Mocowanie i zawieszanie rolety

82% of 100%

Zwykle rolety można zakupić w różnych rozmiarach. Przy odrobinie szczęścia można znaleźć taką, które będzie idealnie pasować do okna. Jeżeli się to nie uda, roletę można w prosty sposób dociąć na odpowiedni wymiar. Należy wybrać roletę, która jest odrobinę dłuższa i szersza niż rama okienna. Górną rolkę rolety można przyciąć na odpowiedni wymiar za pomocą piły do metalu.

Dostępne rodzaje rolet
Rolety mogą być wykonane z różnorodnych materiałów. Dostępne są rolety winylowe, bawełniane i ISO (z aluminiową warstwą izolacyjną od spodu).

 1. Wybór właściwego miejsca

  Jest wiele sposobów mocowania rolety przed oknem w zależności od dostępnej przestrzeni i upodobań użytkownika.
  1. Roletę można przymocować do ramy okiennej.
  2. Roletę można przymocować do ściany nad ramą okienną.
  3. Roletę można przymocować do sufitu.

 2. Możliwe przeszkody

  Należy sprawdzić, czy jakieś wystające elementy nie będą przeszkadzać przy podnoszeniu lub opuszczaniu rolety. Może to być na przykład zbyt mocno wystająca klamka okna. W takim przypadku należy rozważyć zawieszenie rolety w taki sposób, aby była nawijana na rolkę lub rozwijana z niej w przedniej części rolki zamiast w tylnej.

 3. Pomiar szerokości

  If you want to hang the blind inside the window frame, measure the width of the blind including the mounting brackets. Allow 5 mm extra space at each side of the frame so you can fit the brackets easily.

 4. Wybór miejsca zamocowania łańcuszka

  Należy zdecydować, czy łańcuszek ma być zamocowany z lewej bądź z prawej strony rolety. Po zaznaczeniu miejsc mocowania przykręcić wsporniki wewnątrz ramy okiennej lub na niej. Strona z mechanizmem łańcuszka to zwykle wspornik z wystającym trzpieniem lub łącznikiem, bądź gniazdem sześciokątnym. Sprawdzić najpierw, czy rzeczywiście tak jest, ponieważ w roletach różnych marek może być inaczej.

 5. Mocowanie wsporników do ramy okiennej lub ściany

  Ustalić położenie pierwszego wspornika i zaznaczyć miejsca do wywiercenia otworów. W przypadku przykręcania wspornika do ramy okiennej należy ją wstępnie nawiercić cienkim wiertłem do drewna (2,5 mm). Natomiast w przypadku mocowania wsporników do ściany należy użyć wiertła do muru 6 mm i kołków rozporowych o tym samym rozmiarze. Następnie zamocować pierwszy wspornik lekko dokręcając wkręty. Za pomocą długiej listwy drewnianej i poziomicy wypoziomować roletę. Po czym zaznaczyć otwory do nawiercenia w miejscu drugiego wspornika.

 6. Mocowanie wsporników do sufitu

  Wymierzyć środek ramy okiennej i za pomocą kątownika zaznaczyć ten punkt środkowy na suficie. Od tego miejsca odmierzyć odległości wsporników z lewej i z prawej strony (każdy z nich w połowie całkowitej długości).

 7. Docinanie rolety na prawidłową szerokość

  Przy skracaniu rolety należy od całkowitej zmierzonej szerokości odjąć grubość obu wsporników. Mniej więcej oznacza to odjęcie 2 x 4 mm od zmierzonej szerokości. Zaznaczyć wynikową szerokość na rolecie i odciąć resztę. Na rolce zamocować zaślepkę z trzpieniem. Teraz należy dociąć dolny pręt rolety na taką samą szerokość.

 8. Docinanie materiału na wymiar

  Aby dociąć materiał rolety na wymiar, należy najpierw rozłożyć go na płaskiej powierzchni. Traktując dolny pręt rolety, przycięty na właściwą szerokość, jako miarę, odmierzyć tę samą szerokość na materiale. Następnie dociąć materiał na wymiar. Najlepiej do tego nadaje się nóż segmentowy, chociaż można to również zrobić za pomocą nożyczek.

 9. Mocowanie materiału do rolki

  Ściągnąć folię zabezpieczającą z taśmy samoprzylepnej na rolce. Materiał powinien nawijać się na rolkę i rozwijać z niej od strony okna. Należy dokładnie sprawdzić, z której strony znajduje się mechanizm łańcuszka. Materiał należy przykleić do rolki idealnie w poziomie. W przeciwnym razie nie będzie nawijany prosto! Zagiąć końcowe 5 cm materiału tworząc wyraźne zagięcie. Następnie umieścić rolkę w zagięciu w taki sposób, aby taśma samoprzylepna była skierowana ku górze. Trzymając rolkę obiema rękoma dokładnie w poziomie, obrócić rolkę aż do górnej krawędzi materiału. Następnie zwinąć 3/4 rolety i w przewidziany do tego celu otwór wsunąć dolny pręt. Roleta jest już teraz gotowa do zawieszenia.

 10. Zawieszanie rolety

  Najpierw należy wsunąć rolkę we wspornik z mechanizmem łańcuszka, a dopiero później w drugi wspornik.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Mocowanie i zawieszanie rolety

4.1
4.1 of 5

570 łącznie

 • 5
  345
 • 4
  94
 • 3
  49
 • 2
  21
 • 1
  60