Skip to content

Budowa płotu

Zlecenie wykonania pracy innej osobie nie jest tanie. Natomiast właściwe podejście pozwoli wykonać większość prac samodzielnie. Korzystając z instrukcji krok po kroku dostępnych na stronie SKIL, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Wspomniane instrukcje krok po kroku, zawierające czytelne objaśnienia od A do Z, podzielono na kategorie prac w domu i wokół niego.Wystarczy tylko kliknąć jedną z naszych instrukcji krok po kroku i można od razu przystępować do pracy!

  1. Rodzaje płotu

    Siatka druciana
    Siatkę drucianą można zamontować stosunkowo szybko i jest to jeden z najtańszych rodzajów płotów i najłatwiejszy, jeśli chodzi o konserwację.

    Gabiony
    Metalowe kosze wypełnione kamieniami lub korą to coraz bardziej popularny sposób na ogrodzenie. Ten rodzaj ogrodzenia jest bardzo prosty do samodzielnego wykonania, ale wymaga solidnego fundamentu, jeżeli kosze będą wypełnione kamieniami.

    Ogrodzenie z żywopłotu
    Naturalny żywopłot jest prosty do założenia, ale wymaga regularnego przycinania. Do założenia żywopłotu idealnie nadają się poniższe rośliny i krzewy: na przykład bluszcz na siatce drucianej, drzewka iglaste, bukszpan, buk i sosna. W porównaniu z innymi rodzajami ogrodzeń słabiej jednak chroni przed wtargnięciem nieproszonych gości.

    Drewniane ekrany
    Drewno jest naturalnym materiałem ogrodowym i bardzo dobrze się nadaje na ogrodzenia. Do wyboru są różne rodzaje drewna, począwszy od europejskich gatunków a na egzotycznych kończąc. Koszt i sposób montażu zależą głównie od wybranej wysokości i konstrukcji płotu.

     

  2. Trasowanie

    Ustalić rozmieszczenie ogrodzenia i w miarę możliwości zniwelować teren. Wymierzyć długość płotu i ustalić lokalizację słupków wewnętrznych i końcowych. Podzielić długość płotu na równe odcinki. Słupki końcowe należy rozmieścić na końcach poziomych desek o długości 4 metrów. Najpierw dobrze jest przygotować rysunek poglądowy, a następnie ustalić, jakie materiały będą potrzebne i o jakich długościach. Gdy znane jest już rozmieszczenie ogrodzenia, można wyznaczyć wysokość 1,80 metra. Aby słupki tworzyły elegancką linię prostą, warto skorzystać ze sznurka.

  3. Wskazówka

    Typowe elementy ogrodzeniowe

    W centrach ogrodniczych można znaleźć duży wybór różnych typów gotowych elementów i materiałów ogrodzeniowych. Większość z nich ma określone długości i wysokości, a różnią się jakością i ceną.

  4. Pionowe sztachety montowane w dwóch rzędach

    Płot wykonany z pionowych sztachet montowanych w dwóch rzędach daje efekt przestronności, zapewnia wysoki poziom prywatności, a przy tym nie stanowi zbyt dużego oporu dla napierającego wiatru. Sztachety i słupki powinny być wykonane z heblowanego, impregnowanego drewna sosnowego lub innego gatunku drewna ogrodowego. Deski poziome mają wymiary 1,8 x 14,5 x 400 cm, a pionowe sztachety – 1,8 x 14,5 x 180 cm. Słupki z kolei mają wymiary 6,8 x 6,8 x 270 cm.

  5. Odstępy między deskami

    Słupki ogrodzenia należy rozmieścić w odstępach 4 metrów od siebie, wstawiając pomiędzy nie, co 2 metry, słupki pośrednie. Należy pamiętać, że wszystkie deski powinny być rozmieszczone w równych odstępach i również powinny mieć długość 4 metrów. Następnie należy przymocować sztachety z drugiej strony płotu zasłaniające szczeliny pierwszego rzędu. Sztachety mocuje się do 3 poprzecznych desek przymocowanych z jednej strony słupków (dolnej, środkowej i górnej). Poprzeczne deski mogą mieć takie same wymiary, jak sztachety. Będą różniły się jedynie długością. Sztachety przykręca się do wspomnianych poprzecznych desek.

  6. Wyliczenie potrzebnej liczby desek

    Przykład: Wysokość płotu 180 cm. W przypadku sztachet o wymiarach 1,8 x 14,5 cm i przy odstępie 7 cm między nimi, potrzebnych będzie 5 sztachet na metr bieżący od frontu i 4 sztachety na metr bieżący od tyłu. Daje to razem 9 sztachet na metr bieżący ogrodzenia. Tak więc, jeśli płot ma przykładowo długość 12 metrów, potrzebnych będzie 9 x 12 = 108 sztachet o długości 180 cm. Na 3 poziome poprzeczki (dolną, środkową i górną) potrzebne będą 3 deski o długości 4 metrów na każde przęsło płotu. Na 12-metrowy płot składają się 3 przęsła, co daje w sumie 9 desek poziomych o długości 4 metrów.


    Uwzględnić kilka dodatkowych sztachet na ewentualny odpad lub nieprzewidziane potrzeby. Do mocowania sztachet należy używać wkrętów ocynkowanych lub ze stali nierdzewnej o rozmiarze 4 x 30 mm. Liczba wkrętów potrzebnych do zamocowania poziomych poprzeczek wynosi: 3 x 3 wkręty na deskę x 9 = 81 wkrętów. W przypadku sztachet potrzebnych będzie: 108 x 3 x 324 wkrętów. Łącznie 81 + 324 = 405 wkrętów.

  7. Trasowanie

    Miejsca do wkopania słupków należy zaznaczać na zewnątrz sznurka (na przykład przy użyciu palików). Znaczniki umieszczone pierwotnie na sznurku nie będą już widoczne po wykopaniu dołów na słupki. Mocowanie sztachet jest dużo łatwiejsze i przebiega sprawniej, gdy mamy jeszcze pomocnika. Osoba ta przyda się z pewnością na przykład podczas montażu poziomych poprzeczek i przy wkopywaniu słupków.

  8. Wykopywanie dołów pod słupki

    Zaczynamy od wkopania słupków narożnych. Za pomocą wąskiego szpadla lub wiertnicy glebowej należy wykopać wąski dół o głębokości od 60 do 80 cm. Aby słupek był solidnie osadzony, należy dokopać się do gruntu nośnego. Suchą ziemię można zwilżyć, co ułatwi kopanie lub wiercenie otworów. Można również zaopatrzyć się w ocynkowane podstawy do słupków, które osadza się bezpośrednio w ziemi.

     

  9. Zabezpieczanie słupków przed butwieniem

    Słupki należy zaimpregnować do wysokości 10 cm nad ziemią, aby zabezpieczyć drewno przed butwieniem. Dostępne są różne rodzaje środków lub mas bitumicznych do ochrony drewna. Można również skorzystać z żywicy akrylowej, która jest w pełni wodoszczelna po utwardzeniu. Alternatywnym zabezpieczeniem przed butwieniem może być umieszczenie słupków w osłonie PCW o większej średnicy.

  10. Osadzanie słupków

    Słupek należy umieścić w dole w linii środkowej względem palika. Korzystając ze składanej drabiny, ostrożnie osadzić słupek w ziemi pobijając go młotem kowalskim, aż górna krawędź słupka znajdzie się na tej samej wysokości co sznurek. Po każdorazowym uderzeniu należy sprawdzać poziomicą, czy słupek pozostaje w pionie. Jeżeli podczas osadzania, słupek obróci się pod kątem, można to skorygować ściskiem zamocowanym w środkowej części słupka. Podczas pracy należy koniecznie używać rękawic ochronnych, aby zabezpieczyć ręce przed drzazgami.

  11. Zalewanie betonem

    Słupek można unieruchomić wykorzystując w tym celu zaprawę betonową. Przygotować zaprawę i wlać ją do dołu. Proporcje są następujące: 1 kg piasku gruboziarnistego, 1 kg żwiru i 0,5 kg cementu. Można również wsypać do otworu zaprawę szybkoschnącą z worka, a następnie dolać wody. Upewnić się, że słupek nie odbiega od pionu i jest prawidłowo wyrównany. Można to sprawdzić za pomocą poziomicy lub pionu. Na koniec osadzić słupek solidnie w ziemi pobijając go rękojeścią młota kowalskiego.

  12. Słupki pośrednie

    Rozmieścić słupki pośrednie wzdłuż linii środkowych przęseł płotu zgodnie w miejscach wyznaczonych przez paliki. W razie potrzeby można poprowadzić sznurek między dwoma słupkami końcowymi, który pozwoli kontrolować, czy górne krawędzie wszystkich słupków są w jednej linii.

  13. Wyznaczanie poziomu

    Do sprawdzenia, czy górne krawędzie wszystkich słupków są w jednej linii, można użyć poziomicy wodnej lub przezroczystego węża ogrodowego napełnionego wodą. Sprawdzić, czy w wężu ogrodowym nie ma pęcherzyków powietrza. Jeżeli nie uda się tego zrobić, słupki można zawsze później dociąć na właściwą wysokość.

  14. Mocowanie desek poziomych

    Należy zacząć od dolnej deski poziomej, przykręcając ją tuż nad ziemią. Poziomicą sprawdzić, czy jest dobrze wypoziomowana. Najpierw nawiercić otwory, aby uniknąć odprysków drewna. Każde połączenie należy wykonać z użyciem 3 wkrętów. Następnie zamocować górną deskę, a na koniec deskę środkową. Deski należy dokładnie mocować sprawdzając jednocześnie poziomicą, czy są wypoziomowane.

  15. Korzystanie ze ścisków stolarskich tzw. „trzeciej ręki”

    Deski łatwiej będzie przykręcić, jeżeli wcześniej zostaną unieruchomione ściskami. Poszczególne przęsła ogrodzenia najlepiej montować pojedynczo z uwagi na możliwość popełnienia błędu przy wykonywaniu pomiarów.

  16. Mocowanie sztachet od frontu

    Pracę należy rozpocząć od pierwszej sztachety od strony najbardziej rzucającej się w oczy, na przykład bezpośrednio przy domu. Cały czas należy korzystać z poziomicy lub pionu. Podczas pracy, przydatne mogą okazać się drewniane elementy dystansowe o długości 7 cm, które wstawia się pomiędzy jedną sztachetę a następną. Regularnie należy sprawdzać odstęp między sztachetami, ponieważ szerokość sztachet może być różna

  17. Mocowanie sztachet od tyłu

    Po przykręceniu sztachet od frontu należy zacząć znowu od początku i wykreślić linię środkową w przerwie między już zamocowanymi od frontu sztachetami a nowym rzędem sztachet od tyłu. W ten sposób ustalimy pozycję linii środkowej pierwszej sztachety od tylnej strony ogrodzenia. Dobrze jest kontrolnie wyznaczać punkty środkowe dla każdej sztachety. Następnie poziomicą lub pionem sprawdzić, czy wszystkie elementy są proste i prawidłowo wyrównane

  18. Furtki

    Warto również pomyśleć o furtce w płocie. Typowa szerokość to 90 cm, a wysokość jest równa wysokości płotu. Większą wytrzymałość można uzyskać przykręcając dodatkowe dwie deski pod kątem 45° wzdłuż przekątnych, które zabezpieczą przed wyginaniem się furtki. Słupki do furtki osadza się w taki sam sposób, jak pozostałe słupki ogrodzenia. Potrzebne będą: zawiasy, zasuwa lub zamek z kluczem oraz nakrętki i śruby. W razie potrzeby można zastosować dłuższe słupki z lewej i prawej strony i przymocować do nich poprzeczkę łączącą oba słupki w celu równomiernego rozłożenia ciężaru furtki.

  19. Kapturki

    Słupki należy zakończyć kapturkami zabezpieczającymi przed opadami deszczu, które w głównej mierze przyczyniają się do butwienia drewna. Alternatywą może być przymocowanie gwoździem kawałka papy dachowej lub spiłowanie słupka pod kątem.

Ocena

Oceń ten opis krok po kroku.

Budowa płotu

4.2
4.2 of 5

596 liczba głosów

  • 5
    375
  • 4
    105
  • 3
    33
  • 2
    24
  • 1
    59