Montaż żaluzji pionowych

78% of 100%

W przypadku ram okiennych w standardowym rozmiarze, prawdopodobnie będzie można znaleźć żaluzje pionowe o właściwej szerokości.Łatwo jest również dopasować szerokość żaluzji na odpowiedni wymiar.Aby zapewnić dobre dopasowanie, należy kupić żaluzje, które są odrobinę dłuższe niż wysokość ramy okiennej.Oferowane żaluzje pionowe są dostępne w różnych kolorach i mogą być wykonane z różnych materiałów, na przykład z winylu, aluminium lub tkaniny.

 1. Wybór właściwego miejsca

  Żaluzje można mocować na wiele sposobów w zależności od dostępnej przestrzeni i upodobań użytkownika. Dostępne oddzielnie wsporniki dystansowe pozwalają zawiesić górną szynę żaluzji na dowolnej wysokości. Żaluzję należy zamontować w odpowiedniej odległości od ramy okiennej uwzględniając szerokość lameli (pasów), aby mogły się one swobodnie otwierać i zamykać. Jeżeli żaluzja nie będzie mocowana do sufitu należy użyć wsporników kątowych.

 2. Docinanie szyny na wymiar

  Jeżeli zachodzi potrzeba skrócenia szyny, należy przede wszystkim poluzować śrubę ustalającą zaślepki i przesunąć zaślepkę wzdłuż szyny tuż za linię cięcia. Naciągnąć sznurek i ponownie dokręcić śrubę ustalającą zaślepki. Wózki należy rozmieścić w taki sposób, aby lamele były równomiernie ułożone po zawieszeniu żaluzji. Przyciąć szynę na odpowiednią szerokość i wygładzić krawędź cięcia pilnikiem.
  Należy zdemontować po jednym wózku na każde 10 cm, o które zostanie skrócona szyna. Podważyć delikatnie zaślepkę śrubokrętem i przesunąć nadmiarowe wózki poza nią. Następnie wpiąć pierwszy wózek na swoje miejsce wraz z zaślepką.

 3. Mocowanie szyny bezpośrednio do sufitu

  Ustawić szynę na swoim miejscu w taki sposób, aby sznurek znalazł się po właściwej stronie. W miejscu wstępnie przygotowanych otworów w szynie zaznaczyć punkty do wywiercenia otworów pod kołki . Wiertłem 6 mm wywiercić otwory i osadzić w nich kołki rozporowe. Następnie przykręcić szynę w taki sposób, aby łeb wkrętu schował się we wgłębieniu w szynie. Szynę można również przymocować do sufitu za pomocą uchwytów montażowych, tzw. klipów, które ułatwią późniejszy demontaż szyny.

 4. Mocowanie szyny za pomocą wsporników

  Ustalić położenie pierwszego wspornika i zaznaczyć miejsca do wywiercenia otworów. Wiertłem o średnicy 6 mm wywiercić otwory i osadzić w nich kołki rozporowe. Przykręcić pierwszy wspornik dokręcając wkręty tylko częściowo. Następnie przykręcić drugi wspornik w tej samej odległości od drugiego końca szyny. Jeżeli potrzebny jest trzeci wspornik, należy go zamocować w środku między pozostałymi dwoma wspornikami.

 5. Mocowanie lameli

  Po przykręceniu szyny można przystąpić do mocowania lameli. W zawieszki w górnej części pasa lameli należy wsunąć metalowe wieszaki. Na pierwszym pasie zaznaczyć wymaganą wysokość zawijając materiał od dołu. Nad podłogą lub parapetem powinna pozostać przestrzeń 15 mm. Do długości lameli nad linią zgięcia należy dodać 9 cm, a resztę materiału uciąć.

 6. Mocowanie obciążników lameli

  Dostępne są różne rodzaje obciążników do lameli, które sprawiają, że pasy zwisają elegancko pod wpływem siły ciężkości. W poniższym przykładzie zastosowano plastikowe klipy z haczykami wsuwane w dolne zagięcie pasa lameli w taki sposób, aby haczyki były skierowane ku górze. Na odcinku około 3 cm materiał lameli należy wsunąć w nacięcie w metalowym obciążniku. Następnie obrócić obciążnik w górę o 2 półobroty. Obciążnik nie będzie całkowicie zakryty materiałem. Na koniec nasunąć plastikowy klips na materiał i obciążnik.

 7. Łączenie lameli

  Gdy wszystkie pasy lameli wiszą prawidłowo, do haczyków na plastikowych klipsach należy przymocować łańcuszek z plastikowymi pierścieniami. Długość wspomnianego łańcuszka jest wystarczająca, aby połączyć grupę 5 lameli. 6 pas lameli jest więc pierwszym pasem następnej grupy 5 lameli. Nadmiar łańcuszka na uciąć.
  Ewentualne drobne zagięcie i pomarszczenia na wiszących pod obciążeniem pasach lameli powinny samoczynnie zniknąć w ciągu kilku dni. Po tym czasie lamele będą elegancko wisieć na swoich miejscach.

 8. Montaż żaluzji pionowych na pochyłym oknie

  Istnieje również możliwość zamontowania żaluzji pionowych na oknie z pochyłą górną ramą. W takim przypadku żaluzję montuje się tak, aby przy odsuwaniu żaluzji lamele przesuwały się w stronę wyższej strony okna. Z tego względu, również po tej stronie najlepiej jest przymocować sznurek do przesuwania żaluzji. Aby umożliwić docięcie poszczególnych pasów lameli na właściwą długość, pomiędzy prawym i lewym końcem szyny a ramą okna należy pozostawić niewielką przestrzeń. Wówczas można w niewielkim zakresie dopasować wysokość zawieszenia lameli względem parapetu okna przesuwając szynę odrobinę w górę bądź w dół. Po ustaleniu właściwej pozycji do zamocowania szyny, można przymocować dolny koniec, aby szyna nie zsuwała się w dół.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Montaż żaluzji pionowych

3.9
3.9 of 5

107 łącznie

 • 5
  53
 • 4
  20
 • 3
  13
 • 2
  8
 • 1
  13