Obsługa i konserwacja narzędzi ogrodowych

80% of 100%

Dbałość o narzędzia ogrodowe sprawia, że można się nimi cieszyć przez dłuższy czas. Mniejsze jest również ryzyko uszkodzenia roślin w ogrodzie w przypadku zadbanych narzędzi. Czy wiesz, w jaki sposób właściwie dbać o posiadane narzędzia ogrodowe? Zapoznaj się poniżej z naszymi poradami.

 1. Przechowywanie narzędzi ogrodowych

  Odstawiając narzędzia i sprzęt ogrodowy po użyciu na przechowanie należy zachować ostrożność. Niektóre narzędzia mogą ulec stępieniu, gdy zostaną pozostawione na podłodze. Ostre narzędzia są bezpieczniejsze i łatwiejsze w użyciu. Upewnij się, że wszystkie posiadane narzędzia są czyste I suche, aby nie korodowały.

  Wiele narzędzi oferowanych jest ze specjalnymi wieszakami systemowymi, które pozwalają zawiesić je na ścianie lub przechowywać w szafie. Narzędzia marki SKIL mają przykładowo konstrukcję typu „Easy Storage”, która umożliwia łatwe ich przechowywanie po użyciu bez zajmowania dużej ilości miejsca. Ze wspomnianych systemów należy korzystać w taki sposób, aby narzędzia nie znajdowały się zbyt blisko siebie.

 2. Czyszczenie narzędzi ogrodowych

  Przed przystąpieniem do dokładnego czyszczenia narzędzia, zawsze należy odłączyć je od zasilania lub wyjąć akumulator. Zabrudzenia usunąć szczotką i zmyć je, a następnie delikatnie naoliwić narzędzie za pomocą szmatki. Elementy metalowe należy regularnie smarować olejem do użytku domowego lub olejem do metalu. Drewniane rękojeści należy dwa razy do roku nasmarować olejem lnianym.

  Po czyszczeniu trzeba dokładnie osuszyć narzędzia, aby nie tworzyła się rdza. Jeżeli z czasem pojawią się ślady rdzy, można je usunąć za pomocą drobnego papieru ściernego szmerglowego. 

 3. Dokładne czyszczenie narzędzi do przycinania

  Istotne jest zwłaszcza czyszczenie narzędzi do przycinania. Zapobiegnie to przenoszeniu bakterii lub chorób z jednej rośliny na inną. Po każdorazowym przycinaniu należy usunąć żywicę i soki za pomocą płynu do mycia naczyń lub benzyny. Następnie w razie potrzeby należy przetrzeć ostrza szmatką nasączoną olejem do metalu, a elementy ruchome i zawiasy spryskać olejem penetrującym.

 4. Utrzymywanie narzędzi ogrodowych w stanie naostrzenia

  Do każdej pracy należy używać odpowiedniego osprzętu. Dla własnego bezpieczeństwa i wygody, narzędzia powinny być zawsze naostrzone. Narzędzia do przycinania będą tępiły się, jeśli zabrudzone są piaskiem lub są używane do przycinania zbyt grubych gałęzi. Piły należy regularnie wymieniać, a sekatory naostrzyć osełką lub pilnikiem do siekier zawsze na początku i na końcu sezonu. 

 5. Dbałość o sprzęt

  Należy również dobrze dbać o sprzęt, typu elektryczna kosiarka do trawy, czy rozdrabniacz ogrodowy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Po użyciu sprzęt ogrodowy należy sprawdzić pod kątem skrzywionych, pękniętych lub uszkodzonych części. Bez względu na to jak małe jest uszkodzenie lub jak drobne pęknięcie, należy mieć świadomość, że niebezpieczna sytuacja czai się tuż za rogiem. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia jakiegoś narzędzia ogrodowego, nie wolno naprawiać go samodzielnie. Wezwij specjalistę, aby rzucił fachowym okiem.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Obsługa i konserwacja narzędzi ogrodowych

4
4 of 5

63 łącznie

 • 5
  42
 • 4
  6
 • 3
  2
 • 2
  1
 • 1
  12