Pielęgnacja trawnika wiosną

72% of 100%
Gdy pogoda ulega poprawie i przyroda budzi się do życia po zimie, przychodzi czas, aby dodatkowo zadbać o trawnik. Da to możliwość korzystania przez całe lato z trawnika o atrakcyjnym i zdrowym wyglądzie.
 1. Usuń z trawnika wszystkie liście i inne pozostałości

  Zacznij od usunięcia z trawnika liści i innych pozostałości, takich jak gałązki. Dmuchawa do liści pozwoli szybko wykonać tę pracę. Oprócz (uschłych) liści dmuchawa może również zasysać i rozdrabniać drobne odpady po przycinaniu. Są one gromadzone w worku, który można łatwo opróżnić.

 2. Koszenie

  Gdy tylko trawa zacznie rosnąć, można zacząć koszenie co tydzień. Regularne koszenie zwiększa poziom tlenu wokół trawy. To z kolei zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania mchu. Przed przystąpieniem do koszenia należy upewnić się, czy trawa jest sucha. Wilgotna trawa klei się i może zapchać kosiarkę.

  W zależności od przeznaczenia trawnika i temperatury otoczenia należy ustalić, jaka ma być długość trawy i wybrać odpowiednie ustawienie na kosiarce. Jeżeli trawnik ma pełnić funkcje ozdobne lub gdy znajduje się w cieniu przez dużą część dnia, należy ustawić wysokość koszenia na 2 – 3 cm. Jeżeli trawnik ma raczej służyć do zabawy dzieciom lub zwierzętom, należy ustawić wysokość koszenia na 4 – 5 cm. Jeżeli na dworze panuje wyższa temperatura niż 25°C, powinno się pozostawić dłuższą trawę niż zazwyczaj. Mocne przycinanie trawy przy wysokiej temperaturze może spowodować jej zniszczenie aż do korzeni.

 3. Usuwanie mchu

  Dobrze jest ponownie napowietrzyć trawnik wiosną, jeżeli przez zimę pojawił się mech. Można do tego użyć specjalnego aeratora, który usunie mech z ziemi. Spowoduje to również napowietrzenie trawnika. Aerator można wyciągnąć, gdy tylko trawa zaczyna rosnąć, nawet już na początku kwietnia. Następnie wystarczy po prostu zgrabić mech i usunąć go.

 4. Sianie

  Dosiewanie trawy jest istotnym elementem wspomagającym regenerację trawnika po zimie, zapewniającym czysty i zdrowy trawnik wiosną i przez całe lato. Trawa najlepiej kiełkuje przy nieco wyższej temperaturze, tak więc kwiecień/maj to dobra pora na sianie. Przy gęsto rosnącej trawie są mniejsze szanse na rozwijanie się mchu.

  Do momentu kiełkowania należy zapewnić trawie odpowiednią ilość wilgoci. Po trawniku należy chodzić jak najmniej, zwłaszcza po dosianiu, ponieważ młode źdźbła trawy są bardzo delikatne i można je uszkodzić w sposób nieodwracalny. Należy pamiętać, że ptaki uwielbiają nasiona traw. Niektóre centra ogrodnicze mają specjalne nasiona, których ptaki nie lubią. Ptaki można również odstraszyć umieszczając kawałki folii aluminiowej na patykach powbijanych w różnych miejscach trawnika.

 5. Nawożenie

  Każdy trawnik potrzebuje składników odżywczych. Radzimy nawozić trawnik wiosną i ponownie latem. Zapewni to dodatkową ochronę przed chorobami, umożliwi szybszą regenerację trawy i zmniejszy prawdopodobieństwo tworzenia się mchu.

  Dostępne są różne rodzaje nawozów. Można je podzielić na dwie grupy: nawozy organiczne i nawozy sztuczne. Nawóz sztuczny jest tańszy niż nawóz organiczny i zawiera wszystkie minerały potrzebne trawnikowi. Nawóz organiczny zawiera tylko naturalne składniki odżywcze i działa dłużej niż nawóz sztuczny. Należy pamiętać, że większość nawozów zawiera substancje szkodliwe dla dzieci i zwierząt. Mając to na uwadze, najlepiej nie dopuszczać dzieci i zwierząt do trawnika przez kilka dni, aby nawóz mógł przedostać się do gleby. Zawsze należy postępować zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu produktu.

 6. Docinanie krawędzi

  Krawędzie trawnika można docinać wiosną, aby pozbyć się zbyt wybujałej trawy po zimie i generalnie poprawić wygląd trawnika. Oto co należy zrobić:

  Punkt 1: Rozciągnij kawałek sznurka wzdłuż krawędzi trawnika
  Jeżeli chcesz wyrównać prostą połać trawnika, wystarczy po prostu posuwać się wzdłuż sznurka. Wbij dwa paliki na końcach krawędzi trawnika, a następnie umieść dodatkowe paliki pomiędzy nimi. Teraz rozciągnij kawałek sznurka między nimi wzdłuż krawędzi trawnika. Upewnij się, że jest dobrze naciągnięty, aby się nie przesuwał.

  Punkt 2: Wyrównaj wzdłuż krawędzi
  Teraz możesz wyrównać krawędź za pomocą specjalnej przycinarki krawędziowej. Ustaw przycinarkę krawędziową od wewnętrznej strony sznurka. Upewnij się, że przycinarka krawędziowa jest ustawiona w ziemi pod kątem w taki sposób, aby krawędź trawnika nie rozpadała się. Przesuwaj przycinarkę krawędziową wzdłuż sznurka wykonując cięcie.

  Punkt 3: Zgrab krawędzie trawnika
  Grabiami zbierz w jedno miejsce odcięte kawałki krawędzi.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Pielęgnacja trawnika wiosną

3.6
3.6 of 5

46 łącznie

 • 5
  26
 • 4
  2
 • 3
  3
 • 2
  4
 • 1
  11