Montaż sufitu podwieszanego

74% of 100%

Sufit podwieszany ma szereg zalet. Może on uatrakcyjnić wygląd pokoju lub korytarza lub pozwolić ukryć belki stropowe albo niewykończoną powierzchnię sufitu. W suficie podwieszanym można zamontować reflektory punktowe i ukryć przewody zasilające i rury. Dodatkowo sufit podwieszany pozwala sporo zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, co również nie jest bez znaczenia

Ważne informacje
Dostępne są różne systemy mocowania z wykorzystaniem wsporników i paneli sufitowych. Wybraliśmy konstrukcję w oparciu o szkielet drewniany, który można wykonać we własnym zakresie.

 1. Wariant 1: Mocowanie konstrukcji szkieletowej BEZPOŚREDNIO do belek lub otynkowanego sufitu.

  Należy zacząć od przymocowania drewnianej konstrukcji nośnej bezpośrednio do istniejącego sufitu lub belek stropowych. Koniecznie używać właściwych kołków. Należy pamiętać, że belki stropowe mogą znajdować się na różnych wysokościach. Drewniane elementy nośne mocuje się w odstępach 40 cm. Do tak powstałej drewnianej konstrukcji szkieletowej przykręca się panele sufitowe.

 2. Porada!

  Ukośnica ułatwi docinanie belek konstrukcji szkieletowej na długość!
 3. Wariant 2: Mocowanie PODWIESZANEJ konstrukcji szkieletowej do otynkowanego sufitu

  Tak jak w punkcie 1, elementy nośne przymocować do sufitu w równych odstępach 40 cm. Elementy nośne należy przykręcać do sufitu przy użyciu wkrętów i kołków rozporowych. Wszystkie elementy nośne powinny znajdować się na tej samej wysokości.

 4. Mocowanie pionowych wieszaków

  W następnym kroku należy ustalić wysokość, na jakiej ma znajdować się nowy sufit. Odmierzyć żądaną wysokość od podłogi i zaznaczyć ją w 4 narożnikach. Można wówczas użyć wieszaków o odpowiedniej długości do zamocowania sufitu podwieszanego. Przymocować wieszaki do elementów nośnych na suficie. Płyty izolacyjne zwykle mają 60 cm szerokości. Jeżeli więc przymocujemy wieszaki w odstępach 60 cm, płyty izolacyjne będą idealnie pasować między nimi. Nie trzeba więc będzie docinać płyt na wymiar.

 5. Mocowanie ściennych elementów nośnych oraz pozostałych elementów konstrukcji szkieletowej

  Za pomocą sznurka i poziomicy zaznaczyć na ścianie położenia ściennych elementów nośnych. Do tego zadania przydałaby się poziomica laserowa, o ile jest do dyspozycji. Dzięki temu spodnia powierzchnia tak powstałej konstrukcji szkieletowej będzie wypoziomowana. Ścienne elementy nośne przymocować do ściany na kołki i wkręty wzdłuż zaznaczonych linii, a następnie w dolnej części wieszaków na takiej samej wysokości przykręcić pozostałe elementy konstrukcji szkieletowej.

 6. Układanie warstwy izolacji

  Płyty izolacyjne mocuje się do elementów konstrukcji szkieletowej. Jeżeli wieszaki zostały zamocowane w odstępach 60 cm, płyty izolacyjne można zamocować bez konieczności ich docinania na wymiar. Należy pamiętać o izolacji między pionowymi wieszakami, aby utworzyć ciągłą warstwę izolacyjną. Do pracy z materiałami izolacyjnymi należy koniecznie zakładać rękawice, okulary ochronne, maskę przeciwpyłową oraz ubranie ochronne.

 7. Mocowanie pierwszego rzędu płyt sufitowych

  Pierwszą płytę sufitową przykręcić z lewej strony przy ścianie za pomocą wkrętów do płyt kartonowo-gipsowych o długości 25 mm w odstępach 20 cm. Między ścianą a płytą pozostawić szczelinę dylatacyjną o szerokości 8 mm. Ta szczelina zostanie później przykryta listwą wykończeniową. Kolejną płytę sufitową przymocować w taki sposób, aby krótszy bok przylegał do krótszego boku pierwszego panelu.

 8. Docinanie płyt na długość

  Zmierzyć wymaganą długość końcowej płyty w danym rzędzie i odmierzyć tę odległość na nowej płycie. Resztę przeciętej płyty można wykorzystać na początku nowego rzędu. Rozpoczynając każdy rząd płytą o takiej samej długości, można uzyskać regularny deseń na gotowym suficie. Aby dociąć płytę na długość, wystarczy naciąć ją nożem segmentowym od strony widocznej powierzchni, a następnie przełamać wykorzystując jako podpórkę drewnianą listwę lub deskę. Następnie można przeciąć kartonową warstwę spodnią.

 9. Wykańczanie spoin

  Przed przystąpieniem do wykańczania spoin między płytami sufitowymi należy je dokładnie oczyścić i odpylić. Szczeliny można wypełnić masą szpachlową nakładaną szpachelką. Po 24 godzinach schnięcia można w razie potrzeby nałożyć drugą warstwę. Po wyschnięciu całość wyszlifować. Aby uniknąć późniejszego pękania spoin, dobrze jest w masie szpachlowej zatopić siatkę elastyczną.

 10. Profile krawędziowe

  Do eleganckiego wykończenia zewnętrznych krawędzi sufitu podwieszanego służą listwy wykończeniowe mocowane za pomocą kleju montażowego. Po nałożeniu punktowym kleju w kilku miejscach listwy wykończeniowej, docisnąć ją we właściwym miejscu, po czym natychmiast oderwać. Po odczekaniu 5 minut przymocować ją na stałe delikatnie pobijając. Estetyczne wykończenie w narożnikach można uzyskać docinając listwy wykończeniowe na końcach pod kątem 45°.

 11. Porada!

  Jeżeli w suficie mają być zamontowane reflektory punktowe, na etapie mocowania nośnej konstrukcji szkieletowej należy rozprowadzić kable zasilające. Przy użyciu otwornicy o dużej średnicy wywiercić otwory na reflektory punktowe. Przeciągnąć kable do miejsc, gdzie mają być zamontowane reflektory punktowe, i wykonać połączenia elektryczne zgodnie z obowiązującymi miejscowymi przepisami elektrycznymi.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Montaż sufitu podwieszanego

3.7
3.7 of 5

360 łącznie

 • 5
  160
 • 4
  70
 • 3
  39
 • 2
  25
 • 1
  66