Brukowanie małego tarasu

84% of 100%

Brukowany taras bardzo często stanowi przedłużenie przylegającego do niego pokoju.Można go wykorzystywać jako kącik do siedzenia lub miejsce parkingowe dla roweru lub motocykla.Stanowi on również ważny element dekoracyjny domu.

Na co należy zwrócić uwagę?
Taras musi być idealnie płaski. Nie powinno być na nim żadnych nierówności, zagłębień, czy wybrzuszeń. Płaski taras nie oznacza, że musi on być idealnie wypoziomowany. Na powierzchni idealnie wypoziomowanego tarasu, po deszczu lub umyciu wodą, zawsze będą pozostawać kałuże wody. Z tego względu taras powinien mieć niewielki spadek.

 

 1. Wielkość kąta nachylenia

  Deszczówka z łatwością powinna spływać z tarasu. Zwykle wystarcza spadek rzędu 2 cm na metr bieżący. Dzięki temu deszczówka będzie spływać do rynny, na ogródek lub drogę.

 2. Zaznaczenie krawędzi

  Pracę należy rozpocząć od zaznaczenia krawędzi tarasu za pomocą drewnianych palików i sznurka. Paliki wbijamy pionowo w ziemię w odstępach 1 metra. Zwykle wystarcza głębokość rzędu 25 do 30 cm. Jeżeli taras ma dochodzić aż do drzwi wyjściowych, najwyższa jego część powinna znajdować się na poziomie o co najmniej 3 cm niższym niż próg drzwi.

 3. Ustalenie spadku

  Aby wyznaczyć kąt nachylenia tarasu, najpierw należy ustalić punkt odniesienia. Przy użyciu poziomicy i prostej deski zaznaczyć ten punkt na paliku znajdującym się najbliżej domu. Na tak wyznaczonej wysokości przymocować sznurek do pierwszego palika. Na każdym kolejnym paliku wysokość zamocowania sznurka powinna być niższa o 2 cm. Następnie wzdłuż sznurka na zaznaczonych wysokościach umieścić deski wyznaczające krawędź tarasu.

 4. Płyty tarasowe na podsypce

  W przypadku płyt tarasowych układanych na podsypce niezbędna jest warstwa piasku o grubości 10 cm. Piasek należy rozsypać na całej powierzchni w taki sposób, aby nieco wystawał nad krawędzią desek. Na tak przygotowaną podsypkę należy następnie rozsypać 2-milimetrową stabilizującą warstwę cementu. Po jej wyrównaniu grabkami, podsypkę należy dobrze ubić, a następnie wygładzić jej powierzchnię za pomocą prostej deski.

 5. Układanie płyt

  Płyty należy układać płasko w rzędzie w linii prostej, starając się nie stawać na podsypce. Kładąc płyty, należy zwrócić uwagę na ich staranne dopasowanie i stabilne ułożenie. Drugi rząd płyt powinien być przesunięty o połowę szerokości płyty względem rzędu pierwszego, w celu uzyskania regularnego wzoru na tarasie. Aby zminimalizować liczbę płyt do cięcia, zawczasu można wyliczyć potrzebną liczbę połówek płyt. Do cięcia płyt najlepiej nadaje się szlifierka kątowa z zamocowaną tarczą do cięcia kamienia lub tarczą diamentową o odpowiedniej średnicy. Przed przystąpieniem do pracy z użyciem szlifierki kątowej należy pamiętać o założeniu okularów ochronnych, ochraniaczy na uszy oraz rękawic roboczych.

 6. Krawędzie boczne

  Po ułożeniu wszystkich płyt, boki tarasu można wykończyć przy użyciu bloczków krawędziowych lub betonowych krawężników. Na koniec, taras można obsypać dookoła ziemią ogrodową.

 7. Kostka brukowa

  Zastosowanie kostki brukowej zamiast płyt pozwoli uzyskać solidny taras o rustykalnym wyglądzie. Kostka brukowa może być wykonana z kamienia lub betonu i jest dostępna w różnych kolorach. Niezbędna liczba bruku zależy od jego typu. Kostkę można układać równolegle lub pod kątem 45 stopni. W tym drugim przypadku potrzebna będzie nieznacznie większa jej ilość. Bruk można również układać „w cegiełkę”, „w jodełkę” pod kątem 45° lub 90° stopni, albo w układzie parkietowym lub w sposób nieregularny.

 8. Podsypka stabilizowana

  Aby uzyskać naprawdę wytrzymały taras lub podjazd, kostkę brukową należy ułożyć na podsypce stabilizowanej. Jest to mieszanka piasku i cementu o ustalonych proporcjach. W przypadku tarasów należy stosować mieszankę o gęstości 150 kg/m³, natomiast w przypadku podjazdów - 200 kg/m³. Podsypkę stabilizowaną cementem można również przygotować samodzielnie. Proporcje są wówczas następujące: odpowiednio 1:4 i 1:5. Oznacza to, że na 1 porcję (łopatę lub worek) cementu przypada 4 lub 5 porcji piasku. Przy dużych ilościach wskazane jest wypożyczenie betoniarki.

 9. Układanie kostki brukowej

  Unikając stawania na podsypce, należy odpowiednio ułożyć kostkę brukową, zwracając uwagę na jej staranne dopasowanie. Odpowiednią wysokość można uzyskać pobijając kostkę gumowym młotkiem. Należy pamiętać, aby pobijać kostkę na krawędziach, a nie w jej środku, ponieważ może pęknąć. Jeżeli kostka jest osadzona zbyt nisko lub wystaje, należy ją wyciągnąć i podsypać albo usunąć spod niej niewielką ilość podsypki. Następnie wstawić kostkę w to samo miejsce, pobijając młotkiem.

 10. Rząd za rzędem

  Kostkę brukową należy układać rzędami, za każdym niwelując podsypkę na odpowiednią wysokość pod kolejny rząd. Podczas pracy należy regularnie kontrolować z różnych kierunków wypoziomowanie tarasu oraz układany wzór z kostek brukowych. Na koniec można przystąpić do docinania kostek na odpowiedni wymiar na krawędziach bocznych. Można w tym celu użyć szlifierki kątowej z tarczą do cięcia kamienia lub tarczą diamentową o odpowiedniej średnicy.

 11. Zagęszczarka

  W przypadku brukowanego podjazdu, kiedy to kostka musi wytrzymywać obciążenie wynikające z masy samochodu, najlepiej skorzystać z zagęszczarki. Zagęszczarkę można również zastosować do ubicia podsypki przed położeniem kostki. Po wyrównaniu i ubiciu podsypki można przystąpić do układania kostki zgodnie z wybranym wzorem. Po ułożeniu kostki na całej powierzchni można przystąpić do jej ubijania za pomocą zagęszczarki. Taka metoda jest o wiele szybsza, niż dobijanie każdej kostki z osobna.

 12. Zasypywanie piaskiem

  Po ułożeniu tarasu lub podjazdu należy na jego powierzchni rozprowadzić cienką warstwę czystego piasku. Zamiatając piasek szczotką, należy starać się dokładnie wypełnić wszystkie szczeliny. Ta czynność zabiera sporo czasu, ale warto ją wykonać starannie. Wypełnienie szczelin piaskiem utrudni wzrost chwastów między kostkami oraz ustabilizuje i wzmocni warstwę bruku. Po kilku dniach, gdy wszystkie szczeliny zostaną wypełnione, można usunąć zalegający na powierzchni piasek.

Ocena

Oceń tę instrukcję krok po kroku.

Brukowanie małego tarasu

4.2
4.2 of 5

269 łącznie

 • 5
  151
 • 4
  73
 • 3
  15
 • 2
  8
 • 1
  22