Malowanie drzwi i ram okiennych (na zewnątrz)

78% of 100%

Przed przystąpieniem do malowania na zewnątrz należy ustalić, czy będziemy stosować farbę alkidową (na bazie rozpuszczalników), czy też akrylową (wodorozcieńczalną). Jaki rodzaj farby zastosować w przypadku już pomalowanej powierzchni? Z reguły należy stosować ten sam rodzaj farby, jaki był wcześniej użyty. Do wyboru jest farba wodorozcieńczalna, na przykład akrylowa, lub farba alkidowa wymagająca rozpuszczalników, na przykład terpentyny. Jeżeli drewno nie było wcześniej malowane, najlepiej zastosować zewnętrzną farbę akrylową. Umożliwia ona podłożu oddychanie, dzięki czemu farba akrylowa ma lepszą przyczepność przez okrągły rok.

Ważne informacje
Należy używać dobrej jakości pędzli i wałków, gdyż gwarantują one uzyskanie wyraźnie lepszych rezultatów.

 1. Przygotowanie

  Przed pomalowaniem już wcześniej malowanych drzwi i ram okiennych należy najpierw przeszlifować powierzchnię kawałkiem drobnego papieru ściernego lub szczotką drucianą. To powinno wystarczyć, aby zapewnić dobrą przyczepność nowej powłoki. Wszystkie miejsca, również te trudno dostępne, należy dokładnie oczyścić i odtłuścić. Najlepiej posłużyć się w tym celu mieszaniną wody, detergentu i amoniaku. Należy uważać, aby nie porysować szyby, gdyż nie można już tego naprawić.

 2. Aktualny stan powłok malarskich

  Woda w farbie akrylowej może czasami spowodować zmiękczenie malowanego podłoża. To z kolei może prowadzić do złuszczania się farby i tworzenia się pęcherzy. W przypadku stosowania farby akrylowej, dobrze jest więc przeprowadzić najpierw próbę na niewielkim fragmencie drzwi lub ramy okiennej. Jeżeli po odczekaniu kilku godzin, nie wystąpi złuszczanie i nie pojawią się pęcherze, wówczas można śmiało dalej stosować farbę akrylową. W starszych domach, do mocowania szyb w oknach często stosowano kit. Należy sprawdzić, czy szyby są dobrze osadzone. W przypadku pęknięć, kit należy uzupełnić lub wymienić.

 3. Stan warstw starej farby

  Sprawdzić stan dotychczasowych powłok malarskich. Można sprawdzić, czy farba się złuszcza lub odpryskuje, jak opisano w punkcie 2. Należy przykleić 2 pasy taśmy i po upływie 3 dni zrobić ostro zakończonym spinaczem głębokie zarysowanie w miejscu przeprowadzanego testu. W miejscu rysy przykleić kawałek mocnej taśmy, po czym oderwać ją zdecydowanym ruchem. Sprawdzić, czy na taśmie jest sporo łuszczącej się farby. Jeżeli tak, obecna warstwa farby nie gwarantuje wystarczającej przyczepności. Należy więc zdecydować się na farbę alkidową (na bazie rozpuszczalników), gdyż zapewnia ona lepsze krycie w przypadku słabiej związanej warstwy wierzchniej.

 4. Robienie zakładki w celu lepszego zabezpieczenia przed wilgocią

  Ramy okienne i drzwi od zewnątrz maluje się praktycznie w taki sam sposób jak od wewnątrz. Jedyna różnica polega na zrobieniu kilkumilimetrowej zakładki z farby na szybie od zewnątrz. Zapobiegnie to przedostawaniu się wilgoci. Jeżeli stosowany jest kit szklarski, mogą wystąpić pęknięcia. Najlepszym czasem na wykonywanie prac malarskich na zewnątrz jest okres od połowy kwietnia do połowy października.
  Uwaga: Należy unikać malowania przy silnym nasłonecznieniu, gdyż wówczas farba zbyt szybko wysycha i rezultat malowania nie jest najlepszy.

 5. Orynnowanie i pasy nadrynnowe

  Sposób pracy w dużej mierze zależy od rodzaju materiału, z którego wykonane jest orynnowanie i pasy nadrynnowe. Może to być na przykład Trespa lub inny rodzaj płyt laminowanych, twarda płyta pilśniowa, drewno, stal, czy PCW. Sprawdzić rodzaj farby, jakim pomalowano elementy systemu orynnowania. Powłokę starej farby można usunąć za pomocą skrobaka lub specjalnego preparatu do usuwania powłok malarskich. Jeżeli elementy systemu orynnowania wykonano z blachy ocynkowanej, nie należy używać skrobaka, gdyż można w ten sposób przyspieszyć korozję. Jeżeli po użyciu preparatu do usuwania powłok malarskich pojawią się pęcherze, ale starej farby nie można usunąć, wówczas nie ma innej rady, jak ręcznie ją usunąć przy użyciu skrobaka. Nie należy zbyt długo zwlekać z przystąpieniem do zdzierania farby. Gdy bowiem preparat do usuwania powłok malarskich odparuje, pracę trzeba będzie rozpocząć na nowo. Po tej czynności drewno należy zmyć wodą, a gdy wyschnie nałożyć nową warstwę podkładową i warstwę wykończeniową. Informacje na ten temat można również znaleźć w instrukcji krok po kroku „Różne rodzaje farb i lakierów”.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Malowanie drzwi i ram okiennych (na zewnątrz)

3.9
3.9 of 5

41 łącznie

 • 5
  24
 • 4
  3
 • 3
  5
 • 2
  3
 • 1
  6