Ochrona antywłamaniowa

80% of 100%

Większość włamań dokonywanych jest przez drzwi lub okno, które łatwo otworzyć. Podejmując kilka prostych środków zapobiegawczych można uczynić dom odrobinę bardziej bezpiecznym. Można na przykład utrudnić włamywaczom wejście stosując mocne drzwi z odpowiednimi zabezpieczeniami i rygle w oknach. Oprócz wspomnianych środków można zainstalować automatyczne sterowanie oświetleniem, rolety lub system antywłamaniowy.

 1. Twój dom to salon wystawowy!

  Należy pamiętać, że pozostawienie odsłoniętych zasłon czy rolet ułatwi włamywaczowi dokładne sprawdzenie, co znajduje się w domu. Tak więc dobra prewencja antywłamaniowa zaczyna się od analizy, gdzie trzymane są poszczególne rzeczy w domu oraz od rozkładu dnia.

  Kontrola wewnętrzna
  Należy upewnić się, czy na zewnątrz wokół domu nie ma pozostawionych przedmiotów, które mogłyby zostać wykorzystane przez włamywaczy. W ogrodzie lub w otwartej wiacie nie wolno zatem pozostawiać niezabezpieczonych drabin. Ta sama zasada dotyczy ciężkich narzędzi. Powinny one zawsze znajdować się w zamkniętym pomieszczeniu. Okna do piwnicy i na parterze powinny być zawsze zamknięte. W razie potrzeby należy zamontować w nich kraty.

  Trzeba myśleć jak włamywacz
  Jeżeli włamywacz nie znajdzie niezamkniętych drzwi lub okien, wówczas próbuje otworzyć je na siłę. Należy dobrze się przyjrzeć wszystkim potencjalnym punktom włamania. Na piętro można się dostać przykładowo wspinając się na sąsiadujące ze ścianą drzewa, albo wykorzystując w tym celu balkon, kontener na śmieci, rynnę lub kratkę na pnące rośliny. Okno w toalecie to kolejny potencjalny punkt wejścia.
  Włamywacze często dostają się do środka wykorzystując proste narzędzia, jak szczypce, śrubokręt, czy łom. Należy więc możliwie jak najbardziej utrudnić im zadanie. Wówczas jest bardziej prawdopodobne, że spróbują szczęścia, gdzie indziej.

 2. Zamek bębenkowy w drzwiach zewnętrznych

  Jeżeli zamierzamy po prostu wymienić zamek wpuszczany w drzwi bardziej bezpiecznym zamkiem bębenkowym, jest kilka ważnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę:
  1. Głębokość zamka w drzwiach.
  2. Odległość między zatrzaskiem sprężynowym i zasuwą. Zwykle wynosi ona 110 lub 72 mm.
  3. Długość wkładki jest taka sama jak grubość drzwi. Zwykle wynosi ona 60 mm.

  Jeżeli drzwi zaopatrzono już we wkładkę bębenkową, zasuwa i zatrzask powinny wystawać co najmniej na 20 mm. Najłatwiej wymienić zamek, jeśli korpus zamka i blacha czołowa mają takie same wymiary, jak stary zamek. Jeżeli nie ma takiej możliwości, należy wybrać zamek z większą płytą czołową, aby nowe wkręty mocujące trafiły w drewno drzwi w innych miejscach. Można również przymocować dodatkowy rygiel do drzwi.

 3. Skrzynkowa blacha czołowa

  Zamocowanie zamka ze skrzynkową blachą czołową zamiast zwykłej uniemożliwi włamywaczowi cofnięcie zasuwy lub zatrzasku za pomocą śrubokręta. Aby zamontować skrzynkową blachę czołową, należy wydłutować lub nawiercić dużo większe wycięcie w ramie drzwi, aby wpasować w nie skrzynkę.

 4. Mocowanie bolców antywłamaniowych

  Bolce antywłamaniowe zapobiegają wyważeniu drzwi przez włamywacza przez wybicie bolców zawiasów.
  Aby zamontować bolce antywłamaniowe, w drzwiach należy wywiercić otwór o średnicy 10 mm i głębokości 30 mm w odległości około 5 cm od poszczególnych zawiasów. Bolce antywłamaniowe osadzamy w otworach tak, aby ostro zakończone końce wystawały ze skrzydła drzwiowego.
  Wystające z drzwi bolce po ich zamknięciu zrobią ślad w ramie drzwi w miejscach, gdzie należy wywiercić otwory pod tuleje. Otwory te powinny mieć średnicę 17 mm i głębokość 20 mm.
  W tak przygotowanych otworach można teraz osadzić tuleje. W każdym skrzydle drzwiowym można zamontować 3 bolce antywłamaniowe.

 5. Dodatkowy zamek

  Jeżeli zależy nam na jeszcze lepszym zabezpieczeniu drzwi wejściowych, można u dołu drzwi zamontować drugi zamek. Ten drugi zamek należy zamontować dokładnie w taki sam sposób, jak zamek główny w środku drzwi. Jeżeli nie ma wystarczającej ilości miejsca na ten rodzaj zamka, można zawsze zamontować zamek skrzynkowy na wewnętrznej powierzchni drzwi.

 6. Drzwi lub okna przesuwne

  W przypadku drzwi lub okien przesuwnych można zaopatrzyć je w zamki bębenkowe. Te zamki zaopatrzone są w trzpień, który wchodzi w przesuwaną część drzwi lub okna. Zamek bębenkowy otwierany jest kluczem. Po zamknięciu nie można otworzyć drzwi ani okna.
  Ten system można również zastosować w oknach dachowych i świetlikach, na przykład w oknach firmy Velux. Wiele osób zapomina o tych oknach. Jeżeli włamywacz dostanie się na dach, może za pomocą śrubokręta otworzyć mechanizm zamykania świetlika znajdujący się wewnątrz, na przykład wykorzystując w tym celu pokrywę wentylacyjną. W takim przypadku zamek bębenkowy z trzpieniem uniemożliwi uchylenie świetlika.

 7. Zwiększone bezpieczeństwo dzięki zamkowi wielopunktowemu

  Zamek wielopunktowy zabezpiecza drzwi w 3 różnych punktach. 3 zasuwy uruchamiane są jednym kluczem. Montaż wygląda tak samo, jak w przypadku pojedynczego zamka, za wyjątkiem tego, że blacha czołowa rozciąga się na całą wysokość drzwi.

 8. Wielopunktowy zamek skrzynkowy

  Zamki wielopunktowe są również dostępne w formie zamków skrzynkowych (zamków wierzchnich). Zaletą tych zamków jest to, że można je zamontować do drzwi bez potrzeby dokonywania daleko idących zmian. Zamek środkowy montuje się w taki sam sposób, jak pojedynczy zamek skrzynkowy. Dwa rygle pionowe łączą zamek środkowy z dwoma punktami ryglującymi: jednym u góry, a drugim u dołu drzwi. Po docięciu rygli pionowych na wymaganą długość należy zamontować prowadnice rygli.
  Należy pamiętać, aby rygle pionowe były dłuższe niż same drzwi, ponieważ w momencie zamykania drzwi będą one wsuwane w blachy czołowe u góry i u dołu. Najpierw należy osadzić górną blachę czołową w górnej części ościeżnicy. Następnie, w razie potrzeby, należy zrobić wgłębienie w podłodze na dolny rygiel. Na koniec dobrze jest sprawdzić, czy wszystkie elementy mechanizmu ryglowania działają bez oporów.

 9. Mocowanie krat w oknach na parterze i w oknach od piwnicy

  Przed lub za oknami na parterze lub w piwnicy można zamontować kraty. Często można zakupić gotowe kraty do ram okiennych w standardowym rozmiarze. W przeciwnym razie, można je wykonać samodzielnie. Po podzieleniu szerokości ramy okiennej na około 20-centymetrowe odcinki zaznaczyć miejsca mocowania prętów. Za pomocą wiertarki lub dłuta wykonać w murze wymagane otwory (o głębokości minimum 8 cm). Sprawdzić, czy pręty kraty są dobrze osadzone zarówno w pionie jak i w poziomie, po czym zacementować.

 10. Wizjer w drzwiach

  Aby przypadkowo nie wpuścić nieproszonych gości, w drzwiach można zamontować wizjer, tzw. „judasza”. Pozwala on zidentyfikować osobę dzwoniącą zanim otworzymy drzwi. W drzwiach, na wysokości oczu (około 1,65 m) należy wywiercić otwór o średnicy wskazanej na opakowaniu wizjera do drzwi. 2 części wizjera zawierające soczewki optyczne należy możliwie jak najmocniej skręcić.

 11. Zapornica drzwiowa lub łańcuch ryglujący

  Inną możliwością identyfikacji osób dzwoniących przed otwarciem drzwi jest zapornica lub łańcuch ryglujący. Pozwalają one na lekkie uchylenie drzwi w celach identyfikacyjnych. Uniemożliwiają jednak ich całkowite otwarcie.

 12. Folia ochronna

  Naklejona na szybę folia samoprzylepna zabezpiecza szybę okienną przed rozpadem na wiele ostrych kawałków w przypadku rozbicia. Folię należy przyciąć na wymiar i przykleić na szybę. Zwilżenie szyby roztworem wody z mydłem ułatwi przymocowanie folii samoprzylepnej. Wodę wraz z uwięzionymi pod folią pęcherzykami powietrza można usunąć za pomocą ściągaczki do szyb. Teraz tylko wystarczy odczekać aż folia wyschnie i to wszystko!

 13. Sejf ognioodporny

  Sejf ognioodporny, solidnie przymocowany kotwami, to dobre miejsce na bezpieczne przechowywanie kosztowności i ważnych dokumentów. Chroni on zawartość zarówno przed ogniem jak i kradzieżą. Dodatkową zaletą jest to, że zawsze wiadomo, gdzie znajdują się przechowywane przedmioty. Nie trzeba więc tracić czasu na ich szukanie, gdy są potrzebne. Większość sejfów ognioodpornych wyposażonych jest w zamek szyfrowy.
  Przed przystąpieniem do montażu sejfu należy mądrze wybrać odpowiednie miejsce w domu. Można na przykład zamontować go wewnątrz szafki. Sejf stawiamy wówczas po prostu na jednej z półek i przymocowujemy go do znajdującej się z tyłu ściany. W pełni profesjonalnie sejf montuje się we wnęce w ścianie i zamurowuje cementem.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Ochrona antywłamaniowa

4
4 of 5

144 łącznie

 • 5
  76
 • 4
  28
 • 3
  15
 • 2
  7
 • 1
  18