie trzeba ścinać zaschniętych kwiatostanów w przypadku hortensji, które zakwitają z młodych pąków jesienią. Nowe kwiaty rozwijają się na tej samej gałązce pod zaschniętymi kwiatostanami, co chroni nowe kwiaty przed mrozami. Zaschnięte kwiatostany można wyciąć wczesną wiosną, aby zrobić miejsce dla nowych kwiatów.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Przycinanie hortensji

2.7
2.7 of 5

245 łącznie

 • 5
  54
 • 4
  42
 • 3
  23
 • 2
  22
 • 1
  104