Montaż nowego parapetu

78% of 100%

Po remoncie albo przeprowadzce do nowego domu być może będziemy chcieli wymienić jeden lub kilka parapetów. Dotychczasowe parapety mogą być uszkodzone, może nam nie odpowiadać ich wygląd lub po prostu mogą nie pasować do nowego wystroju wnętrza. Większość domów wyposażona jest w standardowe parapety, więc ich wymiana nie jest trudna. Można to zrobić na kilka różnych sposobów, na przykład montując nowe parapety na stare, albo pokrywając stare parapety płytkami bądź naturalnym kamieniem.

Wymieniając parapety na nowe, można je dobrać w taki sposób, aby pasowały do wszystkich pokoi. W przypadku okna wykuszowego warto dobrze się przyjrzeć możliwym rozwiązaniom, ponieważ z reguły nie jest ono w praktyce zbyt często używane. Po umieszczeniu poduszek może być ono wykorzystywane na przykład jako dodatkowe miejsca do siedzenia.

Parapety są dostępne w dowolnym kształcie i rozmiarze. Parapet można zamontować dokładnie we wnęce okiennej, albo w taki sposób, aby chował się częściowo w ścianie. Parapety mogą być wykonane z różnych materiałów, na przykład z drewna, kamienia czy marmuru.

Potrzebne materiały
- pasek forniru
- szybkoschnąca szpachla
- klej budowlany
- uszczelniacz silikonowy
- tapeta lub farba (w razie konieczności naprawy)
- drobny papier ścierny
 

 1. Mocowanie nowego parapetu na starym

  Jeżeli nie można zdemontować starego parapetu, albo nie chcemy tego robić, nowy parapet można osadzić na górnej powierzchni starego. Parapety często są odporne na zarysowania, a do ich montażu stosuje się klej budowlany.

 2. Demontaż starego parapetu

  Aby zdemontować stary parapet, najpierw nożem malarskim należy usunąć masę uszczelniającą na jego krawędziach. Po usunięciu masy uszczelniającej można spróbować wyciągnąć parapet. W przypadku problemów, można spróbować podważyć parapet od spodu.

 3. Usuwanie resztek masy uszczelniającej i kleju

  Po zdemontowaniu parapetu należy szpachelką usunąć pozostałości masy uszczelniającej oraz kleju. Jeżeli podczas demontażu parapetu uszkodzona została ściana, można ją naprawić przy użyciu masy szpachlowej lub gipsu.

 4. Sprawdzenie wypoziomowania

  Przed przystąpieniem do montażu nowego parapetu sprawdzamy poziomicą, czy podłoże jest płaskie i prawidłowo wypoziomowane. Tylko płaskie i dobrze wypoziomowane podłoże zapewni dobre przyleganie nowego parapetu.

 5. Pomiar szerokości ramy okiennej

  Mierzymy szerokość ramy lub ściany okiennej oraz ustalamy głębokość (A+B) osadzenia parapetu. Jeżeli parapet ma wchodzić nieco w ścianę (C1+C2), należy kątownikiem dokładnie zmierzyć kąt. Następnie najlepiej z mocnego kartonu wykonać szablon, który wykorzystamy do zaznaczenia kątów na parapecie. W praktyce, nie zawsze prosta krawędź parapetu dokładnie odpowiada krawędzi ściany.

 6. Zaznaczenie kątów na parapecie

  Zaznaczamy właściwy kształt oraz wymiary nowego parapetu. Do wykreślenia linii pod kątem prostym najlepiej użyć kątownika. Następnie po starannym wyrównaniu kartonowego szablonu, ołówkiem nanosimy odpowiednie kąty na parapet.

 7. Docinanie parapetu na wymiar

  Do przycinania można użyć wyrzynarki z brzeszczotem o drobnych zębach. Aby zapobiec odpryskom wierzchniej warstwy, wzdłuż zaznaczonej linii cięcia dobrze jest przykleić przezroczystą taśmę. Teraz docinamy parapet na wymiar. Na zewnętrzne krawędzie parapetu naklejamy równo pasek forniru. Pasek forniru zaopatrzony w warstwę kleju można przymocować za pomocą żelazka. Po wyschnięciu kleju, ostrym nożem dokładnie przycinamy pasek forniru na wymiar, a następnie delikatnie wygładzamy krawędzie drobnym papierem ściernym.

 8. Mocowanie parapetu

  Gdy parapet idealnie pasuje do wnęki pomiędzy ścianami, na podłoże można nanieść klej budowlany. Do nakładania jednakowych porcji kleju w równomiernych odstępach najlepiej użyć pistoletu. Parapet umieszczamy teraz na podłożu i mocno go dociskamy. Poziomicą należy sprawdzić, czy parapet jest odpowiednio wypoziomowany. Po wyschnięciu kleju, wszelkie szczeliny i miejsca łączenia wypełniamy białą akrylową masą uszczelniającą.

 9. Mocowanie listwy wykończeniowej

  Aby nadać oknu klasyczny wygląd lub gdy okaże się, że okno uległo uszkodzeniu, w dolnej części ramy okiennej można zamocować odpowiednią listwę wykończeniową. Należy dociąć ją na wymiar, a następnie przymocować za pomocą kleju budowlanego.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Montaż nowego parapetu

3.9
3.9 of 5

154 łącznie

 • 5
  83
 • 4
  28
 • 3
  10
 • 2
  8
 • 1
  25