Budowa tarasu

68% of 100%

Drewniany taras nie nagrzewa się, ani nie wychładza tak bardzo jak kamienny. Jest on wygodny i wygląda atrakcyjnie. Jego wadą są rozwijające się na wilgotnej powierzchni algi, które sprawiają, że z czasem drewno staje się śliskie. Problem ten można jednak w prosty sposób rozwiązać stosując przyjazny dla środowiska środek do usuwania alg. W niniejszym artykule w kilku prostych punktach opisano sposób budowy drewnianego tarasu.

 1. Wybór właściwego miejsca

  Taras często stanowi przedłużenie domu. Przed podjęciem decyzji o jego lokalizacji należy uwzględnić kierunek ustawienia domu i kierunki z jakich najczęściej wieje wiatr, pozycje słońca i godziny w jakich taras będzie nasłoneczniony. Ustalić wymiary tarasu, a w razie potrzeby także plan zagospodarowania ogrodu.

 2. Przygotowania w przypadku zastosowania desek z kompozytu

  Usunąć warstwę ziemi i wyrównać teren. W przypadku tych prac wymagana jest duża staranność. Odległość między belkami nośnymi a płytami chodnikowymi, na których belki będą spoczywały, powinna wynosić maksymalnie 40 cm (odległość między środkami). Ułożone płyty chodnikowe dobić i sprawdzić, czy są wypoziomowane.

 3. Sprawdzenie poziomu terenu

  Belki nośne powinny spoczywać na twardej powierzchni, na przykład na płytach chodnikowych, wylanej płycie betonowej lub żwirze. Koniecznie należy upewnić się, że teren pod spodem jest stabilny i płaski.
  W przypadku podłoża ziemnego lub piaszczystego płyty należy pokryć matą spowalniającą ukorzenianie.

 4. Pozostawienie odstępu od ściany

  Belki nośne należy położyć na ziemi końcami w jednej linii. Zachować odstęp wielkości 3 cm od ściany uwzględniający rozszerzanie się tarasu pod wpływem słońca lub deszczu. Może zajść potrzeba umieszczenia dodatkowej belki nośnej w miejscu łączenia 2 desek w celu zapewnienia stabilności.

 5. Używanie uchwytów

  Położyć pierwszą deskę i za pomocą uchwytu połączyć ją z belką nośną. Uwaga: Wkręcanie wkrętów bezpośrednio w belkę nośną grozi pęknięciem drewna. Aby tego uniknąć, w odpowiednich miejscach w belce należy nawiercić otwory na wkręty. Uchwyt wpasować w rowek z drugiej strony deski i po nawierceniu otworów przykręcić. Używać wkrętów ze stali nierdzewnej, aby nie korodowały. Są różne rodzaje uchwytów (A, B i C), ale w każdym przypadku metoda ich montażu jest taka sama. Należy wsunąć uchwyt w rowek i przykręcić do belki nośnej.

 6. Mocowanie kolejnej deski

  Nasunąć kolejną deskę na uchwyt, który pełni również funkcję elementu dystansowego między deskami. Należy pamiętać o pozostawieniu 1 cm odstępu w kolejnym rzędzie desek.

 7. Nieszablonowy układ połączeń

  Po przymocowaniu desek ich widoczne krawędzie można wykończyć zaślepkami. Deski układane i mocowane w sposób nieregularny gwarantują większa stabilność w porównaniu z regularnym układem miejsc łączenia w jednej linii.

 8. Porada!

  Gdy zachodzi potrzeba docięcia desek na długość, należy upewnić się, czy uda się przeciąć wymaganą grubość materiału i dobrać odpowiedni rodzaj brzeszczotu. Więcej informacji na temat stosowania odpowiednich pilarek elektrycznych w danej pracy można znaleźć w przydatne narzędzia.

 9. Taras na legarach

  Taras można również wykonać z desek z twardego drewna układanych na legarach. Godne polecenia jest twarde drewno Bankirai z certyfikatem FSC lub impregnowana sosna środkowoeuropejska.

  Układanie legarów w piasku
  Używać desek o przekroju 2,5 x 14,5 cm. Są one oferowane w różnych długościach i można je układać bezpośrednio na ziemi. Odstępy między legarami nie powinny przekraczać 70 cm. Sprawdzić wypoziomowanie legarów za pomocą poziomicy i dodatkowej deski pomocniczej. Między legarami rozłożyć matę spowalniającą ukorzenianie lub rozsypać żwir zapobiegający wzrostowi chwastów.

 10. Przykręcanie desek

  Deski należy przykręcać do legarów za pomocą wkrętów ze stali nierdzewnej. Najpierw należy w drewnie nawiercić otwory, aby móc dokręcić wkręty do oporu i uniknąć pękania drewna. Deski muszą mieć możliwość swobodnego rozszerzenia się i kurczenia. Między sąsiednimi deskami należy więc pozostawić szczelinę o szerokości 1 cm. Ta sama zasada obowiązuje przy końcu desek. Pionowa deska przykręcana do krawędzi desek tarasowych zagwarantuje atrakcyjniejszy wygląd tarasu.
   

 11. Porada!

  Aby końce desek znajdowały się na środku legarów, może zajść potrzeba docięcia desek na długość. W miejscu styku 2 desek można również podłożyć pod nie zbędny kawałek legara.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Budowa tarasu

3.4
3.4 of 5

162 łącznie

 • 5
  67
 • 4
  30
 • 3
  12
 • 2
  12
 • 1
  41