Montaż w drzwiach przejścia dla kota

86% of 100%

Miłośnicy kotów z pewnością chcieliby umożliwić swoim ulubieńcom swobodne wychodzenie z domu i wchodzenie z powrotem. Przejście dla kota z klapką to bezpieczne i przydatne rozwiązanie. Przejście takie można z powodzeniem zamontować samodzielnie.

 1. Zdjęcie miary z kota

  Koty są różnej wielkości. Aby kot mógł swobodnie wchodzić do domu i wychodzić z niego, przejście musi znajdować się na odpowiedniej wysokości nad podłogą. Zwykle, przejście dla kota z klapką montuje się na wysokości 15 cm nad podłogą. Jest to również przeciętna wysokość na jakiej znajduje się brzuch u kotów. Aby uzyskać linię prostą, odpowiednią wysokość należy wyznaczyć w dwóch punktach.

 2. Wybór właściwego miejsca

  Większość właścicieli kotów montuje przejście dla kota na środku drzwi. W tym celu najpierw należy wyznaczyć środek skrzydła drzwiowego.

 3. Zaznaczenie otworu do wycięcia

  W zestawie z większością przejść dla kotów zwykle znajduje się papierowy szablon. Pozwala on ustalić miejsca nawiercenia otworów do wykonania wycięcia w drzwiach. Środek szablonu powinien pokrywać się ze środkiem skrzydła drzwiowego. Szablon można przymocować taśmą.

 4. Wybór odpowiedniego wiertła

  Średnica wiertła musi być odrobinę większa niż szerokość brzeszczotu wyrzynarki, aby móc go swobodnie obrócić w nawierconym otworze. Przed przystąpieniem do wycinania należy założyć okulary oraz zapiąć luźne ubranie i spiąć włosy.

  Wiercenie otworów
  W każdym rogu szablonu należy wywiercić otwór. Otwory te wyznaczają kwadratowy kontur przejścia dla kota. Linie poziome i pionowe łączące te otwory należy narysować bezpośrednio na drzwiach.

 5. Wycięcie otworu

  Przed przystąpieniem do cięcia należy upewnić się, że drzwi są zamknięte, po czym przyjąć stabilną pozycję i wsunąć brzeszczot wyrzynarki w jeden z otworów. Oprzeć wyrzynarkę o drzwi i uważać, aby nie przesuwała się w górę i w dół w trakcie cięcia. Praca wymaga staranności, więc nie spiesząc się, należy posuwać się dokładnie wzdłuż linii prostej po zaznaczonej kresce między nawierconymi otworami.

 6. Ponowne wykorzystanie usuniętego fragmentu skrzydła

  Po nacięciu drzwi dookoła wzdłuż zaznaczonej linii, należy usunąć z otworu wycięty kawałek drewna w kształcie kwadratu. Można z niego zrobić klapkę, jeżeli nie zakupiliśmy gotowego przejścia dla kota z klapką.
  Wykończenie
  Wewnętrzne krawędzie otworu można wyrównać papierem ściernym, a pył usunąć za pomocą odkurzacza.
  Umieścić przednią część przejścia dla kota nad otworem i sprawdzić, czy klapka swobodnie się przesuwa.

 7. Zaznaczenie pozycji otworów do mocowania

  Po przyłożeniu do drzwi przedniej części przejścia z klapką, w czterech rogach zaznaczyć miejsca do nawiercenia otworów montażowych.

  Wywiercenie otworów montażowych
  W każdym z czterech zaznaczonych punktów wywiercić w drzwiach otwory przelotowe. W trakcie wiercenia wiertarkę należy trzymać dokładnie w poziomie.

  Przykręcenie zewnętrznej części przejścia dla kota
  Po przyłożeniu wewnętrznej części przejścia z klapką i wyrównaniu jej z czterema otworami, wsunąć w nie długie śruby. Następnie otworzyć drzwi i na wystające śruby nałożyć zewnętrzną część przejścia. Dostępne są różne rodzaje przejść z klapką i metody ich montażu mogą się różnić.

 8. Przykręcanie przejścia z klapką

  Trzymając w jednej ręce nakrętkę, a w drugiej śrubokręt, przykręcić nakrętkę i dokręcić ją ręką. Tak samo należy postąpić z pozostałymi trzema nakrętkami. Po przykręceniu wszystkich czterech nakrętek należy sprawdzić, czy dolna krawędź przejścia jest dokładnie ustawiona w poziomie. Dopiero teraz można porządnie dokręcić wszystkie nakrętki.

 9. Własnoręczne wykonanie przejścia z klapką

  Usunięty wewnętrzny kawałek drewna ze skrzydła drzwiowego można elegancko obrobić i wykorzystać jako klapkę przejścia w drzwiach. Element ten należy przykręcić od góry na dwóch dwustronnych zawiasach, aby klapka mogła swobodnie otwierać się w obie strony. Tak wykonaną klapkę można dociążyć, przykręcając do niej od spodu drewnianą listewkę.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Montaż w drzwiach przejścia dla kota

4.3
4.3 of 5

91 łącznie

 • 5
  62
 • 4
  9
 • 3
  11
 • 2
  3
 • 1
  6