Chowanie kabli

80% of 100%

Kable połączeniowe warto estetycznie ukryć, aby po nich nie deptać i mieć porządek w pokoju. Można to zrobić na wiele sposobów. Można w ścianie wyciąć bruzdę, umieścić w niej rurkę lub kanał i przeprowadzić tamtędy kable. Można również przewiercić ścianę na wylot i poprowadzić kable przez sąsiednie pomieszczenie, gdzie będą mniej widoczne. Prostszą alternatywą jest zastosowanie mocowanych do ściany lub podłogi kanałów kablowych lub profilowanych cokołów. Są one łatwe w montażu, mogą stanowić element dekoracyjny i gwarantują elegancki wygląd.

 1. Profilowane cokoły

  Cokoły profilowane lub cokoły elastyczne idealnie nadają się do chowania kabli. Montuje się je na listwie bazowej mocowanej do ściany. Są one dostępne praktycznie we wszystkich kolorach laminowanych paneli podłogowych wraz z narożnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi oraz zakończeniami.

 2. Sposób montażu

  Listwę bazową i sam cokół można przymocować za pomocą gwoździ stalowych, wkrętów lub kleju. Zaletą użycia kleju jest brak szpecących główek gwoździ lub wkrętów. Natomiast zaletą mocowania na wkręty jest możliwość łatwego demontażu cokołu, gdy później zajdzie potrzeba dołożenia kolejnego kabla.

 3. Docinanie na długość

  Starannie wymierzyć wymaganą długość cokołów i dociąć je na wymiar pod kątem 45° w narożnikach. Najpierw należy wykonać skośne cięcie, a dopiero później docinać cokół na długość, aby mieć możliwość skorygowania nieprawidłowo wykonanego skosu.

 4. Klejenie

  Nanieść klej montażowy na cokół w odpowiedniej liczbie miejsc. Przyłożyć cokół do ściany, po czym od razu go odsunąć. Odczekać około 5 minut, aby klej lekko podsechł, po czym ponownie przyłożyć cokół do ściany. Lekko dobić. Cokół powinien już teraz mocno trzymać.
  Uwaga: Niektóre kleje montażowe wiążą natychmiast, należy więc najpierw dokładnie zapoznać się z instrukcją!

 5. Dobijanie

  Cokół należy dobrze dobić używając w tym celu gumowego młotka i drewnianego klocka zabezpieczającego, aby nie uderzać młotkiem bezpośrednio w cokół.

 6. Cokoły z klamrami (typ opcjonalny)

  Ten rodzaj cokołów elastycznych zapewnia więcej miejsca z tyłu na kable. Cokoły te mocuje się za pomocą specjalnych klamer. Z tyłu występują oddzielne kanały do prowadzenia przewodów zasilających i kabli niskonapięciowych.

 7. Samoprzylepne kanały kablowe (typ opcjonalny)

  W przypadku niewielkiej liczby kabli do ukrycia, które nie są zbyt grube, można użyć samoprzylepnych kanałów kablowych. Są one wygodne w użyciu i mniej widoczne zwłaszcza przy białym cokole. Nie można ich jednak stosować zamiast cokołu, gdyż nie zapewniają żadnej ochrony ściany.

 8. Kanały podłogowe (typ opcjonalny)

  Kanały podłogowe idealnie nadają się przykładowo do prowadzenia kabli przez otwór drzwiowy. Są one dostępne w różnych rodzajach i rozmiarach.

 9. Kanały ścienne (typ opcjonalny)

  Kanały ścienne to idealne rozwiązanie dla biur lub biur w domu. Można je łączyć ze ściennymi wyłącznikami i gniazdami elektrycznymi. Zaletą tego rozwiązania jest prowadzenie kabli niskonapięciowych, na przykład kabli antenowych, internetowych, telefonicznych lub SCART, w oddzielnym kanale. Jest to bezpieczniejsze i gwarantuje mniejszy poziom szumów lub zakłóceń.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Chowanie kabli

4
4 of 5

1347 łącznie

 • 5
  694
 • 4
  283
 • 3
  135
 • 2
  101
 • 1
  134