Mocowanie dodatkowej półki w szafie

82% of 100%

Szafy na ubrania i szafki kuchenne często mają sporo miejsca na przeróżne rzeczy, ale ich wewnętrzny układ nie zawsze nam odpowiada. Zamocowanie dodatkowej półki w nowej lub istniejącej szafce pozwoli lepiej zagospodarować przestrzeń. Dzięki kolejnym półkom zyskamy więcej miejsca, a nasza szafa zmieni się nie do poznania.

 

Ważne informacje

Na początku należy przyjrzeć się, jakiego rodzaju półki zastosowano w szafce kuchennej lub szafie na ubrania. Zwykle są one wykonane z fornirowanej lub laminowanej płyty wiórowej o grubości 16 lub 18 mm. Półki mogą być mocowane na różne sposoby – często niektóre z nich, albo wszystkie są przymocowane do ścian bocznych.

 1. Szerokości półek i odległości między nimi

  Szerokości półek i odległości między nimi nie muszą być wszędzie takie same. Zmieniając przykładowo głębokości półek lub wstawiając jedną lub dwie półki o mniejszej głębokości, można je zróżnicować dopasowując do własnych potrzeb.

 2. Rodzaj materiału

  Półki szafek kuchennych lub szaf na ubrania najczęściej wykonane są z płyty wiórowej. Zwykle jest ona z obu stron oklejona fornirem lub laminatem. Płyta wiórowa ma tendencje do wyginania się nawet przy niewielkim obciążeniu. Przyklejenie lub przykręcenie drewnianej listewki do przedniej i tylnej krawędzi górnej powierzchni nierzadko wystarcza, aby wzmocnić i usztywnić półkę.

 3. Przycinanie na wymiar

  Najpierw należy sprawdzić kątownikiem, czy ściany szafki lub szafy są prostopadłe do tylnej ścianki i czy ścianka ta jest płaska. Zmierzyć szerokość górnej lub dolnej półki i na tej podstawie określić szerokość nowej półki. Teraz można zamówić gotową półkę, albo przyciąć ją na wymiar samodzielnie przy użyciu piły ręcznej lub pilarki elektrycznej.

 4. Taśma do fornirowania krawędzi

  W przypadku płyty wiórowej wykończonej fornirem, odsłonięta krawędź po przycięciu nie wygląda zbyt estetycznie. Można ją oblicować przy użyciu taśmy krawędziowej o odpowiednim deseniu. W tym celu należy przytrzymać taśmę i przejechać po niej gorącym żelazkiem, aby przymocować ją do krawędzi półki. Można oczywiście okleić wspomnianą krawędź folią samoprzylepną, stronami z gazety lub czymś podobnym.

 5. Wsporniki półki

  Następnym krokiem jest zamocowanie wsporników półki. Występują różne rodzaje wsporników. Najpierw należy więc sprawdzić, jakie zostały już zastosowane w posiadanej szafce lub szafie. Poniżej zaprezentowano najczęściej spotykane:
  • Drewniane wsporniki przykręcane do ścian bocznych. Ich długość jest równa głębokości półek.
  • Regulowane systemy mocowania półek. W ścianie bocznej należy wywiercić otwory (nie za głębokie) i osadzić w nich kołki w plastikowej koszulce, na których będzie opierać się półka. Można oczywiście bezpośrednio osadzić kołki metalowe lub drewniane w ścianach bocznych.
  • Podpórki lub wsporniki mocowane na stałe za pomocą wkrętów lub gwoździ zarówno do ścian bocznych jak i od spodu do półki.

 6. Ustawianie półki

  Zaznaczanie miejsc mocowania wsporników na obu ścianach bocznych wymaga dużej staranności. Pomiar odległości od góry lub dołu szafki lub szafy nie daje gwarancji, że półka będzie dobrze wypoziomowana. Najlepiej na półce położyć poziomicę, przytrzymać półkę w poziomie między dwiema ścianami bocznymi i zaznaczyć właściwe miejsca. Można również zmierzyć odległość między dwiema sąsiednimi półkami i odmierzyć ją w kilku punktach od wierzchniej powierzchni górnej półki.

 7. Przykręcanie

  Przykręcić wsporniki do ścian bocznych. Następnie położyć półkę na wspornikach i szydłem nakłuć niewielkie otwory od spodu półki. Unieruchomić półkę przykręcając ją za pomocą krótkich, ostro zakończonych wkrętów.

 8. Wzmocnienie

  Półki można wzmocnić dodatkowymi drewnianymi listewkami wykonanymi z tego samego materiału co półki. Przykręcenie listewki wzdłuż przedniej krawędzi sprawi, że półka będzie wydawać się grubsza. Przymocować listewkę używając jednego lub kilku ścisków stolarskich i białego kleju do drewna, albo paru wkrętów.

 9. Porada!

  Czasami korzystnie jest zamocować półkę w taki sposób, aby można było obok siebie ustawić niskie i wysokie przedmioty. Dzięki temu na półce zawsze jest odpowiednio dużo miejsca. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem byłaby krótka półka z dodatkową pionową przegródką.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Mocowanie dodatkowej półki w szafie

4.1
4.1 of 5

308 łącznie

 • 5
  182
 • 4
  58
 • 3
  14
 • 2
  10
 • 1
  44