Skip to content

Montaż zamka w drzwiach

Zlecenie wykonania pracy innej osobie nie jest tanie. Natomiast właściwe podejście pozwoli wykonać większość prac samodzielnie. Korzystając z instrukcji krok po kroku dostępnych na stronie SKIL, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Wspomniane instrukcje krok po kroku, zawierające czytelne objaśnienia od A do Z, podzielono na kategorie prac w domu i wokół niego.Wystarczy tylko kliknąć jedną z naszych instrukcji krok po kroku i można od razu przystępować do pracy!

  1. Zamki w drzwiach wewnętrznych

    Wewnętrzne skrzydła drzwiowe zwykle wyposażone są w zamek wpuszczany z mechanizmem zatrzaskowym uruchamianym klamką lub gałką. Aby drzwi zatrzaskiwały się samoczynnie przy zamykaniu, zatrzask ma zaokrągloną lub ściętą pod kątem krawędź. Ten sam zamek można stosować zarówno w przypadku lewych jak i prawych skrzydeł drzwiowych. W pomieszczeniach zamykanych na klucz zamek wyposażony jest dodatkowo w mechanizm ryglujący. W odróżnieniu od zatrzasku, rygiel nie ma zaokrąglonej lub ściętej pod kątem krawędzi i nie jest wyposażony w mechanizm sprężynowy.

  2. Zamki w drzwiach zewnętrznych

    W przypadku drzwi zewnętrznych najbardziej odpowiednie są zamki bębenkowe. Zwykłe zamki wpuszczane nie zapewniają dostatecznego poziomu bezpieczeństwa w przypadku drzwi zewnętrznych. Wkładki bębenkowe są montowane w kasecie zamka. Można je łatwo wymieniać bez potrzeby wymiany całego mechanizmu zamka.

  3. Zamek skrzynkowy

    Jeżeli nie ma możliwości zamontowania zamka wpuszczanego, można zainstalować zamek skrzynkowy, który mocuje się na powierzchni skrzydła drzwiowego. Taka sytuacja może mieć na przykład miejsce w przypadku skrzydeł drzwiowych o grubości mniejszej niż 40 mm. Przy tak cienkich drzwiach wrąb na zamek wpuszczany osłabiłoby zanadto konstrukcję drzwi. Zamki skrzynkowe są dostępne w wersji z zatrzaskiem sprężynowym i/lub z ryglem. Zwykle są one stosowane w drzwiach zewnętrznych.

  4. Wybór kierunku otwierania

    Najpierw należy sprawdzić kierunek otwierania drzwi. Nie ma znaczenia, czy drzwi otwierają się do środka, czy na zewnątrz. Zgodnie z normą europejską, drzwi z przykładu A i C na poniższym rysunku otwierają się w lewo, a drzwi z przykładu B i D - w prawo.

  5. Regulacja zamka

    Jeżeli zatrzask zamka jest zwrócony w niewłaściwą stronę w stosunku do kierunku otwierania drzwi, należy go obrócić. Z boku kasety zamka znajduje się niewielki kołek. Po jego wypchnięciu do góry przy użyciu wąskiego śrubokręta (1) zatrzask powinien wypaść z kasety zamka (2). Teraz można go obrócić tak, aby był zwrócony we właściwym kierunku (3) i wepchnąć z powrotem na swoje miejsce (4).

  6. Zaznaczenie pozycji zamka

    Ustalić właściwą wysokość zamka. Zwykle klamka znajduje się na wysokości 105 cm. Zaznaczyć ołówkiem położenie górnej i dolnej krawędzi zamka z lewej i z prawej strony drzwi. Za pomocą kątownika przedłużyć zaznaczone linie na wręb skrzydła. Po zaznaczeniu górnego i dolnego poziomu zamka na krawędzi skrzydła drzwiowego, należy wyznaczyć pionową linię środkową pomiędzy tymi dwoma poziomami. Przyłożyć tylną część kasety zamka do linii środkowej i zaznaczyć ołówkiem kształt kasety. Wyznaczony zarys wskazuje miejsce wykonania wycięcia w krawędzi skrzydła drzwiowego.

  7. Wiercenie wrębu w drzwiach

    Teraz na krawędzi drzwi należy zaznaczyć głębokość wrębu. Zmierzyć całkowitą głębokość kasety zamka do wpuszczenia w krawędź drzwi z uwzględnieniem czoła zamka. Ogranicznikiem głębokości ustawić właściwą głębokość wiercenia doliczając dodatkowe 5 mm. Jeżeli posiadana wiertarka nie jest wyposażona w ogranicznik głębokości, właściwą głębokość można zaznaczyć przyklejając do wiertła kawałek taśmy. Wiercić należy trzymając się ściśle zaznaczonego zarysu. Zamek musi dokładnie pasować, ale nie za ciasno.

  8. Obróbka końcowa dłutem

    Po wstępnym nawierceniu wrębu wiertarką, krawędzie otworu można wykończyć dłutem w celu uzyskania linii prostej. Wrąb wymaga starannej obróbki, aby dokładnie odzwierciedlał kształt kasety zamka. W trakcie pracy należy stale kontrolować pasowanie, aby uzyskany wrąb nie był za duży.

  9. Zaznaczenie kształtu czoła zamka

    Po właściwym dopasowaniu wrębu na kasetę zamka, ołówkiem należy zaznaczyć krawędź czoła zamka. Wyjąć zamek z wgłębienia.

  10. Wykonanie wrębu na czoło zamka

    Teraz można wydłutować wrąb na czoło zamka. Powinien on mieć około 3 mm głębokości, aby elegancko mieściło się w nim czoło zamka. Zewnętrzna powierzchnia czoła zamka powinna pokrywać się z powierzchnią krawędzi drzwi.

  11. Zaznaczenie otworu na klamkę

    Teraz można zaznaczyć otwory na klamkę oraz na klucz, o ile będzie używany. Przyłożyć kasetę zamka do przedniej powierzchni skrzydła drzwiowego w taki sposób, aby czoło zamka dokładnie przylegało do wrębu. Ołówkiem zaznaczyć miejsca otworów. Następnie szydłem nakłuć wstępnie otwory przed przystąpieniem do właściwego wiercenia.

  12. Wiercenie otworu na klamkę

    Użyć wiertła o średnicy, która pozwoli na swobodne obracanie się trzpienia klamki. Otwór należy przewiercić dokładnie w poziomie na wylot na drugą stronę skrzydła. W razie potrzeby, tak samo należy postąpić w przypadku otworu na klucz lub wkładkę bębenkową. Krawędzie otworów wygładzić pilnikiem do drewna.

  13. Wskazówka

    Przymocowana do wiertarki poziomica ułatwi wiercenie w poziomie.
  14. Przykręcenie czoła zamka

    Osadzić zamek z powrotem we wrębie w skrzydle drzwiowym i przykręcić wkrętami do drewna. Przymocować klamkę i inne okucia drzwiowe. Klamkę należy dobrze dokręcić z uwagi na jej częste używanie i duże siły występujące przy naciskaniu. Luzy w klamce mogą przyczynić się do powstania nieestetetycznych uszkodzeń.

  15. Na ościeżnicy zaznaczyć położenie blachy czołowej

    Po zamocowaniu zamka w drzwiach, do ościeżnicy należy przymocować blachę czołową. Najpierw trzeba zaznaczyć miejsce zamocowania blachy czołowej. Obrócić klucz, aby wysunąć rygiel z zamka, a następnie przymknąć drzwi i oprzeć je o ościeżnicę. Ostro zatemperowanym ołówkiem zaznaczyć górną i dolną krawędź rygla i zatrzasku. Po otwarciu drzwi linie te należy przedłużyć na wewnętrzną część ościeżnicy. Wykorzystując te linie jako bazę, przyłożyć blachę czołową, która będzie stanowić szablon. Teraz można łatwo zaznaczyć zarys blachy czołowej oraz wycięcia na zatrzask i rygiel.

  16. Wykonanie wrębu na blachę czołową

    Wykonać wrąb na głębokość około 3 mm i wpasować blachę czołową. Zewnętrzna powierzchnia blachy czołowej powinna znajdować się na tym samym poziomie co powierzchnia ościeżnicy. Głębokość wrębów w ościeżnicy musi odpowiadać długości zatrzasku i rygla. Wręby te powinny mieć wystarczającą głębokość, aby zarówno cały zatrzask, jak i rygiel przy maksymalnym wysunięciu swobodnie się w nich mieściły. Długimi wkrętami do drewna przymocować blachę czołową do ościeżnicy i ponownie sprawdzić, czy zatrzask i rygiel mieszczą się swobodnie w przygotowanych otworach. Jeżeli ocierają o blachę czołową, otwór można nieznacznie powiększyć pilnikiem, ale należy to robić ostrożnie. Jeżeli elementy będą luźno spasowane, wówczas drzwi mogą stukać przy przeciągach.

  17. Zaginanie wystającej części blachy czołowej

    Wystającą część blachy czołowej można zagiąć pobijając ją delikatnie plastikowym młotkiem, aby uzyskać eleganckie dopasowanie blachy do profilu ościeżnicy. Nakładka ta ma chronić ościeżnicę przed uderzeniami zatrzasku przy każdorazowym zamykaniu drzwi.

Ocena

Oceń ten opis krok po kroku.

Montaż zamka w drzwiach

4.3
4.3 of 5

597 liczba głosów

  • 5
    418
  • 4
    75
  • 3
    20
  • 2
    17
  • 1
    67