Narzędzia wiertarskie

78% of 100%

Gdy zachodzi potrzeba zawieszenia czegoś lub połączenia elementów, często wiąże się to z koniecznością wywiercenia otworów. Wówczas ważne jest, aby wybrać odpowiednią metodę ich wykonania oraz rodzaj narzędzi wiertarskich, których będziemy używać. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom wiertarek.

Przed rozpoczęciem pracy…
Należy korzystać z narzędzi dobrej jakości, solidnej drabiny lub podestu oraz odpowiedniego sprzętu ochronnego takiego jak: mocne buty, okulary ochronne, rękawice robocze i maska przeciwpyłowa. Odpowiednio wcześnie należy wymieniać zużyte narzędzia i korzystać z nowych kołków, wkrętów, brzeszczotów, wierteł i tarcz.

Należy zadać sobie następujące pytania:

 • Z jakiego rodzaju materiałem mamy do czynienia? To rodzi kolejne pytania:
 • Czy konieczne jest wiercenie? A może lepiej użyć gwoździ lub kleju?
 • Jakiego rodzaju wiertarki należy użyć?
 • Jakie wiertło będzie potrzebne?
 • Czy konieczne jest zastosowanie kołków rozporowych? Jeżeli tak, to jakich?
 • Jakiego rodzaju śruby lub wkręty będą potrzebne?
 1. Właściwa wiertarka do odpowiedniego zastosowania

  Dzięki pomysłowej konstrukcji i płynnej regulacji prędkości, nowoczesne wiertarki nadają się do szerokiej gamy prac. Specjalne wiertła i akcesoria umożliwiają wykonanie praktycznie każdej pracy wymagającej wiercenia. Dobór odpowiedniej wiertarki do danej pracy: wiercenie w miękkich lub twardych materiałach, w metalu, drewnie lub w murze.

 2. Wiertarka ręczna

  Najprostszym rodzajem wiertarki jest zwykła wiertarka ręczna lub świder ręczny przydatne do wstępnego nawiercania otworów pod wkręty. Najpierw należy obrócić wiertarką w lewo i w prawo, aby końcówka narzędzia zagłębiła się odrobinę w drewno. Następnie obracając wiertarką w prawo (zgodnie z ruchem wskazówek zegara), wiercimy do momentu uzyskania otworu o wymaganej głębokości.

 3. Wiertarka ręczna i korba

  Wiertarki tego typu nie są tak szybkie jak wiertarki elektryczne, ale za to są dużo lżejsze i cichsze. Wiertarek ręcznych i korb można używać do wiercenia niezbyt głębokich otworów w drewnie i innych miękkich materiałach. Zaletą tych wiertarek, w przypadku korzystania z wierteł przeznaczonych specjalnie do tych narzędzi, jest ich wysoka precyzja.

 4. Zwykła wiertarka elektryczna

  Wbicie gwoździa w ścianę wystarcza w przypadku wielu prac montażowych. Do montażu cięższych przedmiotów niezbędne są jednak wkręty i wiertarka. Zwykłe wiertarki elektryczne są dostępne w wersjach z zasilaniem akumulatorowym lub sieciowym. Zaletą wiertarek akumulatorowych lub bezprzewodowych jest to, że działają w miejscach, gdzie nie ma w pobliżu gniazda elektrycznego i nie wymagają stosowania przedłużacza. Z kolei wiertarki sieciowe nie wymagają ładowania i często oferują większą moc.

 5. Wiertarki udarowe

  Wiertarka udarowa to najlepsze rozwiązanie do ogólnych zastosowań w domu i wokół niego. Wiertarki te są wyposażone w mechanizm udarowy ułatwiający wiercenie w murze. Bardzo często wyposażone są również w przycisk umożliwiający wyłączenie udaru. Lecz wiertarki tego typu nie nadają się zbytnio do wiercenia w betonie. W tym przypadku potrzebny jest młot udarowo-obrotowy.

 6. Wiertarka uniwersalna

  Wiertarka uniwersalna, oprócz ustawienia do zwykłego wiercenia, wyposażona jest również w dodatkowe ustawienie z udarem umożliwiające wiercenie w betonie (otworów o głębokości do 10 mm). Dzięki temu jest to naprawdę uniwersalne narzędzie.

 7. Młot udarowo-obrotowy

  Młot udarowo-obrotowy jest przeznaczony do uciążliwego wiercenia w betonie. Wiertarka tego typu jest nieco cięższa od wiertarki zwykłej lub udarowej, nie jest więc zbyt poręczna w użyciu. Kolejną zaletą młota udarowo-obrotowego jest możliwość użycia dłuta do kucia w cemencie, kamieniu lub płytkach.

 8. Wiertarka stołowa

  Ta wolnostojąca pionowa wiertarka jest zamontowana na prowadnicy lub stojaku do prowadzenia głowicy z wiertłem. Prowadnica jest przymocowana do podstawy, która z kolei jest przykręcona do stołu warsztatowego lub podłogi. Wspomniana wiertarka idealnie nadaje się do wiercenia idealnie prostych otworów w pojedynczych elementach. Prędkość wiertaki stołowej zazwyczaj można regulować za pomocą paska klinowego zakładanego na koła pasowe o różnych średnicach.

 9. Duża czy mała?

  Moc wiertarki jest uzależniona od mocy znamionowej silnika. Im wyższa moc znamionowa, tym większa średnica wiertła, które można zastosować, i tym twardszy materiał, w którym można wiercić. Moc silnika można również wykorzystać do napędzania mieszadła do mieszania farb, klejów, tynków itp.

 10. Punktak albo szydło

  W przypadku wiercenia otworu ważne jest, aby wiertło pozostawało przez cały czas w pozycji początkowej. Gdy wiercimy na gładkiej powierzchni, na przykład na elemencie ceramicznym lub na płytkach, wiertło może się ślizgać. Aby temu zapobiec, należy wykonać niewielki otwór w płytce lub w innej obrabianej powierzchni, który zapobiegnie przesuwaniu się wiertła. W przypadku drewna i innych miękkich materiałów można go wykonać w prosty sposób za pomocą szydła. W przypadku muru lub metalu najlepszym rozwiązaniem jest użycie punktaka.

 11. Głębokość i prędkość wiercenia

  Korzystając z ogranicznika głębokości wiercenia, stanowiącego często standardowe wyposażenie wiertarek, wcześniej można ustalić głębokość wiercenia. W ten sposób można uniknąć przypadkowego przewiercenia się na wylot przez ścianę lub obrabiany element. Można również na wiertło nasunąć pierścień dystansowy ustawiając go w odpowiednim miejscu odpowiadającym wybranej głębokości. Kawałek kolorowej taśmy na wiertle również nieźle się sprawdza.
  Prędkość wiercenia (obr./min) należy dobierać w zależności od twardości materiału. Duża prędkość nadaje się do wiercenia w materiałach miękkich, takich jak drewno, tworzywa sztuczne oraz aluminium. Natomiast mała prędkość jest korzystniejsza w przypadku materiałów twardych, takich jak stal, mur lub beton. Im cieńsze wiertło, tym większą prędkość można zastosować. W przypadku korzystania z młota udarowo-obrotowego do wiercenia w murze lub betonie, prędkość nie jest aż tak istotna, ponieważ tak naprawdę wykonywane jest kucie. Uwaga: Przy zbyt dużej prędkości wiercenia w drewnie istnieje ryzyko przypalenia drewna.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Narzędzia wiertarskie

3.9
3.9 of 5

43 łącznie

 • 5
  23
 • 4
  9
 • 3
  3
 • 2
  1
 • 1
  7