Montaż akcesoriów łazienkowych

70% of 100%

Toaleta lub łazienka nie jest kompletna bez takich akcesoriów, jak wieszak na ręcznik, uchwyt na kubek do mycia zębów, uchwyt pierścieniowy na ręcznik kąpielowy, uchwyt suszarki do włosów, mydelniczka, czy półeczka na przybory toaletowe. W tym artykule opowiemy, jak w prosty sposób zawiesić te wszystkie rzeczy.

Ważne informacje
Przed przystąpieniem do wiercenia otworów w ścianie, najpierw należy upewnić się, że w wybranym miejscu nie biegną rury wodociągowe lub gazowe, albo przewody elektryczne. Dostępne są specjalne detektory elektroniczne pozwalające ustalić przebieg ukrytych rur lub przewodów.

Przed przystąpieniem do demontażu starych akcesoriów należy pamiętać o założeniu rękawic i okularów ochronnych.

 1. Najpierw należy wymierzyć rozmieszczenie poszczególnych elementów.

  Zamocowanie w miarę możliwości wszystkich elementów w jednej linii jest korzystne ze względów estetycznych. Fugi między płytkami można potraktować jak prowadnice. Najpierw należy sprawdzić możliwość nawiercenia otworów w fugach między płytkami. W ten sposób łatwiej wywiercić otwory, płytki nie ulegają uszkodzeniu i mamy pewność, że akcesoria zostaną zamocowane w linii prostej.

 2. Wiercenie w płytce

  Jeżeli nie uda się uniknąć wiercenia w płytce, miejsce otworu należy zaznaczyć na dwóch skrzyżowanych paskach taśmy maskującej. Dzięki temu zaznaczone miejsce jest lepiej widoczne na tle ciemniejszych płytek, a taśma zapobiega ślizganiu się wiertła.
   

 3. Przed przystąpieniem do wiercenia sprawdzić wszystko jeszcze raz.

  Przykład: W przypadku mocowania półki przytrzymać ją przy ścianie w wybranym miejscu. Położyć poziomicę na półce, wypoziomować ją i zaznaczyć miejsce wyznaczone przez dolną krawędź półki. Następnie sprawdzić, czy drugi otwór jest wyrównany w poziomie z pierwszym.

 4. Delikatne nawiercenie płytki

  Wiercić powoli bez użycia funkcji udaru. Po przewierceniu płytki można ponownie włączyć udar. Upewnić się, że otwór jest na tyle głęboki, aby kołek schował się całkowicie w ścianie za płytką. Dzięki temu można uniknąć pęknięcia płytki przy osadzaniu wkrętu.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Montaż akcesoriów łazienkowych

3.5
3.5 of 5

109 łącznie

 • 5
  45
 • 4
  20
 • 3
  10
 • 2
  7
 • 1
  27