Przycinanie drzew owocowych

62% of 100%
Drzewa owocowe można podzielić na dwie grupy: drzewa owocowe ziarnkowe i drzewa owocowe pestkowe. Należy dobrze się zastanowić, którą grupę drzew owocowych mamy w ogrodzie, ponieważ wymagają one cięcia o różnych porach roku, aby lepiej owocowały.
 1. Kiedy należy przycinać drzewo owocowe?

  Drzewa owocowe ziarnkowe (1) obejmują jabłonie i grusze. Te drzewa należy przycinać pomiędzy początkiem stycznia a początkiem marca. Jeżeli przystąpimy do przycinania wcześniej, drzewo będzie podatne na choroby mogące prowadzić do uszkodzenia pnia i gałęzi. Drzewa owocowe ziarnkowe należy zawsze przycinać przy bezdeszczowej pogodzie. Przycinania w żadnym wypadku nie wolno wykonywać podczas srogich mrozów.

  Drzewa owocowe pestkowe (2) obejmują wiśnie, śliwy, brzoskwinie i drzewa morelowe. Lepiej nie przycinać drzew owocowych pestkowych zimą z uwagi na możliwość zarażenia pleśnią. Drzewa owocowe pestkowe należy przycinać po okresie kwitnienia w kwietniu/maju lub po zebraniu owoców w sierpniu/wrześniu.

 2. Narzędzia potrzebne do przycinania drzew owocowych

  Generalnie do przycinania drzew owocowych najlepiej nadają się sekator jednoręczny, piła ogrodowa i sekator dwuręczny. Sekator jednoręczny nadaje się do cienkich gałązek, piła ogrodowa – do grubszych gałęzi, a sekator dwuręczny – do trudnodostępnych gałęzi.
 3. Sposób przycinania drzew owocowych

  Przyciąć stare gałęzie i gałęzie, które wydają mało owoców na długość około 10 cm od pnia. Jeżeli gałąź rozdziela się na dwie, należy usunąć jedną z nich. Zapewni to optymalny dopływ soków do owocu. Gałęzie rosnące ku dołowi i do środka można usunąć. Gałęzie te należy przycinać przy samym pniu, aby nie wyrastały w tym miejscu nowe pędy.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Przycinanie drzew owocowych

3.1
3.1 of 5

190 łącznie

 • 5
  59
 • 4
  38
 • 3
  19
 • 2
  18
 • 1
  56