Mocowanie moskitier w drzwiach i oknach

80% of 100%

Latem zależy nam na świeżym powietrzu w salonie lub sypialni, lecz nie chcemy tam komarów, much, czy innych owadów. Moskitiera to idealne rozwiązanie gwarantujące świeże powietrze i wygodę bez natrętnych, brzęczących owadów. Nie wszystkie współczesne ramy okienne nadają się do zamocowania siatek przeciw owadom. Z tego względu moskitierę lepiej jest osadzić w otworze istniejącej ramy okiennej lub w drzwiach na taras. Moskitiery można wykonać z drewna bądź aluminium.

 1. Pomiar okna

  Bez względu na to, czy moskitiera ma się otwierać, czy ma być osadzona na stałe, potrzebne są jej wymiary. Najpierw należy zmierzyć wysokość i szerokość ramy okiennej między ścianami. Należy uwzględnić dodatkowe 10 mm, aby móc łatwo zamocować ramę siatki przeciw owadom.

 2. Drewniana moskitiera

  Ramę, do której zostanie przymocowana siatka, można wykonać z drewnianych listew. Powinny one mieć szerokość 40 mm i grubość 20 mm. Listwy łączy się na zakładkę. Można również zastosować połączenia innego rodzaju, ale wówczas będą potrzebne grubsze listwy.

 3. Poprzeczki

  Należy przygotować dwie długie listwy (o długości równej wysokości okna) i trzy krótkie (o długości równej szerokości okna). Trzecia listwa zostanie przymocowana w środku moskitiery w celu wzmocnienia ramy. Na końcach dwóch dłuższych listew należy zrobić nacięcia do połączeń na zakładkę o tej samej szerokości co poprzeczki (40 mm). Następnie tę samą procedurę należy powtórzyć w przypadku trzech krótkich listew.

 4. Połączenia na zakładkę

  Połączenia na zakładkę można wykonać przy użyciu ukośnicy. Listwę należy unieruchomić w pionie w stole warsztatowym i najpierw wykonać pionowe nacięcie wgłębne z jednego końca. Następnie zamocować listwę w poziomie i wykonać nacięcie piłą na głębokość równą połowie grubości listwy, aby usunąć materiał. Wspomniane fragmenty materiału można również usunąć za pomocą dłuta do drewna lub frezarki górnowrzecionowej. Linie cięcia najlepiej wyznaczyć za pomocą kątownika, aby mieć pewność, że zostały precyzyjnie zaznaczone.

 5. Wykonanie wycięć w ramie

  Centralna poprzeczka musi być zamocowana w środku dwóch długich listew. W tym celu w obu listwach należy wykonać wycięcia na głębokość równą połowie grubości listwy. Można je wykonać przy użyciu frezarki górnowrzecionowej. W tym celu ogranicznik głębokości należy ustawić na tę głębokość. Wycięcia należy wykonywać dwuetapowo, aby uniknąć przeciążenia frezarki i przypalenia drewna. Najpierw należy wytrasować linie cięcia używając kątownika. Frezowanie rozpocząć od wyznaczonych linii. Do obrabianej listwy można przyłożyć odcięty kawałek listwy, który ułatwi prowadzenie maszyny i pomoże frezować w linii prostej.

 6. Dłuto do drewna

  Do usunięcia nierówności najlepiej nadaje się dłuto do drewna Po wykonaniu wszystkich połączeń na zakładkę, ramę należy położyć na podłodze, aby sprawdzić, czy wszystkie elementy pasują do siebie.

 7. Montaż ramy

  Elementy ramy łączy się na klej stolarski i wkręty. W trakcie montażu należy sprawdzać, czy narożniki ramy tworzą kąty proste. Można do tego użyć kątownika, albo kontrolować, czy przekątne ramy są równej długości. Przed ostatecznym dokręceniem wkrętów dobrze jest również sprawdzić, czy rama dobrze pasuje w otwór między ścianami. Aby uniknąć pęknięć w drewnianych listwach, dobrze jest nawiercić otwory pod wkręty wiertłem o mniejszej średnicy. Zmontowaną ramę można pomalować farbą lub lakierem.

 8. Naciągnięcie i mocowanie siatki

  Po rozłożeniu siatki na ramie dociąć ją dookoła z uwzględnieniem 5 cm naddatku. Nadmiar siatki zawinąć do tyłu i przymocować siatkę do górnej poprzeczki przy użyciu ręcznego zszywacza tapicerskiego lub zszywacza elektrycznego. Odległość między zszywkami powinna wynosić 5 cm. Naciągnąć siatkę ku dołowi możliwie jak najmocniej, a następnie przymocować ją zszywkami do ramy. Siatka musi być przez cały czas naciągnięta, aby nie tworzyły się fałdy, a wzór siatki powinien być równoległy do ramy.

 9. Wykończenie

  Zszywki można ukryć pod cienkimi, przykręcanymi listewkami wykończeniowymi o tej samej szerokości co rama. Należy je dociąć na długość i pomalować farbą lub lakierem w tym samym kolorze co rama. Aby uniknąć pęknięć w drewnianych listwach, najpierw należy nawiercić otwory pod wkręty wiertłem o mniejszej średnicy.

 10. Mocowanie zawiasów

  Sprawdzić, z której strony okna (lub drzwi) znajdują się zawiasy. Zawiasy moskitiery powinny być przymocowanie po tej samej stronie. Przed przystąpieniem do pracy należy najpierw zaznaczyć miejsca otworów pod wkręty do mocowania zawiasów, a następnie nawiercić otwory wiertłem o mniejszej średnicy.

 11. Zamknięcie

  Po zamocowaniu moskitiery można przymocować magnetyczny zatrzask, który zapobiegnie samoczynnemu otwieraniu się moskitiery. Zatrzask magnetyczny należy przymocować bezpośrednio do ramy moskitiery, a metalową płytkę w odpowiednim miejscu do ramy okna.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Mocowanie moskitier w drzwiach i oknach

4
4 of 5

748 łącznie

 • 5
  396
 • 4
  176
 • 3
  40
 • 2
  37
 • 1
  99