Dobór właściwej kosiarki do trawy

72% of 100%

Regularne koszenie to klucz do atrakcyjnego trawnika o zdrowym wyglądzie i zielonej barwie. Ale w jaki sposób dobrać najlepszą kosiarkę do posiadanego trawnika? Nasz przewodnik pomoże Ci znaleźć właściwą.

 1. Najlepsza kosiarka do małego trawnika

  Ręczna pchana kosiarka do trawy lub kosiarka rotacyjna napędzana jest siłą mięśni a nie elektrycznie. Noże są zamocowane na cylindrze, który wiruje, gdy kosiarka jest popychana. Daje to precyzyjny, równomierny efekt koszenia. Niewielkie rozmiary sprawiają, że łatwo można manewrować pchaną kosiarką do trawy wokół różnych obiektów na trawniku. Pchana kosiarka do trawy zajmuje również bardzo mało miejsca podczas składowania.

 2. Najlepsza kosiarka w przypadku małego do średniej wielkości trawnika

  Elektryczna kosiarka do trawy działa w oparciu o źródło zasilania, co sprawia, że koszenie staje się dziecinną igraszką. Kosiarkami elektrycznymi zwykle łatwo jest manewrować wokół obiektów na trawniku. I większość kosiarek elektrycznych dostarczanych jest z poręcznym zbiornikiem lub workiem na ściętą trawę. Nie robią zbyt wiele hałasu i są dostępne w wersjach energooszczędnych. Należy pamiętać, że zgodnie z prawem UE, większość elektrycznych kosiarek do trawy dostarczana jest z krótkim przewodem, potrzebny więc będzie przedłużacz.

  Obecnie dostępne są również akumulatorowe kosiarki do trawy i roboty koszące. Zwykle trochę więcej kosztują.

 3. Najlepsza kosiarka w przypadku trawnika średniej wielkości do trawnika bardzo dużego

  W przypadku większych trawników często używane są kosiarki spalinowe. Jest to również bardzo praktyczne rozwiązane przy dużej odległości od gniazda elektrycznego. Spalinowe kosiarki do trawy mają większą moc i są cięższe niż kosiarki elektryczne. Często są również sporo większe. Kosiarka spalinowa jest mniej przyjazna dla środowiska z uwagi na emisję spalin. Na kosiarkach do trawy, które są przeznaczone do dużych trawników i trawiastych pól zajmujących powierzchnię ponad 500 metrów kwadratowych, można jeździć.

 4. Dobór odpowiedniej szerokości koszenia

  Kosiarki do trawy są dostępne w różnych szerokościach koszenia. Zgodnie z niepisaną zasadą, im szersza kosiarka do trawy, tym szybciej można wykonać pracę. Przy określaniu właściwej szerokości koszenia należy wziąć pod uwagę wielkość trawnika. 

  Trawnik mały do średniej wielkości
  W tym przypadku odpowiednia będzie szerokość 29 – 33 cm. Są to często lżejsze kosiarki do trawy o niewielkich rozmiarach, które zapewniają łatwiejsze manewrowanie i składowanie po użyciu.

  Trawniki średniej wielkości do dużych trawników
  W tym przypadku wystarczy szerokość 38 cm.

  Duże trawniki do bardzo dużych trawników
  W tym przypadku należy zdecydować się na szerokość koszenia 38 cm lub większą.

  W przypadku dużego trawnika z dużą liczbą drzew i krzewów, mniejsza szerokość koszenia będzie wygodniejsza.

 5. Regulowana wysokość koszenia

  W przypadku większości kosiarek do trawy można regulować wysokość koszenia. Robiąc to, zwiększamy lub zmniejszamy odległość między nożem a ziemią, aby uzyskać odpowiednią wysokość koszenia trawy. Niektóre kosiarki do trawy pozwalają ustawić dokładnie taką wysokość, jaką chcemy. Inne oferują wybór standardowych wysokości.

 6. Moc

  Moc i prędkość kosiarki do trawy najczęściej podawana jest w watach i liczbie obrotów na minutę. Zgodnie z niepisaną zasadą, im mniejszy trawnik, tym mniejsza moc jest potrzebna do koszenia. Tak więc, elektryczne kosiarki do trawy są dostępne w wersjach o mocy 500 W, ale również w wersjach o mocy 1300 W. Spalinowe kosiarki do trawy mają zazwyczaj większą moc niż kosiarki elektryczne, co sprawia, że dobrze nadają się do koszenia większych obszarów.

 7. Zbieranie trawy

  Niektóre kosiarki pozostawiają skoszoną trawę za sobą na trawniku. Wszystkie ścinki trzeba zgrabić, co przy dużym trawniku może zająć sporo czasu. Z tego względu wiele kosiarek wyposażonych jest w zbiornik lub worek do zbierania ścinków. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku.

 8. Mulczowanie

  Kosiarka z funkcją mulczowania to kolejna opcja. W przypadku tego rodzaju kosiarki, ścinki trawy są rozdrabniane i rozrzucane równomiernie po trawie. Zapobiega to wysychaniu trawy i zmniejsza szanse rozwoju grzybów. Ścinki trawy tworzą kompost, który stanowi dla trawnika źródło naturalnych składników odżywczych.

 9. Podkaszarka

  Podkaszarka to wygodne rozwiązanie, gdy zachodzi potrzeba zrobienia porządku wzdłuż ścian, płotów i klombów kwiatowych, albo po prostu przycięcia krawędzi trawnika. Zasadniczo wszędzie tam, gdzie nie można łatwo dotrzeć zwykłą kosiarką do trawy. Podkaszarka jest także idealnym narzędziem dla niewielkich kawałków trawy na nierównym gruncie.

  Podkaszarki o małej mocy dobrze nadają się do przycinania krawędzi trawnika, podczas gdy wersje o większej mocy można stosować do wykaszania chwastów i gęstej, wysokiej trawy. Podkaszarki wyposażone są w plastikowy nóż lub w żyłkę. Dużą zaletą nylonowej żyłki jest to, że jeśli się zerwie, tracimy tylko niewielki kawałek z rolki. Żyłkę można następnie wysunąć automatycznie lub ręcznie.

  Do pracy z podkaszarką zawsze należy zakładać gogle ochronne, długie spodnie i pełne obuwie.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Dobór właściwej kosiarki do trawy

3.6
3.6 of 5

137 łącznie

 • 5
  59
 • 4
  30
 • 3
  13
 • 2
  5
 • 1
  30