Skip to content

Montaż lub wymiana baterii kuchennej

Zlecenie wykonania pracy innej osobie nie jest tanie. Natomiast właściwe podejście pozwoli wykonać większość prac samodzielnie. Korzystając z instrukcji krok po kroku dostępnych na stronie SKIL, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Wspomniane instrukcje krok po kroku, zawierające czytelne objaśnienia od A do Z, podzielono na kategorie prac w domu i wokół niego.Wystarczy tylko kliknąć jedną z naszych instrukcji krok po kroku i można od razu przystępować do pracy!

  1. Odcięcie dopływu wody

    Najpierw należy odciąć dopływ wody zamykając główny zawór wodny. Zwykle znajduje się on tuż przed wodomierzem.
    Następnie należy otworzyć baterie i poczekać, aż przestanie z nich ciec woda.
    Przed przystąpieniem do poluzowania wężyków lub złączek, dobrze jest pod rurami rozłożyć ścierkę, gdyż prawdopodobnie wycieknie jeszcze trochę wody.
    Jeżeli na rurach przed baterią zamontowano jeden lub kilka zaworów odcinających, wystarczy je zamknąć przed przystąpieniem do pracy.

  2. Poluzowanie połączeń

    Są możliwe dwa rozwiązania:
    1 Obie rury zasilające zakończono łącznikiem zaciskowym
    2 Na rurach pod zlewozmywakiem znajdują się dwa zawory odcinające
    W obu przypadkach połączenia należy poluzować i rozkręcić za pomocą klucza nastawnego.

  3. Odkręcenie baterii

    Cylindryczny trzon u podstawy baterii kuchennej zaopatrzony jest w gwint zewnętrzny. Wystaje on przez otwór w zlewozmywaku lub blacie kuchennym i jest mocowany za pomocą nakrętki, podkładki i płytki ustalającej. Nakrętkę wystarczy poluzować za pomocą klucza nastawnego. Zwykle można ją już dalej odkręcić ręką. Po wykonaniu tych czynności starą baterię można wyciągnąć od góry.

  4. Zamocowanie nowej baterii

    Cylindryczny trzon nowej baterii będzie również wyposażony w gwint zewnętrzny, podobnie jak w przypadku starej. Trzon baterii należy przepchnąć przez otwór w zlewozmywaku lub blacie kuchennym, nasunąć płytkę ustalającą i podkładkę, przykręcić nakrętkę i dokręcić ją kluczem nastawnym lub szczypcami do pomp wodnych. Sprawdzić, czy bateria jest zwrócona we właściwym kierunku. W przypadku montażu nowego zlewozmywaka ze stali nierdzewnej lub blatu kuchennego z kompozytu, konieczne będzie wywiercenie otworu o właściwej średnicy, aby zamocować trzon baterii. W tym celu należy użyć odpowiedniego rodzaju otwornicy przeznaczonego do wiercenia w materiale, z którego wykonano zlewozmywak lub blat.

  5. Wodne rury zasilające

    Wewnątrz trzonu baterii znajdują się dwie rurki do podłączenia ciepłej i zimnej wody. Wykonane są one z miękkiego, elastycznego materiału i mają średnicę 10 mm. Można je wyginać ręką, aby ustawić je we właściwej pozycji, a w razie potrzeby można je dociąć na wymaganą długość przy użyciu obcinaka do rur.
    Wspomniane rurki zasilające należy podłączyć do końcówek rur wychodzących ze ściany za pomocą łączników zaciskowych. Rura z ciepłą wodą zwykle znajduje się z lewej strony. Dostępny jest szeroki asortyment łączników zaciskowych do różnych zastosowań.

  6. Elastyczne wężyki zasilające

    Elastyczne wężyki zasilające znajdują się zwykle w zestawie z nową baterią. Można je również nabyć oddzielnie. Dostępne są różne długości. Oplot ze stali nierdzewnej chroni giętką rurkę wykonaną z gumy syntetycznej. Końcówki wężyków zaopatrzone są w nakrętki połączeniowe gwarantujące wodoszczelne połączenie. Oferowane wężyki elastyczne występują w różnych średnicach i mogą być zakończone rozmaitymi rodzajami złączek.

  7. Otwarcie głównego zaworu wodnego i kontrola pod kątem nieszczelności

    Po zamocowaniu baterii i dokręceniu złączek można otworzyć główny zawór wodny. Przed odłożeniem narzędzi trzeba jeszcze sprawdzić, czy nie ma wycieków.

Ocena

Oceń ten opis krok po kroku.

Montaż lub wymiana baterii kuchennej

3.3
3.3 of 5

507 liczba głosów

  • 5
    199
  • 4
    84
  • 3
    38
  • 2
    39
  • 1
    147