Skip to content

Malowanie ścian wewnętrznych

Zlecenie wykonania pracy innej osobie nie jest tanie. Natomiast właściwe podejście pozwoli wykonać większość prac samodzielnie. Korzystając z instrukcji krok po kroku dostępnych na stronie SKIL, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Wspomniane instrukcje krok po kroku, zawierające czytelne objaśnienia od A do Z, podzielono na kategorie prac w domu i wokół niego.Wystarczy tylko kliknąć jedną z naszych instrukcji krok po kroku i można od razu przystępować do pracy!

  1. Dobór koloru

    Dobór dobrze pasującego koloru to sztuka sama w sobie. Przydatna może jednak okazać się poniższa zasada praktyczna: po wybraniu koloru najpierw należy uzyskać odcień o połowę mniejszej intensywności lub jeszcze jaśniejszy. W przypadku samodzielnego dobierania koloru, często okazuje się, że wybrany kolor okazuje się znacznie ciemniejszy lub jaśniejszy, niż się nam zdawało.

  2. Kolor sufitu

    Większość osób wybiera odcienie szarości lub brązu w kontraście do czystych kolorów podstawowych. Sufit nie musi być koniecznie biały! Jeżeli kolor wybrany na ściany nie jest za ciemny, zawsze można użyć go również w przypadku sufitu. Jeżeli decydujemy się na odmienny, kontrastujący kolor, to z całą pewnością z uwagi na „atmosferę” pomieszczenia. Oczywiście na wygląd pomieszczenia duży wpływ ma również oświetlenie. Pośrednie oświetlenie na suficie będzie odbijać kolor sufitu ku dołowi.

  3. Najpierw próba

    Przed przystąpieniem do pracy można wyciąć kilka fotek z czasopism i przyczepić je do kawałka tektury. Pomoże to w wyborze „atmosfery”, jaką chcemy uzyskać. Jeżeli mamy wątpliwości, wówczas warto zakupić niewielkie ilości farby i pomalować nią dla porównania kawałek tektury. W niektórych sklepach z farbami można zakupić specjalne „kolaże nastrojowo-emocjonalne” w różnorodnej kolorystyce. Można również pomalować wybranym kolorem płytę gipsowo-kartonową o wymiarach 244 x 60 cm. Po ustawieniu jej na dworze w promieniach słońca, można będzie się przekonać, jak w istocie dany kolor wygląda. Następnie można ją ustawić w pomieszczeniu przy sztucznym oświetleniu, aby zobaczyć różnicę.

  4. Przygotowanie pomieszczenia do malowania

    Opróżnić pomieszczenie, przykryć folią ciężkie meble i inne przedmioty, które trudno przesunąć, i zebrać wszystkie potrzebne narzędzia i materiały malarskie, na przykład wałki i gąbki do malowania. W razie potrzeby należy zeskrobać odchodzącą farbę. Szmatką usunąć kurz i zabrudzenia z listew przypodłogowych, okien i drzwi.

  5. Naprawy

    Usunąć wszystkie gwoździe i wkręty ze ściany, po czym wypełnić otwory, pęknięcia i inne nierówności. Jeśli chodzi o czas schnięcia, należy stosować się do instrukcji podanych na puszce. Następnie przeszlifować miejsca wypełnień w celu uzyskania gładkiej powierzchni, aby nie były one widoczne po pomalowaniu. W miejscach skomplikowanych lub trudno dostępnych, tam, gdzie jest to konieczne, przykleić taśmę maskującą.

  6. Techniki malowania

    Zawsze należy pamiętać o pozostawianiu wilgotnej krawędzi malowanej powierzchni, nakładając farbę od miejsc bardziej suchych i kierując się w stronę miejsc bardziej wilgotnych w kierunku z góry na dół. Wówczas pędzel lub wałek pozostawiają mniej śladów na malowanej powierzchni, a przejścia nie rzucają się tak w oczy. Należy również unikać zbyt długich pociągnięć. Aby uzyskać równomiernie nałożoną farbę, powinno jej wystarczyć na jedno pociągnięcie. Przy zbyt małej ilości farby powstają plamy.

  7. Zwracanie uwagi na szczegóły

    Nie należy żałować czasu przed przystąpieniem do pracy, aby porządnie wymieszać farbę. W przypadku malowania drobnych szczegółów dobrze jest odlać niewielką ilość farby do mniejszego naczynia. Do malowania naroży i krawędzi używać wąskiego pędzla, który ułatwia malowanie drobnych linii i detali. Następnie można przejść do malowania ścian wałkiem. Jeżeli zabezpieczamy listwy przypodłogowe i ramy okienne taśmą maskującą, lepiej najpierw pomalować duże powierzchnie wałkiem, a dopiero potem przystąpić do malowania krawędzi i domalowywania miejsc wokół różnych elementów.

  8. Czyszczenie pędzla z nadmiaru farby

    Przed przystąpieniem do pracy pędzel należy najpierw namoczyć. Dzięki temu farba nie będzie piąć się w górę. Zanurzyć pędzel w farbie na głębokość około 1 cm, następnie usunąć nadmiar farby z jednej strony pędzla przesuwając go wzdłuż krawędzi naczynia. Zapobiega to kapaniu farby z pędzla, pozwala uniknąć nakładania zbyt dużej ilości farby i dłużej zachować czysty pędzel.

  9. Wykonywanie pociągnięć od strony suchej w stronę wilgotną

    Farbę należy nakładać długimi, nieprzerywanymi pociągnięciami pędzla. Malowanie zbyt krótkimi pociągnięciami jest jednym z najczęstszych błędów. Malując wałkiem, najlepiej za jednym razem wykonywać pociągnięcia o długości około 2 metrów. Malować należy od sufitu w dół do połowy ściany i w kolejnym etapie od połowy ściany w dół do podłogi.
    Następnie można przejść do malowania farbą kolejnego pasa z lewej lub prawej strony. W przypadku mniejszych obszarów lub miejsc w sąsiedztwie drzwi lub ram okiennych należy używać wąskiego wałka do malowania. Zawsze należy pamiętać o wilgotnej krawędzi i wykonywaniu pociągnięć od strony miejsc suchych w stronę miejsc wilgotnych.

  10. Rozprowadzanie farby pędzlem

    Używając pędzla, najpierw najlepiej rozprowadzić farbę wykonując ruchy w lewo i prawo lub w górę i w dół. Wykonywać długie pociągnięcia pędzlem zaczynając od strony suchej, a kończąc je na stronie wilgotnej. Gdy farba wyschnie, można przystąpić do malowania drugiej warstwy. Zagwarantuje to lepszy rezultat i bardziej równomierne krycie. W przypadku ciemnego koloru, może być konieczne trzykrotne malowanie! Przed nałożeniem 2. warstwy należy odczekać, aż 1. warstwa zupełnie wyschnie. Czas wysychania podany jest na etykiecie na farbie.

  11. Czyszczenie pędzli i wałków

    Mokre ślady farby najlepiej od razu usunąć wilgotną ściereczką. Jeżeli farba zaschnie, wówczas trudniej ją usunąć. Gdy nie pracujemy, pędzel lub wałek dobrze jest zabezpieczyć przed wysychaniem wkładając do worka foliowego lub przykrywając folią. Po owinięciu pędzla lub wałka folią można go włożyć do lodówki. Może to brzmi trochę dziwnie, ale to naprawdę działa. Niska temperatura spowalnia proces wysychania farby. Wówczas wystarczy wyjąć pędzel i wałek z lodówki na 30 minut przed wznowieniem pracy, a będą nadal elastyczne i gotowe do użycia. W przypadku malowania farbą akrylową, pędzel wystarczy umyć w wodzie z niewielką ilością detergentu. Płukać pędzel do momentu, aż farba przestanie barwić wodę. Wygładzić włosie pędzla i pozostawić, aż wyschnie (informacje również w instrukcji krok po kroku dotyczącej czyszczenia).

  12. Usuwanie nadmiaru farby

    W przypadku malowania dużych powierzchni, można korzystać ze specjalnej kratki do usuwania nadmiaru farby z pędzla. Farbę z małych puszek można przelać do 5-litrowego wiaderka. Kratka malarska to prostokątna siatka z metalu bądź tworzywa sztucznego wieszana na krawędzi wiaderka. Wiaderko należy napełnić farbą do połowy i zawiesić na nim kratkę. Zanurzyć wałek w farbie i usunąć z niego nadmiar farby przesuwając nim kilkakrotnie po kratce. Po zakończeniu, kratkę można pozostawić w wiaderku zabezpieczając je pokrywką.

  13. Malowanie

    Przygotować wałek i drążek, po czym wlać farbę akrylową do tacki lub wiaderka z zawieszoną kartką. Zdecydować, od której ściany będziemy malować i przystąpić do malowania wykonując płynne, równomierne pociągnięcia. Na czas oczekiwania na wyschnięcie pierwszej warstwy wałek lub pędzel należy owinąć folią. Następnie można nałożyć 2. warstwę. Wlać niewielką ilość farby akrylowej do małych miseczek i małym pędzlem pomalować narożniki i krawędzie pomieszczenia. Po skończonej pracy wymyć pędzel, miskę, wiaderko i wałek. Jeżeli wcześniej przyklejono taśmę maskującą, należy ją jak najszybciej usunąć, jak tylko farba wyschnie.

Ocena

Oceń ten opis krok po kroku.

Malowanie ścian wewnętrznych

4.1
4.1 of 5

88 liczba głosów

  • 5
    50
  • 4
    20
  • 3
    7
  • 2
    1
  • 1
    10