Montaż żaluzji

76% of 100%

W przypadku ram okiennych w standardowym rozmiarze, prawdopodobnie będzie można znaleźć żaluzje, które będą idealnie pasować do okna. Można również spytać dostawcę ramy okiennej, czy przypadkiem nie ma w swojej ofercie pasujących do niej wyrobów. Jeżeli się to nie uda, żaluzje można w prosty sposób dopasować na wymiar. Należy wybrać żaluzje, które są odrobinę dłuższe i szersze niż wewnętrzne wymiary ramy okiennej. Żaluzje są dostępne w szerokiej gamie kolorów i materiałów. Mogą być wykonane z winylu, aluminium, drewna lub tkanin.

Ważne informacje
Zawsze należy postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do żaluzji!

 1. Zalety żaluzji

  Żaluzje zapewniają doskonałą izolację. Zimą ciepłe powietrze ma wracać do pomieszczenia, więc lamelki powinny być zwrócone wklęsłą stroną do środka. Natomiast latem ciepłe powietrze ma być kierowane do góry, więc lamelki powinny być zwrócone wklęsłą stroną na zewnątrz. Żaluzje można podnosić i regulować za pomocą mechanizmu zamontowanego w górnej szynie.

 2. Różne systemy mocowania

  Żaluzje oferowane są z różnymi rodzajami wsporników do mocowania. Przykładowo, górną belkę żaluzji można zamocować za pomocą wsporników o przekroju skrzynkowym z płytką ustalającą lub za pomocą wsporników kątowych z obracaną dźwignią blokującą do unieruchamiania górnej szyny.

 3. Wybór właściwego miejsca

  Żaluzje można mocować na wiele sposobów w zależności od dostępnej przestrzeni i upodobań użytkownika:
  1. Mocowanie do ramy okiennej (niewskazane w przypadku plastikowych lub aluminiowych ram okiennych, gdyż otworów nie można później naprawić).
  2. Mocowanie do ściany na oknem.
  3. Mocowanie do sufitu

 4. Mocowanie wsporników

  Ustalić położenie pierwszego wspornika i zaznaczyć miejsca do wywiercenia otworów. W przypadku mocowania żaluzji do ramy okiennej, należy ją wstępnie nawiercić cienkim wiertłem do drewna (2,5 mm). Natomiast w przypadku mocowania wsporników do ściany, należy użyć wiertła do muru o średnicy 6 mm. W wywierconych otworach osadzić kołki rozporowe. Następnie zamocować wspornik dokręcając wkręty tylko częściowo. Za pomocą drewnianej listewki i poziomicy ustawić szynę montażową w poziomie i zaznaczyć położenie drugiego wspornika. Jeżeli zachodzi potrzeba zamocowania trzeciego wspornika, należy uważać, aby nie przytrzasnąć nim sznurka drabinki lub taśmy.

 5. Pomiar szerokości wewnętrznej

  Po zamocowaniu wsporników można zmierzyć wewnętrzną szerokość żaluzji między wspornikami. Szerokość tę należy odmierzyć na górnej i dolnej szynie żaluzji. Wykonując pomiar należy pamiętać o dodatkowym miejscu na zaślepki szyn.

 6. Docinanie górnej szyny na wymiar

  Górną i dolną szynę docinamy na właściwą szerokość za pomocą piłki do metali. Na czas pracy, lamelki należy zabezpieczyć jakąś tkaniną lub kawałkiem kartonu. Po zakończeniu cięcia na szyny nakładamy zaślepki.

 7. Docinanie lamelek na wymiar

  Po zawieszeniu żaluzji na próbę, na dolnej lamelce należy odmierzyć wewnętrzną szerokość. Żaluzja musi być wyśrodkowana, aby zarówno lewą jak i prawą stronę przyciąć o taką samą długość. Do cięcia używać specjalnego przycinaka do lamelek lub nożyczek. Po docięciu pierwszej lamelki na wymiar można przystąpić do docinania pozostałych lamelek, wykorzystując jako miarę odcięty kawałek dolnej lamelki. Po zakończeniu tej czynności można zawiesić żaluzję i zablokować ją we wspornikach.

 8. Regulacja wysokości

  Jeżeli żaluzja jest za długa, u dołu będzie spora ilość niewykorzystywanych lamelek. Można temu zapobiec demontując zbędne lamelki. W tym celu należy ściągnąć zaślepki z dolnej szyny i odwiązać u dołu sznurek. Ściągnąć dolną szynę i usunąć niepotrzebne lamelki ze sznurka drabinki lub z taśmy. Teraz można ponownie zamontować dolną szynę i przeciągnąć sznurek przez znajdujące się w niej otwory. Ponownie założyć zaślepki na szynę, dociąć sznurek drabinki lub taśmę na właściwą długość i powtórnie zawiązać końce. Na koniec do uchwytu przymocować pręt do otwierania i zamykania żaluzji.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Montaż żaluzji

3.8
3.8 of 5

178 łącznie

 • 5
  82
 • 4
  38
 • 3
  20
 • 2
  12
 • 1
  26