Skip to content

Mocowanie moskitier w drzwiach i oknach

Zlecenie wykonania pracy innej osobie nie jest tanie. Natomiast właściwe podejście pozwoli wykonać większość prac samodzielnie. Korzystając z instrukcji krok po kroku dostępnych na stronie SKIL, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Wspomniane instrukcje krok po kroku, zawierające czytelne objaśnienia od A do Z, podzielono na kategorie prac w domu i wokół niego.Wystarczy tylko kliknąć jedną z naszych instrukcji krok po kroku i można od razu przystępować do pracy!

  1. Pomiar okna

    Bez względu na to, czy moskitiera ma się otwierać, czy ma być osadzona na stałe, potrzebne są jej wymiary. Najpierw należy zmierzyć wysokość i szerokość ramy okiennej między ścianami. Należy uwzględnić dodatkowe 10 mm, aby móc łatwo zamocować ramę siatki przeciw owadom.

  2. Drewniana moskitiera

    Ramę, do której zostanie przymocowana siatka, można wykonać z drewnianych listew. Powinny one mieć szerokość 40 mm i grubość 20 mm. Listwy łączy się na zakładkę. Można również zastosować połączenia innego rodzaju, ale wówczas będą potrzebne grubsze listwy.

  3. Poprzeczki

    Należy przygotować dwie długie listwy (o długości równej wysokości okna) i trzy krótkie (o długości równej szerokości okna). Trzecia listwa zostanie przymocowana w środku moskitiery w celu wzmocnienia ramy. Na końcach dwóch dłuższych listew należy zrobić nacięcia do połączeń na zakładkę o tej samej szerokości co poprzeczki (40 mm). Następnie tę samą procedurę należy powtórzyć w przypadku trzech krótkich listew.

  4. Połączenia na zakładkę

    Połączenia na zakładkę można wykonać przy użyciu ukośnicy. Listwę należy unieruchomić w pionie w stole warsztatowym i najpierw wykonać pionowe nacięcie wgłębne z jednego końca. Następnie zamocować listwę w poziomie i wykonać nacięcie piłą na głębokość równą połowie grubości listwy, aby usunąć materiał. Wspomniane fragmenty materiału można również usunąć za pomocą dłuta do drewna lub frezarki górnowrzecionowej. Linie cięcia najlepiej wyznaczyć za pomocą kątownika, aby mieć pewność, że zostały precyzyjnie zaznaczone.

  5. Wykonanie wycięć w ramie

    Centralna poprzeczka musi być zamocowana w środku dwóch długich listew. W tym celu w obu listwach należy wykonać wycięcia na głębokość równą połowie grubości listwy. Można je wykonać przy użyciu frezarki górnowrzecionowej. W tym celu ogranicznik głębokości należy ustawić na tę głębokość. Wycięcia należy wykonywać dwuetapowo, aby uniknąć przeciążenia frezarki i przypalenia drewna. Najpierw należy wytrasować linie cięcia używając kątownika. Frezowanie rozpocząć od wyznaczonych linii. Do obrabianej listwy można przyłożyć odcięty kawałek listwy, który ułatwi prowadzenie maszyny i pomoże frezować w linii prostej.

  6. Dłuto do drewna

    Do usunięcia nierówności najlepiej nadaje się dłuto do drewna Po wykonaniu wszystkich połączeń na zakładkę, ramę należy położyć na podłodze, aby sprawdzić, czy wszystkie elementy pasują do siebie.

  7. Montaż ramy

    Elementy ramy łączy się na klej stolarski i wkręty. W trakcie montażu należy sprawdzać, czy narożniki ramy tworzą kąty proste. Można do tego użyć kątownika, albo kontrolować, czy przekątne ramy są równej długości. Przed ostatecznym dokręceniem wkrętów dobrze jest również sprawdzić, czy rama dobrze pasuje w otwór między ścianami. Aby uniknąć pęknięć w drewnianych listwach, dobrze jest nawiercić otwory pod wkręty wiertłem o mniejszej średnicy. Zmontowaną ramę można pomalować farbą lub lakierem.

  8. Naciągnięcie i mocowanie siatki

    Po rozłożeniu siatki na ramie dociąć ją dookoła z uwzględnieniem 5 cm naddatku. Nadmiar siatki zawinąć do tyłu i przymocować siatkę do górnej poprzeczki przy użyciu ręcznego zszywacza tapicerskiego lub zszywacza elektrycznego. Odległość między zszywkami powinna wynosić 5 cm. Naciągnąć siatkę ku dołowi możliwie jak najmocniej, a następnie przymocować ją zszywkami do ramy. Siatka musi być przez cały czas naciągnięta, aby nie tworzyły się fałdy, a wzór siatki powinien być równoległy do ramy.

  9. Wykończenie

    Zszywki można ukryć pod cienkimi, przykręcanymi listewkami wykończeniowymi o tej samej szerokości co rama. Należy je dociąć na długość i pomalować farbą lub lakierem w tym samym kolorze co rama. Aby uniknąć pęknięć w drewnianych listwach, najpierw należy nawiercić otwory pod wkręty wiertłem o mniejszej średnicy.

  10. Mocowanie zawiasów

    Sprawdzić, z której strony okna (lub drzwi) znajdują się zawiasy. Zawiasy moskitiery powinny być przymocowanie po tej samej stronie. Przed przystąpieniem do pracy należy najpierw zaznaczyć miejsca otworów pod wkręty do mocowania zawiasów, a następnie nawiercić otwory wiertłem o mniejszej średnicy.

  11. Zamknięcie

    Po zamocowaniu moskitiery można przymocować magnetyczny zatrzask, który zapobiegnie samoczynnemu otwieraniu się moskitiery. Zatrzask magnetyczny należy przymocować bezpośrednio do ramy moskitiery, a metalową płytkę w odpowiednim miejscu do ramy okna.

Ocena

Oceń ten opis krok po kroku.

Mocowanie moskitier w drzwiach i oknach

4
4 of 5

700 liczba głosów

  • 5
    373
  • 4
    163
  • 3
    38
  • 2
    32
  • 1
    94