Skip to content

Obsługa i konserwacja narzędzi ogrodowych

Zlecenie wykonania pracy innej osobie nie jest tanie. Natomiast właściwe podejście pozwoli wykonać większość prac samodzielnie. Korzystając z instrukcji krok po kroku dostępnych na stronie SKIL, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Wspomniane instrukcje krok po kroku, zawierające czytelne objaśnienia od A do Z, podzielono na kategorie prac w domu i wokół niego.Wystarczy tylko kliknąć jedną z naszych instrukcji krok po kroku i można od razu przystępować do pracy!

  1. Przechowywanie narzędzi ogrodowych

    Odstawiając narzędzia i sprzęt ogrodowy po użyciu na przechowanie należy zachować ostrożność. Niektóre narzędzia mogą ulec stępieniu, gdy zostaną pozostawione na podłodze. Ostre narzędzia są bezpieczniejsze i łatwiejsze w użyciu. Upewnij się, że wszystkie posiadane narzędzia są czyste I suche, aby nie korodowały.

    Wiele narzędzi oferowanych jest ze specjalnymi wieszakami systemowymi, które pozwalają zawiesić je na ścianie lub przechowywać w szafie. Narzędzia marki SKIL mają przykładowo konstrukcję typu „Easy Storage”, która umożliwia łatwe ich przechowywanie po użyciu bez zajmowania dużej ilości miejsca. Ze wspomnianych systemów należy korzystać w taki sposób, aby narzędzia nie znajdowały się zbyt blisko siebie.

  2. Czyszczenie narzędzi ogrodowych

    Przed przystąpieniem do dokładnego czyszczenia narzędzia, zawsze należy odłączyć je od zasilania lub wyjąć akumulator. Zabrudzenia usunąć szczotką i zmyć je, a następnie delikatnie naoliwić narzędzie za pomocą szmatki. Elementy metalowe należy regularnie smarować olejem do użytku domowego lub olejem do metalu. Drewniane rękojeści należy dwa razy do roku nasmarować olejem lnianym.

    Po czyszczeniu trzeba dokładnie osuszyć narzędzia, aby nie tworzyła się rdza. Jeżeli z czasem pojawią się ślady rdzy, można je usunąć za pomocą drobnego papieru ściernego szmerglowego. 

  3. Dokładne czyszczenie narzędzi do przycinania

    Istotne jest zwłaszcza czyszczenie narzędzi do przycinania. Zapobiegnie to przenoszeniu bakterii lub chorób z jednej rośliny na inną. Po każdorazowym przycinaniu należy usunąć żywicę i soki za pomocą płynu do mycia naczyń lub benzyny. Następnie w razie potrzeby należy przetrzeć ostrza szmatką nasączoną olejem do metalu, a elementy ruchome i zawiasy spryskać olejem penetrującym.

  4. Utrzymywanie narzędzi ogrodowych w stanie naostrzenia

    Do każdej pracy należy używać odpowiedniego osprzętu. Dla własnego bezpieczeństwa i wygody, narzędzia powinny być zawsze naostrzone. Narzędzia do przycinania będą tępiły się, jeśli zabrudzone są piaskiem lub są używane do przycinania zbyt grubych gałęzi. Piły należy regularnie wymieniać, a sekatory naostrzyć osełką lub pilnikiem do siekier zawsze na początku i na końcu sezonu. 

  5. Dbałość o sprzęt

    Należy również dobrze dbać o sprzęt, typu elektryczna kosiarka do trawy, czy rozdrabniacz ogrodowy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Po użyciu sprzęt ogrodowy należy sprawdzić pod kątem skrzywionych, pękniętych lub uszkodzonych części. Bez względu na to jak małe jest uszkodzenie lub jak drobne pęknięcie, należy mieć świadomość, że niebezpieczna sytuacja czai się tuż za rogiem. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia jakiegoś narzędzia ogrodowego, nie wolno naprawiać go samodzielnie. Wezwij specjalistę, aby rzucił fachowym okiem.

Ocena

Oceń ten opis krok po kroku.

Obsługa i konserwacja narzędzi ogrodowych

4.1
4.1 of 5

68 liczba głosów

  • 5
    46
  • 4
    7
  • 3
    2
  • 2
    1
  • 1
    12