Skip to content

Malowanie elementów metalowych

Zlecenie wykonania pracy innej osobie nie jest tanie. Natomiast właściwe podejście pozwoli wykonać większość prac samodzielnie. Korzystając z instrukcji krok po kroku dostępnych na stronie SKIL, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Wspomniane instrukcje krok po kroku, zawierające czytelne objaśnienia od A do Z, podzielono na kategorie prac w domu i wokół niego.Wystarczy tylko kliknąć jedną z naszych instrukcji krok po kroku i można od razu przystępować do pracy!

  1. Prace wewnątrz

    Przemalowanie grzejnika na inny kolor pasujący do nowego wystroju wnętrza nie jest trudnym zadaniem (można również skorzystać z instrukcji krok po kroku dotyczącej wykonania obudowy grzejnika). Przeszlifować miejsca uszkodzeń lub widocznych śladów eksploatacji, odtłuścić i nałożyć warstwę farby gruntującej. Następnie odtłuścić cały grzejnik. Grzejnik powinien być oczywiście zimny przed przystąpieniem do malowania. Należy stosować specjalną farbę do grzejników, która dostępna jest w szerokim asortymencie pasujących lub dopełniających kolorów. Farba do grzejników jest produkowana specjalnie pod kątem kaloryferów i rur grzewczych. Ten rodzaj farby jest odporny na wysokie temperatury, przebarwienia i starzenie.

  2. Prace na zewnątrz

    Elementy metalowe na zewnątrz, na przykład balustrady balkonowe, ogrodzenia, pergole, drzwi garażowe itp. są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Nic więc dziwnego, że prędzej, czy później metal ulega korozji i rdzewieje. Z tego względu elementy metalowe wymagają regularnej konserwacji, a od czasu do czasu nawet renowacji.

    Usuwanie rdzy
    Na ślady rdzy i utleniania zwykle można natknąć się wzdłuż spawów. Łatwo je usunąć za pomocą szczotki drucianej lub korzystając z wiertarki elektrycznej z zamocowaną przystawką ze szczotką drucianą. Alternatywą w przypadku płaskich powierzchni, powiedzmy płotów, może być szlifierka uniwersalna multiszlifierka z tarczą czyszczącą. Do pracy należy zakładać maskę do malowania, okulary ochronne i rękawice. Wszelkie ślady rdzy trzeba dokładnie usunąć. W przeciwnym bowiem razie z pewnością pojawią się ponownie. Rdzewienie zwykle rozpoczyna się na krawędziach i spawach. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na te miejsca, zwłaszcza gdy są one trudno dostępne.

  3. Zabezpieczenie przed korozją

    W celu zabezpieczenia przed korozją należy stosować farbę antykorozyjną lub inny specjalny środek do metalu. Do nakładania najlepiej nadaje się mały, okrągły pędzel. Czynność tę należy wykonać bardzo starannie, nakładając niewielkie ilości, aby uniknąć zacieków. Zwiększy to trwałość wierzchniej warstwy farby.

  4. Stosowanie farb do metalu na zewnątrz

    Po całkowitym wyschnięciu podkładu można przystąpić na nakładania wierzchniej warstwy farby. Należy stosować farbę do metalu, ponieważ zapewnia ona dobrą ochronę przed korozją w przypadku powierzchni o umiarkowanym stopniu narażenia. Unikać malowania przy silnym nasłonecznieniu. W takich warunkach bowiem farba zbyt szybko wysycha i może dochodzić do pękania wierzchniej powłoki. Malowanie rozpoczynać od narożników i krawędzi, wykorzystując do pracy okrągły pędzel, który zanurzamy w farbie maksymalnie na głębokość 1 cm. Warstwa nakładanej farby nie powinna być zbyt gruba. Lepiej kilkakrotnie pomalować dany element. Zwykle kolejną warstwę farby można nakładać po upływie 16 godzin. Elementy metalowe powinno się regularnie sprawdzać pod kątem ewentualnej korozji. W razie potrzeby, ślady rdzy należy natychmiast usunąć za pomocą szczotki drucianej i wykonać zaprawki. W ten sposób można odsunąć w czasie potrzebę przeprowadzenia kolejnej konserwacji.

Ocena

Oceń ten opis krok po kroku.

Malowanie elementów metalowych

3.8
3.8 of 5

299 liczba głosów

  • 5
    146
  • 4
    67
  • 3
    22
  • 2
    16
  • 1
    48