Często zadawane pytania

Masz pytania dotyczące konkretnej pracy lub narzędzia? A może chcesz poznać różnice pomiędzy poszczególnymi narzędziami? Na stronie SKIL można znaleźć przydatną listę najczęściej zadawanych pytań.

Wystarczy sprawdzić, czy dane pytanie tam się znajduje, aby odnaleźć odpowiedź, której szukasz!

 • Która pilarka elektryczna nadaje się do cięcia laminowanych paneli podłogowych: pilarka tarczowa czy wyrzynarka?

  Można używać obu rodzajów pilarek. Wyrzynarka jest poręczniejsza. Jest również łatwiejsza w użyciu w przypadku wykonywania niewielkich cięć. Natomiast pilarka tarczowa lepiej nadaje się do wykonywania długich cięć wzdłuż linii prostych. Należy używać brzeszczotu lub tarczy o drobnych zębach. Aby uzyskać gładki rzaz, panele do cięcia należy zawsze kłaść stroną wierzchnią skierowaną ku dołowi.
 • Gdy tnę laminowaną płytę MDF, okleina z tworzywa sztucznego zawsze pęka, pozostawiając brzydko wykończoną powierzchnię. Czy powinienem używać specjalnej piły?

  Najlepiej używać pilarki tarczowej z tarczą o drobnych zębach i tak dopasować głębokość cięcia, aby tarcza nieznacznie wystawała poza płytę. Można również używać wyrzynarki z brzeszczotem o drobnych zębach. Dobrze jest również z obu stron płyty przykleić wzdłuż linii cięcia taśmę maskującą, aby do minimum ograniczyć odpryski.
 • Jakiego rodzaju wiertła i jakiej prędkości mam używać wiercąc w granicie?

  Do wiercenia w płytach granitowych należy używać wiertła z końcówką diamentową lub wiertła widiowego. Można również użyć wiertła do szkła. Należy korzystać z udaru w wiertarce i stopniowo zwiększać prędkość. Prędkość dobrać w taki sposób, aby wiertło nie ślizgało się po płycie. Nie należy wiercić przy maksymalnej prędkości. W razie potrzeby granit należy chłodzić.
 • Jak bardzo tarcza pilarki tarczowej powinna wystawać z materiału?

  W zasadzie wystarczą 3 mm. W ten sposób można ograniczyć do minimum odpryski materiału na powierzchni. Przy maksymalnej głębokości cięcia zęby tarczy wchodzą w materiał praktycznie pod kątem prostym. W przypadku minimalnej niezbędnej głębokości cięcia, kąt natarcia zębów jest mniejszy. Takie ustawienie ułatwia pracę i gwarantuje lepsze rezultaty.
 • Czy pilarka tarczowa zawsze powinna pracować przy maksymalnej prędkości?

  Płynna regulacja prędkości umożliwia dobór szybkości cięcia do materiału. Do cięcia płyt kartonowo-gipsowych lub tworzyw sztucznych, które nie są odporne na wysoką temperaturę, wskazana jest mniejsza prędkość obrotowa niż na przykład w przypadku twardego drewna tropikalnego lub aluminium. W pilarkach z „łagodnym rozruchem” prędkość obrotowa zwiększana jest stopniowo, dzięki czemu występują mniejsze drgania przy starcie narzędzia.
 • Czy wiertarka nie traci mocy, gdy zmieniam prędkość?

  Płynna regulacja prędkości to jeden z czynników, który należy brać pod uwagę przy zakupie wiertarki. Większość tanich wiertarek ma stałą prędkość, która zwykle wynosi 300 obr./min. Droższe wiertarki wyposażone są w przełącznik umożliwiający wybór wysokiej lub niskiej prędkości. Zastosowanie najnowszych układów elektronicznych sprawia, że straty mocy praktycznie nie występują.
 • Jaka jest różnica między wiertarką akumulatorową a wkrętarką akumulatorową?

  Oprócz wiertarek akumulatorowych na rynku dostępne są również wkrętarki akumulatorowe. Wiertarki akumulatorowej można używać także do wkręcania, można więc pomyśleć, że wkrętarka akumulatorowa jest zbędna. Tak jednak nie jest. Wkrętarka akumulatorowa jest lżejsza i ma mniejsze gabaryty niż wiertarka akumulatorowa, jest więc bardziej poręczna, a praca z jej użyciem jest mniej męcząca. Wkrętarka akumulatora umożliwia również pracę w trudno dostępnych miejscach, a ponadto jest tańsza niż wiertarka akumulatorowa.
 • Dlaczego akumulator w mojej wiertarce akumulatorowej tak szybko się rozładowuje?

  Moc wiertarki akumulatorowej zależy od napięcia akumulatora. Do zasilania narzędzia o większej mocy potrzebny jest akumulator o wyższej pojemności (w amperach/godz.). Wyższa pojemność gwarantuje również dłuższy czas pracy zanim nastąpi rozładowanie. Im bardziej uciążliwa praca, tym szybciej akumulator ulegnie rozładowaniu. Wpływ na to ma również wiek akumulatora. Długość okresu eksploatacji akumulatora zależy również od sposobu jego użytkowania, ładowania oraz od rodzaju akumulatora.
 • Jakiego papieru ściernego i o jakiej ziarnistości powinienem używać?

  Zwykły papier ścierny w kolorze czerwono-brązowym nadaje się do typowych prac szlifierskich i dostępny jest w różnych ziarnistościach, od gruboziarnistego do drobnoziarnistego. Mocniejsze płótno ścierne z ziarnami tlenków metali wykorzystywane jest do szlifowania metali i szlifowania z użyciem szlifierek elektrycznych. Najtwardszy jest karborund stosowany w przypadku papieru ściernego do zastosowań „na mokro i sucho”. Taki papier ścierny można stosować razem z wodą do szlifowania metalowych powierzchni. Rozmiar ziarna decyduje o rezultacie operacji szlifowania. Drobnoziarnisty papier ścierny umożliwia uzyskanie gładszej powierzchni, ale jego wadą jest szybkie zapychanie się. Nie można więc używać tego rodzaju papieru ściernego do usuwania dużej ilości materiału. Gruboziarnisty papier ścierny jest bardziej wydajny przy usuwaniu materiału, ale za to pozostawia rysy, więc zwykle konieczne jest dodatkowe wygładzanie powierzchni papierem drobnoziarnistym.
 • Moja otynkowana ściana pokryta jest farba lateksową. Jak najlepiej ją usunąć?

  W pierwszej kolejności farbę lateksową należy zmoczyć wrzątkiem, po czym od razu przystąpić do jej usuwania za pomocą szczotki drucianej lub trójkątnego skrobaka do farb. Jeżeli nie uda się w ten sposób usunąć całej farby, jej resztki można zmiękczyć lampą lutowniczą i usunąć za pomocą szczotki drucianej.
 • Co oznacza określenie „16V Max”?

  Akumulator „16V Max” (14,4 V) składa się z czterech pojedynczych ogniw. Każde ogniwo ma dwa poziomy napięć: znamionowe i maksymalne. Ogniwo litowo-jonowe 3,6 V w rzeczywistości ładowane jest napięciem 4 V. Dopiero po rozładowaniu do poziomu 50% uzyskuje ono znamionowy poziom 3,6 V. Poziom znamionowy wyliczany jest następująco: 3,6 V x 4 ogniwa = 14,4 V. Natomiast poziom „Maks.” oparty jest na maksymalnym poziomie naładowania: 4 V x 4 ogniwa = 16 V.
 • Co oznacza określenie „20V Max”?

  Akumulator „20V Max” (18 V) składa się z pięciu pojedynczych ogniw. Każde ogniwo ma dwa poziomy napięć: znamionowe i maksymalne. Ogniwo litowo-jonowe 3,6 V w rzeczywistości ładowane jest napięciem 4 V. Dopiero po rozładowaniu do poziomu 50% uzyskuje ono znamionowy poziom 3,6 V. Poziom znamionowy wyliczany jest następująco: 3,6 V x 5 ogniw = 18 V. Natomiast poziom „Maks.” oparty jest na maksymalnym poziomie naładowania: 4 V x 5 ogniw = 20 V.