Historia

Jak to się wszystko zaczęło...

1921

Wszystko zaczęło się w roku 1921. Przebywając na polu trzciny cukrowej w stanie Luizjana w Ameryce, wynalazca Edmond Michel obserwuje robotników, jak za pomocą maczet ręcznie torują sobie drogę przez pole gęsto porośnięte twardą trzciną cukrową. Była to ciężka i karkołomna praca. Michel jest przekonany, że musi być jakiś prostszy sposób. Ta właśnie myśl stała się później zalążkiem firmy Skil Corporation.

W późniejszym czasie, w swoim warsztacie w Nowym Orleanie, rozpoczyna pracę nad mechaniczną maczetą. Aby pomysł ten zrealizować, musiał w jakiś sposób wprawić nóż w ruch obrotowy. Wkrótce potem zaczyna udoskonalać swoją pierwotną ideę i w roku 1923 konstruuje pierwszą na świecie ręczną pilarkę elektryczną. Nowoorelańska gazeta zamieszcza na swoich łamach krótki felieton o jego wynalazku.

Inwestujący w ziemię uprawną Joseph W. Sullivan, czytając wspomniany artykuł w podróży w drodze z Minneapolis na Florydę, dostrzegł w tym wspaniały pomysł i udaje się wprost to Nowego Orleanu w poszukiwaniu Edmonda Michela.

1924

Po dalszych udoskonaleniach elektrycznej pilarki ręcznej, w 1924 roku Edmond Michel i Joseph W. Sullivan zakładają firmę „The Michel Electric Handsaw Company”. Ich rewolucyjna pilarka zostaje ochrzczona mianem „Skilsaw”.

1926

Edmond Michel chce dalej zajmować się tym, co lubi najbardziej, a mianowicie wynalazkami. Odchodzi więc w 1926 r. z firmy. W tym samym roku firma „The Michel Electric Handsaw Company” zmienia nazwę na „SKILSAW Incorporated”. Pod koniec tego roku produkcja osiąga już poziom 2000 pilarek tarczowych.

1928

W tym roku do produkcji elektronarzędzi po raz pierwszy wykorzystano ciśnieniowe odlewy aluminiowe. Firma SKIL staje się pionierem w wykorzystaniu aluminium, dzięki któremu narzędzia są lżejsze i solidniejsze, Równocześnie wprowadzonych zostaje szereg udoskonaleń związanych z bezpieczeństwem. Pierwszą przenośną elektryczną pilarkę tarczową, tzw. „Model E”, opracowano w roku 1928.

1934

Po latach sprzedaży wyłącznie pilarek tarczowych, w 1934 roku firma SKIL wprowadza na rynek swoją pierwszą wiertarkę elektryczną.

1936

W roku 1936 firma SKIL wprowadza program ubezpieczeniowo-emerytalny dla swoich pracowników. W tamtych czasach, kiedy nadal brakuje pracy i firmy nie zapewniają swoim pracownikom żadnych dodatkowych świadczeń, jest to duży postęp.

1937

Produkcję pilarki tarczowej „Model 77”, sztandarowego produktu marki SKIL, rozpoczęto w roku 1937. Było to solidne i niezawodne narzędzie, które wkrótce stało się standardem w branży. Handlowcy w tamtych czasach określali je mianem najlepszej przenośnej pilarki elektrycznej.

1947

Następuje dalsze poszerzanie oferty narzędzi marki SKIL o takie produkty, jak elektryczne wkrętaki, klucze udarowe, wiertarki i młoty udarowe, szlifierki, nożyce do żywopłotu, różnego rodzaju pilarki tarczowe oraz bogaty asortyment akcesoriów!

1952

Nazwa firmy „SKILSAW Incorporated” ulega zmianie na „Skil Corporation”, która odzwierciedla mnogość różnorodnych wyrobów i setki produkowanych modeli. Nazwa „SKILSAW” zostaje zarejestrowana jako znak towarowy firmy.

1961

Z uwagi na dobre wyniki eksportowe, w firmie SKIL zapada decyzja o założeniu własnej organizacji w Europie i w roku 1961 w Bredzie (Holandia) powstaje firma Skil Nederland N.V. Na dyrektora zarządzającego zostaje wybrany John W. Sullivan, wnuczek założyciela Josepha Sullivana. Pod koniec tego roku działalność firmy SKIL ulega dalszemu rozszerzeniu o liczne biura handlowe w całej Europie. Centrum w Bredzie staje się europejską centralą obsługującą cały rynek na kontynencie.

1966

Bolton Sullivan, syn współzałożyciela Josepha Sullivana, składa wizytę w centrali SKIL w Bredzie. A w roku 1966 z taśmy produkcyjnej schodzi 10-milionowe narzędzie marki SKIL.

1996

W roku 1996 dochodzi do przejęcia firmy SKIL przez firmę Robert Bosch GmbH.

2008

SKIL Europe wprowadza linię elektronarzędzi „SKIL Masters”. Tak więc, obok linii wyrobów dla majsterkowiczów SKIL Europe ma do zaoferowania także narzędzia dla fachowców.

2011

W Europie ponownie wprowadzono do oferty narzędzia ogrodowe marki SKIL. Wszystkie produkty z całej grupy narzędzi ogrodowych wyposażono w unikalny „system łatwego przechowywania” firmy SKIL umożliwiający wygodne przechowywanie narzędzi w taki sposób, aby zajmowały jak najmniej miejsca.

2017

W 2017 r. nastąpiło przejęcie firmy SKIL przez Chervon (HK) Ltd. Misją firmy Chevron jest nieustanne tworzenie innowacyjnych produktów, co w dużej mierze pokrywa się z zasadniczym celem firmy SKIL, jakim jest rozwijanie inteligentnych produktów w przystępnej cenie i łatwych w użyciu.